Che Guevara (2008)

Tak a je to tady, symbol všech revolucí je na světě, bohužel nevím, jestli se tento film dá pokládat za Gevarovu životní pouť…Do Che Guevary jsem šel s tím, že nejsem velký znalec této části historie, ale to neznamená, že bych od filmu neočékaval, že mi pomůže nahlédnout a poukázat pravdu…Což se stalo…Část lidí určitě může odradit jakási nejednotnost tohoto snímku, kdy dochází ke střídání dokumentárního pojetí s klasickou dějovou linií, která je sama o sobě trochu roztřesená…Ale, abych mluvil za sebe, mě to neodradilo a naopak se mi tohle pojetí zalíbilo…Abych jen nehanil, Benicio Del Toro samozřejmě zaslouží velkou pochvalu za svůj zdařilý herecký výkon…I když se podle mě, mělo všechno motat kolem něj, a vlastně nebyl záběr kde by nestál a něco bouřlivě neartikuloval, ale většinou mi přišlo že Benicia někdo zastínil svým „charismem“ …Co mě docela nudilo byla začáteční pasáž která vlastně prezentovala počátky „revoluce“…Zdlouhavé a nudné rozhovory se vlekly v nekonečném čase, nedivil bych se kdyby to slabí jedinci v polovině filmu vzdali…Nicméně jak už to bývá se vše vynahradilo v závěrečné dvacetiminutovce, dobývání města nebylo jako z válečných filmů typu Vojín Ryan ale umělecky natočené drama, žádné litry krve ani dva milióny mrtvých ale prázdné ulice a zbloudilá kulka která se odrazilo od budovy, dělala tu správnou atmosféru…Bohužel narovinu říkám že tenhle film mě prostě neoslovil tolik jak jsem čekal...Možná se to ale po shlédnutí druhého dílu zlepší!!!

Che Guevara: Partyzánská válka (2008)

Tak za prvé, jsem dobrej že jsem to dokoukal, a za druhé - jsem prostě dobrej…Moje nadšení z tohoto filmu by se dalo přirovnat k výbuchu Černobylu…Nejenom že film nepokračuje tam kde první skončil ale stihl vypustit hned sedm let života…Styl natáčení bylo asi jediné plus které se dá hodnotit opravdu kladně…Kamera se diváka snaží vtáhnout do děje což se jí opravdu daří, bohužel toto povyražení netrvá ani půl hodinky protože divák začíná být částečně unaven z dialogů které nikam nevedou…Ono to chtělo velkou dávku odvahy natáčet vlastně jen v džungli, udržet atmosféru a napětí se bohužel nedaří…Špatný střih všemu dodává korunku, zbytečné a hloupé vteřinové prostřihy mají za následek ztrácení „nitky“ která vás má zachránit a udržet při vědomí, bohužel po chvíli přestanete pátrat kdo byl zabit a jak se jmenoval, všichni se budou plíst…Opět, jako v prvním díle zvrat nastal až v samém závěru snímku…Vynikající kamera která zachycuje popravu „Che“ Guevary z první osoby nemá chybu…Ale ani dokonalá kamera ani vynikající výkon Benicia Del Tora nezachránil tento snímek - pro mě navždy s nápisem NUDA!!!

Pozemšťan (2007)

Naprosto vyzrálý film, o kterém bych si dokázal představit že o něm píšu svou maturitní slohovou práci...Snímek mě tak dostal, že po skončení jsem si ho musel pustit ještě jednou abych dokázal pořádně vstřebat tu pozitivní energii...Když si člověk přečtě v obsahu, o čem snímek vypráví, může si oprávněně zaklepat na čelo a říct si že tenhle film opravdu vidět nechci...Ani nevíte jak moc se budete mýlit, vlastně to je i takový dokument, skupinka lidí, kde jsou převážně profesoři z Vysokých škol, postupně vyvracejí a obhajují všechno co se učili a co znají...Všechny zákony které jsme se ve škole učili se zde ocitají na tenkém ledě, zdravý rozum nám radí abychom tomu nevěřili, ale právě kvalitní scénář který se opírá o všechny různé konspirační teorie se zaslouží o tom že budete pochybovat...Navíc hlavní hrdina působí velmi charismatickým dojmem a když vypráví svůj životní příběh, polykáte každé jeho slovo...Čistě konverzační sci-fi bez jediného zvláštního efektu, s prakticky neznámými herci, dodržující divadelní jednotu místa i času, odehrávající se totiž prakticky celé pouze v jedné místnosti, které je navíc v podstatě toho slova strhující, to zní až neuvěřitelně, ovšem je to fakt...Nepochybná intelektuální síla, která je ukryta uvnitř dialogů, v nichž nejde ani tak o sci-fi zápletku, ale o možnost analyzovat základní filosofické a náboženské otázky...Něco takového, něco takhle originálního se opravdu jen tak nevidí...Film je zvládnut naprosto perfektně, a to jak po dějové stránce, kdy film nenechá diváka ani nadechnout, tak po stránce herecké, kdy hercům věříte naprosto vše...Tenhle film u mě jednoznačně aspiruje na nejoriginálnější film.

Až na krev (2007)

Režisér Paul Thomas Anderson potřeboval velkou dávku odvahy když dokázal natočit téma které je samo o sobě dost nudné, on to však dovedl do takových extrémů až přecházel zrak...Herecký výkon Lewise byl opravdu perfetní ( chvilku mi přišlo že vypadá jako Borat, chvilku zase jako Freddie Mercury ), už před tím než jsem film uviděl jsem slyšel že snímek stojí hlavně na výkonu hlavního hrdiny...podle mě to není pravda, bylo tam mnoho herců kteří se mu vyrovnali...například Paul Dano který hrál kněze Eliho, dále tento filmy povzvedla do výšin hudba, která podrhávala emoce hlavního hrdiny...Tento film upoutá hlavně svou velikostí, divák se do toho ponoří hned od začátku, kdy ho upoutá 10 minutová scéna kde se vůbec nemluví...Snímek Až na Krev si nezaslouží menší hodnocení než 80%

Moje levá noha (1989)

Je až neuvěřitelný co kvůli téhle roli musel podstoupit Daniel Day-Lewis, slovo chvály jsou zbytečná protože vím že on hrát opravdu umí, ale to co předvedl v Moje levá noha je naprosto neuvěřitelné...Schválně jsem si zkoušel dělat to co on, a jako vůbec, nedokázal jsem ani otevřít dveře nohou :-D...Je to vlastně přímá ukázka toho jak vypadá celkem obyčejný film s neobyčejným hercem, celý film stojí a padá na Lewisovi...Daniel je ve všech scénách naprosto okouzlující, přirozený a uvěřitelný...Po shlédnutí tohoto skutečného životního příběhu snad nebude nikdo pochybovat o schopnostech lidského myšlení, když tělo neposlouchá...Silný zážitek, to se musí vidět...Na tohle zřejmě nikdy nezapomenu!!!

Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Viděli jste Rockyho? Líbil se vám? Jestli jo, tak tohle musíte vidět, protože producenti Rockyho čerpali z této po všech stránkách skvělé klasiky...I když tento film je prosáklí starobou a naškrobeností 50. let něčím si mě prostě získal...Nevím jestli se děj inspiroval skutečným příběhem ale jestli ne, bylo natočeno vše tak moc reálně...Ale zase na druhou stranu musím vyčíst pár věcí, i když tahle role byla jednou z prvních pro Paula Newmana, toho neomlouvá to jak se k ní postavil, bylo vidět jak se moc snaží a strašně moc přehrává, na 100% to ale bylo nezkušeností a já mám s ním slitování...A další věc kterou bych chtěl vyčíst, je ta že Rockymu tak nějak všechno moc hladce prošlo, ale kdyby ne tak by se film měl jmenovat jinak že :-)...Samozřejmě musíte brát všechny ty zápasy v ringu s rezervou protože tento snímek má už pár let že ano, ale i tak je to nasnímané moc pěkně a myslím si že ani v dnešní době by se závěrečná bitka neztratila...Myslím ,že film- i když je skvělý- celkově nevyčnívá nad ostatní filmy s touto tématikou...Tady bych poznamenal, že naprostá většina těchto filmů se podle mne povedla...V každém případě film každému vřele doporučím...

Vůně ženy (1992)

Krásné, nenapadá mě jiné slovo než krásné, jinak neumím svůj pocit popsat...Hned jak se mi film rozjel v DVD a začala hrát hudba, věděl jsem že to nebude jen tak obyčejný film, věděl jsem že až film skončí budu jen zírat s otevřenou pusou a budu mít blažený pocit v srdci...Viděl jsem už hezkou řádku filmů s Al Pacinem, od Kmotra počínaje přes Serpica až k Vítěžům a poraženým konče, ale jedno musím přiznat, vždy jsem byl tak trochu překvapen a udiven, že nikdy za svou roli nedostal pořádné ocenění, ale teď vím že kdyby dostal zlatou sošku za Kmotra, vypadala by hloupě oproti sošce za tuto roli, nedá se to vůbec srovnávat...Výkon slepého plukovníka v záloze je jedna z nejlépe zahraných rolí jaké jsem kdy viděl, je skvěle napsaná Pacinovy na tělo, a právě jeho vrozené charizma táhne celý film...Samozřejmě je tu mnoho dalších faktorů které nemoho opomenout, dokonalá melodie, jakoby vybarvovala všechny různé emoce a pocity hlavního hrdiny...Dále je tu značně kvalitní sekundování Chrise O'Donnella, ten i přes svůj mladý a nevyzrálý věk dokázal stát velmi statečně po boku Pacina...Když si za pár let vzpomenu na Vůni ženy vybavím si taneční scénu v restauraci, to je pro mě jedna z filmových scén na které se nezapomíná, já bych ji zařadil klidně mezi rozhovor Al Pacina a Marlona Branda v Kmotrovi protože svojí dokonalastí mě opravdu zasáhla...Jsem z tohoto filmu unešen!!!

Serpico (1973)

I když hned ze začátku víte jak Serpico skončí, chcete vidět co se vlastně bude odehrávat před tím incidentem…Serpico v podání nikoho menšího než je Al Pacino je podle filmu snad jediný čestný policista, který se (ne)bojí svědčit proti zkorumpovaným kolegům…( Býval dobrým policistou, ale spáchal ten nejhorší hřích protože svědčil proti zkorumpovaným kolegům :-D, omlouvám se nemohl jsem odolat :-D )… Je to jako trefa do černého…Kdykoliv se totiž točí film, ve kterém hlavní herec představuje úctyhodný výkon osoby, která existuje nebo existovala a něco si dokázala, o úspěch je ve většině případů vždy postaráno…Je to zvláštní, ale do každého takového filmu, režisér a hlavně hlavní představitel, Al Pacino, musí dát minimálně duši aby nakonec vyplivli takovýto snímek…Režisér Sidney Lumet skládá příběh z epizod Serpicova života, které se odehrály v rozmezí několika let…I když je film časově rozbit na menší střípky, tak mu rozhodně nechybí tíživá atmosféra, kdy jsem si v několika momentech přál, aby Serpico raději přijal úplatek a měl pokoj od výhružek…Každý zná Al Pacina jako hladce oholeného a krátce ostříhaného jak v prvních dvou dílech Kmotra, tak Zjizvené tváři apod. vousy začal nosit až ke stáru, ale když ho tady uvidíte jako 30-ti letého hipíka z vizáží bezdomovce musíte se smát, nevím čím to je ale rozhodně mu to přidává na hereckém výkonu který je, jak je zvykem dokonale famózní…Pokud někdo má rád vynikající příběh, skvělí herecký koncert tak ať nenechá Serpica někde v šuplíku, byla by to rozhodně velká škoda!!!

Malý New York (2009)

Příběh plyne velmi pozvolna, dalo by se říct že volněji už to ani nejde, a to má za příčinu že divák po pár minutách tupě zírá na snímek a nemá tušení která bije....Režisér zkusil zachránit příběh sestříháním různých příběhů která rozbalí až ke konci filmu, ale i tak máte pocit, že zachránit už není vůbec co...Ethan Hawke patří mezi herce s vysokým potenciálem a proto právě jemu, pouze jemu se povedlo zahrát, ostatní jsou velmi prkení, občas mi přišlo že slova která jim scénáristé vložili do úst se tam hodí asi jako sníh v Egyptě...Ztráta času, dvě hvězdičky za přesvědčení že na State Island bych se podívat nechtěl!!!

Předčítač (2008)

Na tenhle film se asi čekalo jak na smilování, jinak si neumím představit tři názory během jednoho dne...Z námětu, o kterým jsem si zprvu myslel, že jde jen o další film o holocaustu, dokázal režisér vymlátit mnohem silnější a lidštější příběh, než se dalo čekat...Režisér Daldry taktéž potvrdil, že vyprávět příběh v několika časových liniích mu nečiní žádný problém...Předčítač na mě působil dost smutným až bolestivým dojmem ale přece jen je v něm cosi pozitivního, ukazuje nám že pravá láska nevyprchá ani po letech...První polovina filmu nám ukazuje že vztah dvou lidí odlišného věku kteří žijí jen sexuálními orgiemi a četbou knih, může fungovat, druhá polovina filmu je už víc nostalgická a zaobírá se ztrátou v minulosti...Ani v jednom případě to není vyobrazeno jako zvrhlé nebo kýčovité vyprávění, vždy si drží svůj zlatý střed...Kate Winslet se poslední dobou pouští do odvážných snímků, vedle Nouzového východu je to další syrové drama kde se herecky opravdu vyřádila...Oproti tomu Ralph Fiennes nemá moc velký prostor, ale snad nikdo nedokáže zahrát tolik emocí a pocitů jen ze svého pohledu, jeho smutný výraz se mi dostal pod kůži...Po celou dobu filmu je tam trocha melodie, zprvu ji nevěnujete žádnou vážnost ale čím víc film běží ke svému konci tím víc ve Vás vzbuzuje touhu po spravedlnosti...Každý člověk má svá tajemství a často z důvodu, které by ostatní lidi nepřijali, a proto je nechce sdělit světu...Ovšem vždy Vám může být odpuštěno!!!