• Krátkometrážní

Zaniklý svět rukavic (1982)

Robotník na stavbe nájde v troskách filmové pásy a prehraje si ich v premietačke. Následne sme svedkami krátkych filmov zaniknutého sveta, ktorý reflektuje vývoj filmu od surrealistického hororu až po sci-fi. Animovaný majsterštyk od režiséra Jiřího Bartu.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Ujetý hororový thriller v ktorom sa bankoví lupiči George Clooney a Quentin Tarantino snažia dostať do Mexika a berú so sebou rukojemníkov v karavane. Bohužiaľ ich však na mieste, ktoré malo slúžiť ako ich útočisko čaká tlupa upírov, ktorí sa nezastavia pred ničím. Rodriguezovi sa tu dokonalo darí miešať čierny humor a béčkovú akciu. To, čo z filmu robí kultovú záležitosť sú hlavne originálne nápady a hlášky. No ostatne, scenár tu písal samotný Tarantino, tak sa nie je čomu čudovať.

Profesionál (1981)

Podraziť tajného agenta v podaní Jean Paula Belmonda sa rozhodne nevypláca. Taký chlap ako on sa totiž vždy podrazákovi pomstí tým najrafinovanejším spôsobom a svoju pôvodnú úlohu zaručene splní. Jeden z mnohých filmov, na ktorých som vyrastal a ktorý mňa stále dokáže dokonalo dojmúť a pobaviť zároveň. A to hlavne vďaka precíznym hereckým výkonom a smutnej hudbe Ennia Morriconeho. Dodnes si pamätám pôsobivé scény krutého väzenia či bolestivý záver, kedy Belmondo cez to všetko z filmu nakoniec odchádza ako najväčší frajer.

Poltergeist (2015)

Vydarený remake, ktorý na fanúšikov starej klasiky z roku 1982 pomrkáva mnohými odkazmi. Veľmi mňa potešila vizuálna stránka filmu ale hlavne herecké obsadenie, pretože Sam Rockwell a Jared Harris majú skvelé charisma a možno aj vďaka nim som si tento remake užil.

Paranormal Activity 4 (2012) odpad!

Štvrtý diel amatérskej rádoby-hororovej série je nechutne nudná blbina, ktorej zápletka nie je ani dostatočne objasnená a opäť musíme hodinu a pol čakať než sa niečo poriadne začne diať. Ale ono sa zasa nič prevratného diať nezačne. Lenže zatiaľ čo v minulých častiach som to ešte ako tak toleroval a vypotil zo seba u každého dielu aspoň jednu hviezdu, tu už dávam najnižšie hodnotenie. Nedá sa totiž mlátiť prázdna slama do nekonečna a pohár trpezlivosti diváka pretečie. Body filmu uberá aj ústredná dvojica vymletých puberťákov. Myslím, že tu máme žhavého kandidáta na najhoršiu hororovú sériu všetkých čias. Dopozeral som to do konca len vďaka veľmi silnej dávke sebazaprenia.

xXx (2002)

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov z obdobia kedy som mal nejakých 10 rokov. V kine som síce tento akčňák v dobe uvedenia prešvihol, ale neskôr som si ho zohnal na VHS z požičovne a skvele som sa pri pozeraní bavil. Vin Diesel sa predstavuje v úlohe tajného agenta, ktorý má za úlohu zastaviť gang bývalých vojakov Specnazu, ktorí sa rozhodli bombardovať európske veľkomestá (počínaje Prahou) chemickými zbraňami. Zábavná akčná oddychovka, ktorú si kedykoľvek rád pripomeniem.

Delta Force (1986)

Obstojné akčné béčko o únose lietadla palestinskými teroristami, ktorí však nepočítali s tým, že americká vláda proti nim vyšle špeciálnu jednotku Delta Force vedenú Chuckom Norrisom. Prvá polovica filmu o poznanie dramatickejšia než akčná druhá polovica. Ale najväčšou slabinou filmu je vyše 2 hodinová dĺžka. Inak sa jedná o klasický 80tkový akčňák, akých sa vtedy točili stovky.

Sunshine (2007)

Audio-vizuálna bomba o vesmírnej expedícii, ktorá má za úlohu znovu zažehnúť vyhasínajúce slnko a zachrániť tak planétu Zem pred večnou zimou. Režisér Danny Boyle rúca akékoľvek klišé o hrdinských posádkách astronautov, ktorí sa pod vplyvom trapáckých patriotických frází vydajú zachrániť svet a skorej ukazuje tie temné stránky ľudskej povahy. Je totiž až s podivom pozorovať film, kde sa členovia posádky navzájom zrádzajú aby zachránili seba a hlavne už od začiatku je našim hlavným hrdinom jasné, ako to s nimi dopadne. Okrem spomínanej vizuálnej stránky sú však najsilnejším článok filmu jeho skvelý herecký výber a hlavne hypnotický soundtrack, ktorý má pevné miesto medzi mojimi najobľúbenejšími soundtrackmi vôbec. Kupodivu som tento film naplno docenil až po tretí raz a zaradil ho medzi moje sci-fi srdcovky.

Juno (2007)

Dojemná a úprimná komédia o 16 ročnej dievčine, ktorá sa nešťastnou náhodou ocitne v inom stave. Neoriginálna zápletka je tu vykompenzovaná chytrými a v prvej rade vtipnými dialógmi či početnými popkultúrnymi odkazmi. A Ellen Page je samozrejme vynikajúca herečka, pretože práve ona svojimi hláškami ťahá celý film dopredu. Veľmi príjemné prekvapenie.