Strach nad městem (1975)

Jak mám rád dobrodružné bijáky s Belmondem, tohle mě zklamalo už v době uvedení jako teenagera. Tři hvězdičky dávám hlavně kvůli dojmu, který jsem měl tehdy, tedy že to bylo aspoň napínavé, ale přátelé, jak nebylo ve filmu s Belmondem nic vtipně vylehčujícího, většinou to vedlo k nevýraznému výsledku (jako v tomto případě). Vidět to poprvé po čtyřicítce, dal bych tak maximálně 2*.

Goyovy přízraky (2006)

Byl jsem velmi, velmi zklamán. O Goyovi vím strašně moc a zde jsem se nejen nedozvěděl nic nového, dokonce jsem byl docela v šoku, že o jeho díle film vůbec nebyl, a nebyl v podstatě ani o něm. Leccos se dá překousnout, ale v případě Miloše Formana budu krutý a dám 55%.

Magnolia (1999)

Prvně jsem to viděl naprosto nepřipravený, takže úvodní titulky jsem lehce podcenil... Následoval příval něčeho neskutečného, nestačil jsem to skoro vnímat a pochytit, ale hlavně ... Tom Cruise se KONEČNĚ vybarvil jako Pan Herec! Nevím o žádné další jeho roli, která by překonala tento výkon. Pro mě to byl (a dodnes je) úchvatný zážitek, který jen prezentuje možnost, kterak se z přepokládaného béčka může stát áčko tzv. í á.

Mlčení jehňátek (1991)

Naprosto nečekaný a zcela nezapomenutelný zážitek. Jeden z prvních amerických filmů, který jsem viděl krátce po jeho uvedení do distribuce, tedy v době hluboko před nástupem internetu a ještě dost dlouho před udílením Zlatých glóbů a Oscarů, tedy zcela nepřipraven a žádnou recenzí nepředvařen. Zřejmě poprvé jsem se pak díval na záznam z oscarového klání, jen kvůli tomuto nejlepšímu thrilleru všech dob.

Pravidla moštárny (1999)

Absolutní nirvána. Nevím věru, co filmu vytknout. Vzhledem k tomu, že knihu jsem tentokrát přečetl až po několikerém zhlédnutí tohoto klenotu, dokážu ocenit genialitu Johna Irvinga (mého možná nejoblíbenějšího autora anglicky psané literatury), s jakou dokázal připravit zcela bezchybný scénář. Klobouk dolů, rozloučit se důsledně s jednou pro knihu naprosto podstatnou dějovou linií (a nejen s ní, pochopitelně), to vyžaduje celého Člověka. Klobouk dolů. Vůbec nevadí, že film není tak brutální a syrový, jako předloha.Tady se totiž povedlo úplně všechno.

Maverick (1994)

Ke golfistovu hodnocení dodávám už jen scénu opakované líbačky spojené s opakovanou krádeží peněženky. Tenhle film miluju a Jodie v něm byla přesladká.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Vlastně nevím, co napsat. Těch pět hvězdiček tam patří a basta. Součást mého TOP TEN.

Četa (1986)

Úžasný film, který snad opravdu jako jeden z mála (Lovec jelenů a částečně i Apokalypsa jej doplňují) umožňuje civilovi aspoň částečně si představit, jak to mohlo být brutální. Když to běželo v pražském kině U Hradeb, ještě za socíku, všichni byli naprosto servaní a nezapomenu na moment, kdy zazněla věta o tom československém kulometu v prázdném vietnamském krytu. Tehdy kino vybuchlo úlevným smíchem a dlouho jsme si potom tuhle hlášku připomínali. Nicméně tohle byla asi jediná úlevná pasáž. Jinak absolutní brutus.

Kouř (1990)

Já si tedy na rozdíl od Galadriel myslím, že tento film se kultovním stal. Rozhodně pro lidi věkově blízké, ale vím, že třeba mé děti si tenhle šílený kousek pouštějí v nepravidelných intervalech stále, ač ode mě o něm vůbec nevěděly, takže přesah tu rozhodně je značný. Za sebe mohuříct, že neznám nic slabého, co by pocházelo z divadla Sklep a jeho spřízněných souborů. Tento film pokládám za možná to nejlepší, co Vorel vůbec natočil, a vřele doporučuji všem, kdo ještě neviděli, aby tak učinili. Nuda to tedy rozhodně není.

Millerova křižovatka (1990)

V podstatě komorní, uměřená, jemná a chytrá mafiánská záležitost, patřičným způsobem vypointovaná, a hlavně - opět vynikající Gabriel Byrne, který, při vší úctě ke spoluhráčům, táhne celé utkání převážně sám, ale zato dokonale. Vynikající hudba, skvěle vytvořená nálada, kamera k zulíbání, prostě lahůdka pro fandy gangsterek.