Královna Margot (1994)

Předlohu jsem četl dááávno před zhlédnutím filmu a trochu jsem se obával, aby film nejel příliš jednoznačně po romantické linii příběhu. Nestalo se. Opět musím vyzvednou vynikající herecké výkony, ale i značnou syrovost, se kterou se režisér do látky zakousnul, a to velmi úspěšně. Opět musím vyzvednout evropský film. Opět musím dát 90%. Nevíte někdo, co s tím mám dělat?

Manon od pramene (1986)

UF! Bál jsem se sledovat pokračování vynikajícího prvního dílu a zpočátku jsem měl pocit, že oprávněně. Jenže tento pocit přetrval jen chviličku. 90% naprosto jistě, a skvělé a naprosto ojedinělé herecké výkony snad ani nemá cenu zmiňovat.

Jean od Floretty (1986)

Strašidelně nádherná sonda do mezilidských vztahů, dokazující, že lidé nemající kozu a přející, aby tedy chcípla i sousedovi, nejsou žádnou českou specialitou. S nádhernou prosluněnou atmosférou kontrasuje temno v duších místních sedláckých parchantů, a přestože člověk stále čeká, že tohle nemůže dopadnout dobře, film nijak přehnaně nenapovídá a jen se bahní v neustále rostoucím dusnu... Geniální výkony evropských herců snad neponouknou americké producenty k natočení remaku přeneseného do Memphisu či kam. 95%.

Prachy v prachu (1982)

Rozverné, vtipné, milé a hlavně, přátelé, typicky FRANCOUZSKÉ! Praštěná detektivka - to je přesně jejich parketa. Chlapci loupežníci byli ve své pitomosti a naivitě k sežrání, vyčůrané osazenstvo banky, krásně oportunistické a fandící lupičům, k pomilování. 85% je snad dokonce málo, protože já jsem se královsky bavil.

Žízeň po životě (1956)

Viděl jsem již mnohokrát, takže si troufnu hodnotit. Zapomeňme na nově zjištěné poznatky typu ucha useknutého ve skutečnosti ve vzteku Gauginem šavlí a tak - tady se dají chyby najít opravdu jen ztěží. Vynikající herecké výkony, výborná režie, skvělý scénář, krásně přenesená nálada Aix en Provence... Na americký film opravdová lahůdka, a po zjištění, že je záležitost natočena v polovině 50. let (!) neváhám a dávám za pět.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Vcelku zručně natočené, poměrně dobré sci-fi, o míle zaostávající za románem. Jsem tedy rád, že z toho Kubrick nedojil nějaký akčňák, to je fajn, opvšem tento film by potřeboval velmi dobrou trikovou základnu a tu v době vzniku neměl. A vzhledem k tomu, jak je kniha psychologická, je docela s podivem, jak zkušeně uměl Kubrick nevyužít šance. Nepříjemněji mě paradoxně překvapila závěrečná pasáž a snaha obsáhnout podivně fantaskní závěr knihy, jenže i tak - dost velké zklamání. Za sebe jsem se prostě přes 70% nedostal,asi i proto, že jsem "roduveným" fanouškem sci-fi a Mistra Clarka. A to jsem film viděl nejméně pětkrát.

Osobní strážce (1992)

Strašná blbost. Zábavné. Pitomé. Kouzelné. Nudné. Akční. Všechno tohle pro mě tento film představuje. 73%? No zcela jistě. Tím spíš, že se tady ukázal Kevin v jedné ze svých svých posledních poměrně uvěřitelných rolí.

Slepičí úlet (2000)

Moc jsem se bavil, místy i řval smíchy. Dodnes si myslím, že to je úplně nejlepší role Mela Gibsona v kariéře. :-)

Bílý Bim, Černé Ucho (1977)

Krásný dojemný snímek. Od sovětské kinematografie bych v těch letech nic podobného nečekal, a - světe, zboř se - ono ano. Dodnes si pamatuji větu toho malého chlapečka : NEPLAČ, DÁM TI KRÁSNÉ ČESKOSLOVENSKÉ PASTELKY!. Viděl jsem to jen na povinné školní návštěvě kina a potom ještě jednou v televizi, nicméně i tak s klidným svědomím dám 90%.