Iron Man 2 (2010)

Slušné pokračovanie prvého dielu, v ktorom príbeh "muža z ocele" pokračuje. Už scéna s úvodnými titulkami poukazuje na prvý film - nepriateľ Iron Mana si buduje vlastný oblek, ktorým ho chce poraziť. Príbeh má i tentoraz zmysel, i keď originalitu prvého dielu celkom nedosahuje. Nechýbajú vizuálne efekty a scény v zahraničných lokalitách (Monako). Najväšou výhodou celej série je, že v porovnaní s ostatnými filmami o superhrdinoch je Iron Man pomerne realistický. Veď ktovie, čoskoro môže podobná technológia už aj existovať, kým hrdinskí mimozemšťania či genetické mutácie k nám možno nikdy nedorazia. A čo je naviac, nechýba tu isté, i keď neobvykle zobrazené, protivojnové posolstvo. (26.6.2010)

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Pozoruhodný fantazijný film, ktorý sa navyše oplatí vidieť z toho dôvodu, že ide o poslednú rolu Heatha Ledgera. V tajomnosti a plynutí deja pripomína Kliatbu bratov Grimmovcov. Na začiatku sa príbeh dá považovať za trocha chaotický, ale smerom k záveru sa tajomstvá odhaľujú a nechýbajú ani dojímavé momenty. Predstavy niektorých návštevníkov Imaginária boli zobrazené verne a originálne, avšak scény v reálnom svete za nimi trocha zaostávali. V niektorých momentoch som mal však pocit, akoby realita (obrazy smetiska, kopy prázdnych fliaš) trochu uškodila lesku filmu. V každom príprade však Imaginárium vytvára unikátny svet, ktorý sa oplatí minimálne raz navštíviť. (23.6.2010)

Gladiátoři (2010)

V prvom rade je dôležité považovať tento film za dobrodružný, prípadne fantazijný, ale v žiadnom prípade nie za historický, ako to naznačil distribútor. Historický podklad v ňom končí tam, kedy sa objaví titulok, že sa odohráva v roku 1066, keď sa Viliam Dobyvateľ vylodil v Normandii. Ďalej už pokračuje fiktívny príbeh s prijateľnou hudbou a scenárom. Veľké výhrady mám však voči názvu, pod ktorým sa u nás uvádza. Gladiátori je pomenovanie pre bojovníkov v arénach starovekého Ríma a tento príbeh sa odohráva v ranom stredoveku. Každý film, v ktorom sa mihnú scény súbojov v nejakej aréne, sa ešte nemusí (a niekedy doslova nesmie) volať týmto pojmom. Pomenovanie síce trochu dôveryhodnosť filmu naruší, ale priemerné hodnotenie si podľa môjho názoru ešte zaslúži. (21.6.2010)

Pinocchio (2008) odpad!

Výtvarník tohto "animovaného" filmu kreslil asi po prvý raz v živote pri príprave tohto filmu. Príbeh neprináša nič nové, čo by ešte takým problémom nebolo, avšak animácia rozprávku natoľko znehodnocuje, že sa v nej nedá nájsť ani jediný príjemný moment. Nerozumiem, prečo sa vyhadzujú peniaze na takýto program, ktorý nedokážu oceniť snáď ani tí najmenší, ktorým by mal byť určený. (20.6.2010)

Der Seehund von Sanderoog (2006) (TV film)

Ďalší rodinný film točiaci sa okolo záchrany divého zvieraťa. Chýba mu originalita príbehu, i keď o tuleňoch nie je nakrútených toľko filmov ako o iných zvieratách. Ľudskí hrdinovia tu za veľa nestoja, mláďa tuleňa je však celkom milé a v niektorých obrazoch nás dokáže prinútiť, aby sme dúfali v jeho záchranu. V podstate je tento film ďalším z nekonečného radu nemeckých rodinných filmov spestrený jedným tuleňom, vďaka ktorému si zaslúži dve hviezdičky namiesto jednej. (20.6.2010)

Princ z Persie: Písky času (2010)

Ďalšie fantazijné dobrodružstvo nabité vizuálnymi efektmi, kde ostatné prvky mierne až prevažne ustupujú do pozadia. Napriek tomu scenár má zmysel a dej postupuje dopredu míľovými krokmi. Atmosféru dotvárajú exotické scenérie a rozmanité postavy. Film má čo ponúknuť pre fanúšikov rôznych žánrov; spĺňa, avšak neprekonáva očakávania od filmu z dielne Disney / Bruckheimer. (20.5.2010)

Robin Hood (2010)

Dobrodružno-historický veľkofilm z dielne môjho obľúbeného režiséra, ktorý opäť nesklamal. Treba uznať, že monumentálnosť a posolstvo GLADIÁTORA tento film nemá, ale i keď bol natočený v komornejšom duchu, má čo ponúknuť. Sú tu humorné scény, spracovania historických udalostí (i keď na účel príbehu trochu prispôsobené) i dobrodružstvo, ktoré, samozrejme, v takomto filme nesmie chýbať. Oceňujem i originálne poňatie príbehu, aké tu dosiaľ ešte nebolo. Vo svete Scottovho Robina Hooda by som rád strávil aj tri alebo viac hodín, a nielen tých stoštyridsať minút. Režisér Scottovho formátu by mal dostať priestor vyrozprávať príbeh v rozsahu, aký uzná za vhodný. ROBIN HOOD je po GLADIÁTOROVI a KRÁĽOVSTVE NEBESKOM ďalším klenotom Scottovej tvorby. (20.5.2010)

Souboj Titánů (2010)

Je jasné, že tieto moderné spracovania klasických filmových príbehov nikdy nedokážu prekonať svoju predlohu v originalite myšlienky a celkového umeleckého spracovania, pretože daný príbeh už bol sfilmovaný. Avšak tento nový SÚBOJ TITANOV je napriek jednoduchému scenáru a nie veľmi prepracovaným hereckým výkonom strhujúcim filmovým zážitkom, o ktorý sa opäť v nemalej miere postarali vizuálne efekty. Prvýkrát privádza svet gréckej mytológie na plátna v 3D formáte a vytvára veľkolepé prostredie, v ktorom sa odohráva typický príbeh ľudského hrdinu vzdorujúceho nepomerne mocnejším zlým silám. Preto si podľa môjho názoru napriek spomínaným nedokonalostiam zaslúži maximálne hodnotenie. (17.4.2010)