Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Animovaný
  • Akční

Recenze (656)

plakát

Dobré jitro (1975) 

Krátký film tvořený 3 ještě kratšími filmečky: 1) Dobré jitro ****; 2) ŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠ ***; 3) Výlet ****. __________ Tak jako je u Jiránka zvykem, vtipné příhody v sobě skrývají i kritiku lidského počínání. Zde se navíc často objevuje i ekologický podtext.

plakát

Carlitova cesta (1993) 

SPOILER: Je zajímavé, jak se tu od jisté chvíle všechno sere jen a jen kvůli uraženému egu. No schválně: při té noční akci na lodi zastřelil právník uprchlého mafiána, protože předtím urazil jeho ego; při návštěvě nemocnice vzal Carlito tomu nevděčnému právníkovi potají kulky z pistole, protože předtím urazil jeho ego; při nastupování do vlaku byl Carlito zastřelen pouličním gangsterem, protože... modří už vědí... předtím urazil jeho ego. No ano! všechny tyhle věci se staly čistě proto, že gangsteři a mafiáni jednají s druhými bez respektu, ale zároveň ho sami vyžadují.

plakát

Nesmysl (1974) 

Bolestně poetické podobenství o lidské malosti a nenasytnosti. Když k tomu ještě přičtete Bornův nezaměnitelný výtvarný styl a tradičně nádhernou hudbu Luboše Fišera, tak to prostě nemůže dopadnout průměrně.

plakát

Návštěvníci (2022) 

Pokud neděláte dokument pro fanoušky (Marley) nebo s lyrickým vyzněním (Bábušky z Černobylu), je přijetí publikem dost nejisté. Spoustu lidí totiž stále přistupuje k dokumentům jen jako k balíčku informací, díky kterému pak budou moct nakráčet do diskuze s jasně vyhraněným názorem (buď jsou pro, anebo proti osídlení Špicberků; buď hrdince fandí, anebo jí zesměšňují; nic mezi tím). __________ Já osobně bych režisérce Liškové určitě nezazlíval, že tu své (nejednoznačné) hrdince umožnila se naplno vyjádřit - slovně i emočně. O emoce a o vztah ke Špicberkům tu přece šlo v první řadě! Navíc se ani nejednalo o žádnou tendenčnost: diváci mohli několikrát slyšet i zcela opačný postoj, než ten, co zastává hrdinka filmu... Stojí tedy ten film za zkoušku? Záleží, jestli jste schopni o filmu (či dokonce po filmu) aspoň chvíli nepředpojatě popřemýšlet...

plakát

Pavarotti (2019) 

Doufal jsem, že v tom dokumentu budou mluvit především muzikologové, skladatelé, kritici a další znalci opery či zpěvu + že tam bude něco málo o jeho životě. Tak ne, dostalo se mi přesného opaku: bylo tu vrchovatě bulváru, dojímání a srandiček, a jen aby se neřeklo, tak i pár zajímavostí o hudbě.

plakát

Proof of Concept (2023) 

Krátký film o tom, jak je těžké udělat krátký film, který má být o tom, jak je těžké natočit celovečerní film vzniklý zadaptováním toho krátkého filmu. __________ I Charlie Kaufman by se v tom ztratil! :D Až na to, že to je i vtipné a přesně to vystihuje šílenou realitu soudobých umělců (a přesto je celá ta věc v podstatě logická, když se nad tím trochu zamyslíte).

plakát

Hranice (2023) 

Film se dá hodnotit samozřejmě různým způsobem. Filmařsky je to na světové úrovni, vyprávěním strhující. To snad nerozporuje nikdo. Tedy jen k výhradám o propagandičnosti: 1) Zachycené události se na zelené hranici skutečně děly a rozhodně ne výjimečně. Tedy nešlo o žádné uměle nahuštěné šokující scény jen na efekt, jako se to (po právu) vyčítalo autorům Nabarveného ptáčete / Souostroví Gulag / Bastardů. 2) Film neříká jak uprchlíky řešit. (To ani není práce filmařů.) Bohužel film ale ani nevysvětluje neinformovaným divákům pozadí těch událostí. Že to byla akce tajných služeb BLR/RUS, které lákaly Afričany a Syřany k snadnému překročení hranice do vysněné EU. A že tím Rusové chtěli vyhrotit situaci v EU a jednotlivé státy rozeštvat. 3) Chápu, když někteří tvrdí, že jim ve filmu chybělo znepokojení mnohých Poláků nad tou uprchlickou vlnou. I kdyby se ale to znepokojení ve filmu objevilo, měli by ti pohraničníci a vojáci "právo" se chovat jak esesáci? Asi ne, že? Právě proto se Holland soustředila především na to nevídané morální selhání mnohých Evropanů (vč. politiků, institucí...). Navíc, kdyby se ve filmu objevilo úplně všechno (i znepokojení Poláků a role Ruska v případu), tak by to mělo 4 hodiny, a spíš než film by to byla Zpráva o stavu Unie. :) __________ Je mi líto snad jen často zmiňované scény s rapováním, protože i když je úplně pitomoučká a je myšlena čistě symbolicky, tak tím, že je umístěná na konec filmu, zanechá lehkou pachuť naivity. Doufám, že lidi tu scénu nevyužijí jako alibi, aby se filmu mohli vysmát, a místo toho o něm řádně popřemýšlí. Málokterý film z poslední doby k tomu tolik vybízí. Jedna otázka za milión: Jak všechno na té hranici uhlídat a zároveň se při tom hlídání nestát monstrem?

plakát

Tygřík bez pruhů (2018) 

Výtvarná stránka je nádherná, to je bez debat. Tedy k příběhu: SPOILER: Jak to, že se tygříkovi na konci najednou na těle objeví pruhy? A) Jezírko to způsobilo, je kouzelné; B) Pruhy se mu objevily na těle po prožitých dobrodružstvích, podobně jako se na čele udělají vrásky z usilovného přemýšlení; C) Pruhy se jednou objeví na těle všem tygříkům, některým dřív a některým později (stačí být trpělivý a nepodléhat tlaku okolí). KONEC SPOILERU. // Pro děti, se kterými si jejich rodiče povídají o tom, co viděly, je to za 4*, jinak je to jen za 3*.

plakát

Napoleon (2023) 

[zhlédnuta 2,5hodinová verze] __________ Přes tu stopáž vlastně dost uspěchané. Jednou dám určitě i tu 4,5hodinovou verzi.

plakát

Příšerný host (1927) 

[zhlédnuto s živým hudebním doprovodem (Michal Work - piano, Ponrepo)]

Časové pásmo bylo změněno