• Krátkometrážní

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Mít The Shining za zády je neuvěřitelná zátěž. Ačkoli se může někomu zdát Kubrickova artová samohana ubíjející, musí se mu nechat osobitý vizuál, kde téměř každý záběr je hodný obrazového rámu. Nojo, ale přesně tohle "Spícímu doktorovi" chybí, ale na druhou stranu ma chytlavý scénář. Autorské uchopení tady chybí, záběry působí moc obyčejně a nestačí, že některé odkazují na filmovou klasiku všech klasik. Navíc Obi Wana mám obvykle rád, ale tady ho viditelně překonává Kyliegh Curran alá shining černoška. Nakonec jde ale o slušnou Kingovinu při které si postýskávám, že podobnou péči nedostala Temná věž.

Nezastavitelný (2010)

Speed 21. století a zároveň příběh o dlouhatánském kovovém monstru alá Kingovo Vzpoura strojů. Je celkem neuvěřitelné, že i přesto, že jde o neustálou akci, stihne Scott převyprávět backstory hlavních hrdninů bez toho, aby příběh zpomalil.

V kapradí: Film (2019)

V mnoha ohledech podobny film, jako Gervaisův Life on the road. Ten byl taky pomerne slabý, ale aspoň to mělo veselé písničky. Koho napadlo, že vtipné interview proloží nudným balastem? Zřejmě klikůchtivého Ferrela.

Mrazivá pomsta (2019)

Nemuzu si pomoct, ale dychla na me z toho mrazejku atmosfera Brugge. Pokud je toto slaby odvar, tak film se Stellanem musi byt opravdu kult.

Manželská historie (2019)

Čekal jsem možná trochu jiného, než další hollywoodský take na téme rozvodů. Místo uvěřitelnéjšího sociálního rozboru tu máme dva zbohatlé bílé američany umělce, kteří bůhvíodkud berou peníze na právníky a byty. Nicméně vyšperkované (tudíž také nereálné) dialogy a herecké výkony vykopávají film do slušných výšin. Překvapilo mě taky, že se film nesnaží být moc vyvážený a jednoznačně nadržuje straně manžela, protože Scarletka se chová jako hrozná mrcha.

Jeho temné esence (2019) (seriál)

Nevím, zda je to tím, že film bere z knihy určené dětem, ale celý seriál je sled neuvěřitelně hloupých situací. Chodící zvířecí "duše" jsem jako nečtenář dlouho nechápal jejich funkci, protože samotný příběh se jim prakticky nevěnuje. Na nelogičnost daemonů upozorní v závěrečném díle sama hlavní hrdinka, která se za chvíli vydává za lidského daemona. Herci jsou naopak fajn, včetně Dafne, ale scénář je občas nutí říkat hlouposti. Spád a rytmus seriálu je nevyrovnaný, ale nejvíce mi vadilo, že nevím nic o tomto světě a ani jeho pravidlům nerozumím.

Dva papežové (2019)

Vynikajicne nasnimana konverzacla dvou stariku. Z hlediska vyrovnanosti byl Ratzinger scenaristicky ponekud v nevyhode na to, ze je bran za intelektuala, ale reziser se holt vice zameril ma dobraka Frantiska. Za me tempo filmu ztracelo prilis dlouhymi flashbacky, ale byla to jen drobnost v grandiozni herecke show.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Zkráceně - epileptická jízda na horské dráze nedávající smysl. Hodně věcí se mi tam ale líbilo, ale šlo spíše o mrtvolné záchvěvy; hezké obrázky, použití Síly, alespoň nějaká interakce mezi hrdiny (dosud byla nulová). Tento poslední díl funguje spíše jako úplný restart a snaží se do jednoho filmu nacpat děj na tři. I tento díl je v zásadě lehkým restartem šestého dílu, ale užil jsem si to více než sedmičku, která vykrádala pro změnu čtyřku. Confused? V posledních letech jsem byl přesycen Marvel filmy, ale jejich Endgame bylo opravdu epické završení, o kterém se ještě dlouho bude mluvit. Poslední SW se měly vydat více komorní a rozlučkovou cestou. Tohle dopadlo šíleně. Abrams naházel do mixéru úplně všechno, s čím jeho pomatená mysl přišla a bohužel nebyl nikdo, kdo by ho reguloval.

Dobré místo (2016) (seriál)

Vlastně mě bavila jen první série. Ve druhé je krásně otravná postava Kristen více v pozadí, protože se řeší problémy tří dalších postav. Třetí sezóna se vrací na zemi a to se krutě vymstilo a čtvrtá opakuje děj z první sezóny.