• Krátkometrážní

Austin Powers: Špionátor (1997)

+1* Před nedávném jsem viděl bláznivou komedii Barb a Star u jejíhož sledování se mě vybavil právě Austin Powers a tak jsem si ho musel zopakovat, jestli mi nezačal měknout mozek, že mě začaly bavit takové crazy věci. Naštěstí se mi potvrdilo, že tohle je opravdu jiné – poněkud zatuchlejší kafé, které se s výše uvedeným filmem nedá srovnávat – aspoň v mých očích. Styl humoru Špionátora mi už tak nesedl a ani jsem se moc nebavil. Nemůžu však říct, že bych se vůbec nezasmál, ale spíš jsem si tu užíval hypísáckou stylizaci a narážky proti prudérnímu dnešku. Vlastně je to taková parodie na Jamese Bonda viděná očima Mike Myerse. Přesto mě to neodradilo a ještě jsem si k diváckému zážitku přidal i druhý díl. Což byl ještě větší úlet, ale tady se vařilo už jen ze „slávy“ staršího bratříčka. Nic proti ničemu a asi je dost diváků, co na podobných kouscích ujíždějí. Já se k nim rozhodně nepřidám a abych ukázal své dobré srdce, tak ani jeden nedostane odpad ;-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Barb a Star jedou do Vista del Mar (2021)

-4* Tušil jsem do jaké bláznivé komedie jdu, ale rozhodně jsem nečekal, že se mě bude nakonec tolik líbit, až jsem se musel trochu stydět. Ale vlastně není důvod, protože to není rozhodně hloupý film i když jeho příběh nejde jednoduše vyprávět ;-). Absurdně nesmyslných a nečekaných situací je tam opravdu nepočítaně, takže se rozhodně nikdo nemůže nudit. Nebudu se však divit, když to nebude váš šálek kávy, protože je to takový mix komedie, sci-fi, muzikálu a špionážních filmů. Ze začátku jsem se bál, že to bude něco na způsob Cuky Luky, ale naštěstí ne. Taky jsem si při sledování vzpomněl na Austina Powerse, ale ani ten mu nesahá po kotlíky. Proto se neštítím tuto kuriozitku doporučit dále a snad najde víc svých spokojených diváků, které jí zvýší nespravedlivě hodně nízké skóre. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Nová šichta (2020)

-3* Využil jsem příležitost I-vysílání České televize k zhlédnutí tohoto časosběrného dokumentu, který tu i jinde v médiích docela chválí. Já se k pochvalám nakonec nepřidám, protože mi nepřišel nějak obzvlášť výjimečný. Hlavní hrdina má sice občas dobrou vyřídilku, ale koukat se hodinu a půl jak se potýká s pracovními i osobními problémy mě tolik nenaplňovalo. Je tam pár zajímavých momentů, ale jinak jsem nedokázal s Tomášem soucítit, jak asi autoři plánovali. Každý si tam určitě najde to své a věřím, že si to ostatní užívali víc než já. Musím však být subjektivní jako vždy a tak dostane ode mě jen slabší tři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Notting Hill (1999)

3* Nothing Hill je už starý osvědčený doják, který má své fanoušky a díky nim patří mezi nejoblíbenější filmy. Před reprízou jsem si myslel, že přidám hvězdičku, ale nejde to a opravdu je to jen průměrná romantická komedie. První hodinka má docela dobře a originálně našlápnuto, ale ve druhé polovině se to vleče a padá jedno klišé za druhým. Takže to opravdu nejde a tři hvězdičky jsou maximum. Jinak provedení je slušné a herecké obsazení taky na úrovni. Ti praví romantici a romantičky si tuhle pohádku pro dospělé užijou a kapesníky mějte po kapsách. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Čertův švagr (1984) (TV film)

-4* V roce 1984 vznikli dvě pohádky dle předlohy Boženy Němcové Čertův švagr – televizní a filmová. Určitě je víc známější ta S čerty nejsou žerty, která vlastně už patří mezi klasické a oblíbené české pohádky. U mě ztratila po těch letech na kouzlu, ale přesto ji nechám krásnou macatou čtyřku. Nedivím se její popularitě, protože herecké obsazení i výprava je kvalitní a neposlední řadě je i dost vtipná. Chci se však trochu víc věnovat té televizní verzi, která taky není špatná a ve srovnání s filmovou je to chudý bratříček. I když jsou reálie papundeklové, triky jednoduché, ale mě to stačilo a má to své kouzlo. Možná tím, že to tady není o zábavě a naopak tu víc vynikne poučení z příběhu. Potěšilo mě taky, že je bez písniček a i když byste to do Havelky a Patrasové neřekli, tak své role zahráli slušně. Proto si myslím, že v rámci televizní tvorby patří tato pohádka do nadprůměru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Marie Terezie - Série 3 (2021) (série)

-3* Tak se nám zase po 2 letech objevil závěrečný díl o Marii Terezii. Komentář následuje, ať to máme celistvý. Rok 2017 a první dva díly: tahle televizní rakousko-uherská koprodukce v mých očích nedopadla tak špatně jak ji mnozí popisují a beru ji jako vkusný vhled do dospívání a vladaření první císařovny Marie Terezie pro nejširší publikum. Tím pádem se bulváru vyhnout nešlo a nikdo snad nemohl čekat od dvoudílné dramatizace života bůhvíjakou životopisnou přesnost. Casting mi nijak zvlášť nevadil, dobová stylizace mi přišla velmi slušná a scénář normální. Druhá část mě bavila víc, protože v ní bylo mé oblíbené politikaření. Rok 2019 a II. série (3a 4díl): Tímto pokračuje životopisné dílo o slavné vládkyni (tedy v našich luzích a hájích). Třetím dílem jsem byl dost zklamán, protože některé postavy byly zahrány nevěrohodně k té době a působily doslova jako karikatury. Vesměs mě to unudilo a skoro jsem usnul. V posledním díle se to zlepšilo a nebo jsem si zvykl, ale rozhodně zobrazované události už byly zajímavější a udržely mou pozornost do konce. Rok 2021 a III (5. díl): Poslední díl nevybočuje z celého konceptu a změnila se jen herečka v hlavní roli, ale ostatní ani moc ne. Uzavírá kapitolu zejména rodinnými událostmi v císařské rodině - výchovou a přípravou dětí na vdavky a tím udržování dobrých vztahů se sousedy. Ve výsledku je stejně "tuctový" jako předešlé díly , ale koukatelné to je. Celý koncept bych nakonec ohodnotil slabšími 3 hvězdičkami a nevidím důvod se k tomu vracet a to raději si přečtu o ní nějakou knihu.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Můj soused Totoro (1988)

4* Na japonské animáky nejsem bůhvíjaký odborník a zase jsem jich tolik neviděl, ale o tomto můžu s klidem říct, že se mi líbil i teď skoro v padesáti a vrátil mě do dětských let plné strašidelné fantazie. Sice příběh je docela chudý a opravdu se hodí jen pro děti. Ve své podstatě se tam nic moc neděje, ale postavy se chovají přirozeně a úměrně svému věku a všechno příjemně a poklidně ubíhá a řeší se běžné rodinné problémy. Animace je slušná a já si Totora nakonec užil na hezké 4 hvězdičky. Nevím jestli dnešním přetechnizovaným dětem bude blízká, ale proč to nezkusit? Nic se tím nedá zkazit. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Z pekla štěstí 2 (2001)

-1* Někdy je potřeba se kouknout i na nějaké hrůzy, abych si ještě uvědomil, že jsem v pořádku :-). Jedničku Z pekla štěstí jsem možná kdysi zahlédl z rychlíku, ale naštěstí není důležitá pro pochopení dvojky. Jde o typickou troškovinu, která je docela hezky udělaná – tím myslím kameru i kostýmy, ale co se týká příběhu a chování postav, tak je to blbost jak vyšitá. Je fakt, že pohádky natočené v poslední době se tomuto stylu blíží, ale přece jen se snaží o nějakou originalitu. Tady jde hlavně o poťouchlé pitvoření čertíků a předvádění herců-neherců u naivního děje. Ale nakonec hvězdičku mu ještě nechám, protože předškolním dětem se to může líbit, jelikož tam není pro ně nic závadné a vkus si ještě zkazit nemůžou ;-). Tak snad jsem se nezbláznil ;-) [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 0 (3*MAX) ]

S politiky netančím (1995) (pořad)

nostalgické -3* Po revoluci se dal Miloslav Šimek dohromady se Zuzanou Bubílkovou a snažil se o politickou satiru, která je stále potřeba a dnes tolik chybí. Nedíval jsem se na to nikdy pravidelně, ale pamatuji si, že mě to docela bavilo a často byli hodně trefní a nedělali si z ničeho servítky. Nemá cenu se rozepisovat, když to není aktuální. Pokračování v pořadu "Politické harašení aneb S politiky stále netančíme", natož další s Bubu jsem už nesledoval.   [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Zajíc v pytli (1984) (pořad)

+3* Návštěvní dny po smrti Jirky Grossmanna skončily a Slávek Šimek se snažil Zajícem v pytli pokračovat v zajetých a oblíbených kolejích. Bylo natočeno několik pořadů pod stejným názvem a ani na stránkách České televize nemají všechny uvedeny a zdejší uživatelé uvádějí větší počet. To je však důležité jen pro statistiky a kvality pořadu se to netýká, ale jen abyste věděli, že není jen jeden Zajíc ;-). Určitě se v něm najde několik nezapomenutelných scének a povídek s dalšími kolegy, které však už JG nikdy nenahradili. Přesto je to ve srovnání se současnou kvalitou televizní zábavy velký nadstandard, a proto si své lepší tři hvězdičky zaslouží. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]