• Krátkometrážní

Hic (2020)

-3* Tak tento film opravdu nejde doporučovat. Chápu autora o co se v něm snaží, ale na druhou stranu je hodně těžké najít toho pravého cílového diváka a podle mě si dal na poprvé moc velké sousto. Jedná se o gay film plný fetiše, chtíče, představ a erotiky, teda přesněji řečeno porna. A to vše zabaleno do celkem vkusného kostýmku a s artovým vyzněním, které většině asi nic neříká. Už je pro mě překvapení, že teď má hodnocení přes 60 procent, ale nejspíš homofobové se mu vyhýbají a nedostává odpad jen z přesvědčení, jak je tu zvykem ;-). Příběh není až tak moc podstatný a je to tu hodně o emocích a zvrhlých chutích, které lidí spíš dusí v sobě. Díky hodně plouživému tempu zejména v druhé polovině se to u mě drží na spodní hranici tří hvězdiček a rozhodně to pro romanticky konzervativní duše není ;-). Komu jsou však blízcí pořádní chlapi více než modelky a slečinky, tak má u nich nejspíš další hvězdičky za herce. Hodnotím spíš odvahu s jakou režisér i herci k filmu přistupují a nejspíš hned tak podobný film se neuvidí. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Kominského metoda (2018) (seriál)

-5* Výborný seriál, kterému po pár dílech musím dát vysokou známku a je možné, že se po dokoukání dostane i na plný počet. Sice ještě nemám ani padesát, ale plkání a příběhy hlavního seniorského dua mě dost baví a je mi blízké. Myslím si, že s nadsázkou a trochou satiry se dá dělat sranda z mnoha věcí a kritizovat současné všeobecné společenské problémy a nešvary. Doufám, že seriálu nedojde dech a po dosledování třetí série ještě něco dopíšu. Rozhodně je to i herecky kvalitně obsazený seriál a jsem rád, že se ti staří kvalitní neodhazují do starého železa a je tu místo i pro několik zapomenutých hvězdiček. Addendum po 3.sérii: opravdu nakonec přidávám ještě hvězdičku navrch, i když Alan Arkin v poslední dost chyběl. Naštěstí Michael Douglas dostal docela fajn parťáka v podobě osvědčené Kathleen Turner ;-). Neubyla naštěstí všudypřítomná sebeironii a reflexi stárnutí si seriál udržel. Doporučení je jasné a vypadá to, že tentokrát zůstane jen u tří sérií. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Konkurenti (1992)

2* Je pravda, že jsem si pro tohle konverzační drama vybral nevhodný čas, ale i tak si myslím, že ani jindy bych si ho neužil víc. I když je film dobře zpracován a na první pohled zaujme herecké obsazení, tak divadelní předlohu nelze přehlédnout. Nastolená hra je zajímavá a dobře se tu ukážou charaktery jednotlivých lidí a vlastně žádný klaďas se tu nenajde a jen dokazuje to, že se obchoďákovi vlastně nikdy věřit nedá ;-). Co mi nejvíc nesedlo bylo staromódní zpracování i styl filmu včetně hudby a trošku i český dabing, ale za to film nemůže. Navíc příběh byl utahaný, moc ukecaný a chvilkami nezáživný, a proto jen ty dvě hvězdy. Jde však jen o moje subjektivní hodnocení a pro jiného, zejména staršího diváka lákajícího toto téma a k tomu trochu krimi, může bavit víc. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Poplach v oblacích (1979)

nostalgické -3* Další z "nezapomenutelných" postav socialistické éry byl Otto Šimánek alias Pan Tau. Bylo tam docela hodně fantazie a kouzel, sem tam říznuté groteskou, ale i tehdy i v mém věku mi to přišlo dost dětinské. Proto jsem ho nikdy  pravidelně nesledoval a ani vzniklé filmy mě nijak zvlášť nechytly. Přesto byl seriál v Německu dost populární. A tak je nostalgicky ohodnotím slabší známkou, ale tím neříkám, že vše s panem Tau bylo špatné – prostě to nebyl můj pravý šálek kakaa ;-).  A tomuto filmu dávám o něco vyšší známku jen proto, že si ho trošku víc pamatuju. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]… A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Od zítřka nečaruji (1979)

nostalgické +2* Další z "nezapomenutelných" postav socialistické éry byl Otto Šimánek alias Pan Tau. Bylo tam docela hodně fantazie a kouzel, sem tam říznuté groteskou, ale i tehdy i v mém věku mi to přišlo dost dětinské. Proto jsem ho nikdy  pravidelně nesledoval a ani vzniklé filmy mě nijak zvlášť nechytly. Přesto byl seriál v Německu dost populární. A tak je nostalgicky ohodnotím slabší známkou, ale tím neříkám, že vše s panem Tau bylo špatné – prostě to nebyl můj pravý šálek kakaa ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]  … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Pan Tau (1966) (TV film)

-2* Další z "nezapomenutelných" postav socialistické éry byl Otto Šimánek alias Pan Tau. Bylo tam docela hodně fantazie a kouzel, sem tam říznuté groteskou, ale i tehdy i v mém věku mi to přišlo dost dětinské. Proto jsem ho nikdy  pravidelně nesledoval a ani vzniklé filmy mě nijak zvlášť nechytly. Přesto byl seriál v Německu dost populární. A tak je nostalgicky ohodnotím slabší známkou, ale tím neříkám, že vše s panem Tau bylo špatné – prostě to nebyl můj pravý šálek kakaa ;-). A asi na základě tohoto "pilotu" slávu ve světě neudělal a proto v seriálu byl úplně nový začátek.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Pan Tau (1971) (seriál)

nostalgické +2* Další z "nezapomenutelných" postav socialistické éry byl Otto Šimánek alias Pan Tau. Bylo tam docela hodně fantazie a kouzel, sem tam říznuté groteskou, ale i tehdy i v mém věku mi to přišlo dost dětinské. Proto jsem ho nikdy  pravidelně nesledoval a ani vzniklé filmy mě nijak zvlášť nechytly. Přesto byl seriál v Německu dost populární. A tak je nostalgicky ohodnotím slabší známkou, ale tím neříkám, že vše s panem Tau bylo špatné – prostě to nebyl můj pravý šálek kakaa ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Tichá noc (2017)

-4* Nevím proč, ale v posledních dnech u mě dostávají vyšší známky jen dramata, které zrovna k veselému vánočnímu období mají daleko. To platí i pro tento polský kousek, který aspoň tématicky k Vánocům sedí. Kdo od něj však očekává komedii, která je tu mezi žánry, tak bude hluboce zklamán a nechápu editory, kteří to tam přidali. Já si ho však naštěstí kvůli tomu nepustil a tak jsem si dokázal užít vlastně obyčejný a tuctový rodinný příběh, který se může stát v každé větší rodině (zejména na východ a sever od nás). Přesto se u mě film vyšplhal ke čtyřem hvězdičkám a to hlavně díky svému civilnímu a reálnému zpracování a herectví. Taky je plný napětí a divák je v očekávání jak bude pokračovat. Není to film pro opakované vidění a taky určitě ne pro všechny diváky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

K zemi hleď! (2021)

+3* Trailer i námět nabízel pořádnou dávku absurdní zábavy a politické satiry, která byla bohužel dávkována velmi stroze a spíš jen oživovala delší nudné a utahané pasáže. Film rozhodně není svým příběhem špatný a nejvíc mi připomínal slavný Vrtěti psem a trochu říznutý s Iron Sky, protože se tu hodně řeší ovlivňování médii nebo sociálními sítěmi a na druhou stranu politické a ekonomické machinace. Největším kamenem úrazu filmu je podle mě jeho délka, která je neúměrně dlouhá a taky, že sám vlastně neví zda se má tvářit jako drama, nebo komedie a všechno se tam mele podivným způsobem. Taky mám výhrady k vyznění, že se vlastně zase vše točí kolem Ameriky. Ve výsledku cítím zklamání a lítost z toho, že film nedokázal využít svůj velký potenciál, ale přesto po delší úvaze dávám nakonec silnější 3 hvězdičky, díky pár velmi dobrým gagům a jeho smysluplnosti a satiře. A asi se neubráním někdy ani repríze, protože svým způsobem je originální a zábavný.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Synchronic (2019)

+1* Zdejší hodnocení nebylo zase tak nízké, aby mě odradilo od tohoto sci-fi a tak jsem si ho pustil na Netflixu. Zvláštní účinek nové syntetické drogy upoutá pozornost dvou záchranářů a navíc když se ztratí po jeho pozření i dcera jednoho z nich tak se musí přece konat. Téma je lákavé, ale zvláštní způsob zpracování a střihu mi opravdu nesedl a navíc i v ději to dost skřípe. I díky pomalejšímu tempu a pomateným dialogům mi dalo dost práce ho dokoukat. Po zralé úvaze, zda mi něco film přinesl, tak jsem se rozhodl jen pro jednu hvězdičku a to asi mluví za vše. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]