Apostle (2018)

Ve všech možných i nemožných ohledech se jedná o zcela průměrný film, na němž i těch pár výborných scén nezabrání tomu, aby Aposlte zcela zapadl do hluboké studnice filmové průměrnosti a zapomnění. Pomyslným posledním hřebíčkem do rakve tohoto snímku je jeho neúměrná délka, kvůli níž se mnohokrát kouknete na hodinky. Škoda, potenciál na ojedinělou a svěží hororovou jednohubku zde byl.

Pátrání (2018)

Od snímku Searching jsem nečekal vůbec nic. Myslel jsem, že se bude jednat jen o další podprůměrný počin, který po nějaké době vyšumí do ztracena. Avšak k mému velkému překvapení je to právě naopak. Searching je totiž hutným dramatem, které Vás ve svých nejlepších momentech zcela pohltí. Všechno od užitého stylu zobrazení na obrazovce počítače či displeji telefonu až po soundtrack a herecké výkony funguje tak jak má, takže se před Vámi na ploše čítající 101 minut rozestře originální a skvěle odsýpající podívaná s překvapivým "plot-twistem". Tohle se až na pár menších zaškobrtnutí moc povedlo. Skvělá práce! „I didn't know her. I didn't know my daughter.“

Železný obr (1999)

Nádherný animovaný počin, který ve Vás bez nějakých větších problému probudí Vaše dětské já, takže si snímek užijete ještě intenzivněji. The Iron Giant má sice "jednodušší" premisu, nicméně tento fakt je bohatě vyvážen krásnou ruční animací a vtahujícím přesahem o přátelství. Režisér Brad Bird tedy stvořil výbornou pohádku, která ani po těch letech neztrácí nic na své hravosti a velkém poselství lidstvu. A to je moc dobře. Výborná práce! (iTunes) „It's bad to kill. Guns kill. And you don't have to be a gun. You are what you choose to be. You choose. Choose.“

Nejlepší (2017)

Wow! Už po několikáté zůstávám v němém úžasu nad tím, jakou kvalitní filmovou tvorbou se může polský národ chlubit. Najlepszy je totiž syrovou a servítky si neberoucí sondou do života muže, který byl schopný odrazit se od naprostého dna a dosáhnout svých limitů, snů a niterných tužeb. Je totiž vážně vtahující pozorovat, jak nezdolná lidská touha po zlepšení sebe sama a splnění si svých snů překlene i drogovou závislost. A právě tento atribut se dokonale zrcadlí v perfektním hereckém výkonu Jakuba Gierszała, který snímek Najlepszy povznáší na novou, téměř až lehce dokumentární rovinu. Nebýt tedy lehce přestřelené stopáže, o plném hodnocení by již nemohl být sebemenší pochyb. Avšak myslím, že i navzdory tomuto malému "nešvaru" si snímek královsky užijete. Skvělá práce!

První člověk (2018)

Nahlédl jsem Pánu Bohu do oken a to co jsem uzřel mne zcela uchvátilo. First Man je totiž rozmáchlou filmovou bohoslužbou režiséra Damiena Chazelleho, která ve své nejniternější podstatě snoubí to nejlepší, co je momentálně ve filmovém průmyslu k vidění. Všechno od vizuálních efektů až po výborný soundtrack pracuje na naprosté maximum, přičemž i ta nejmenší součást tohoto nádherného soukolí patří k tomu nejdůležitějšímu a zcela nepostradatelnému. Snímek rovněž oplývá nádhernými stylizovanými obrazy a perfektním využitím zvuku, takže například start rakety Apolla 11, zejména v kině s Dolby Atmos, patří k tomu nejúžasnějšímu co jsem v kině viděl od dob snímku “Interstellar” v roce 2014. Epickou odyseu Christophera Nolana nezmiňují jen tak pro nic za nic. First Man si totiž právě od něj a od snímku “The Right Stuff” vypůjčuje to nejlepší a z patřičnou důstojnosti to přetváří k obrazu svému. Samotnou kapitolou jsou herecké výkony (Ryan Gosling!), které s precizní pečlivostí dokonale lícují s celkovým vyzněním snímku. Jsem si zcela jistý, že přistání na Měsíci, ten památný moment, kdy se psala historie zlatým písmem, již nešel natočit lépe. Sešlo se u něj totiž tolik kvalitních ingrediencí a vizionářských tvůrců, že ve špatný výsledek snad doufal jenom člověk, který je touto událostí a kosmonautikou nepolíbený. Výborná práce! PS: Pokud Vám mohu radit, vyrazte na snímek do kina se zvukem v Dolby Atmos. Ten soundtrack a všechna ta bohatá škála zvuků ve mne bude rezonovat ještě hodně dlouho! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „That's one small step for man, one giant leap for mankind.“

Poslední člověk na Měsíci (2014)

Poutavý dokument o životě posledního muže, jenž stanul na Měsíci. Pro fanoušky kosmonautiky se zcela oprávněně jedná o "must see" záležitost! PS: Zamrzí jen délka stopáže, která je občas vážně na škodu.

He's Out There (2018)

Solidní hororová "home invasion" jednohubka se slušně gradovanou atmosférou, kterou ale ovšem poněkud sráží ubíjející předvídatelnost a neúměrná délka.

Spitfire (2018)

Supermarine Spitfire - jedno z nejelegantnějších letadel Druhé světové války, které si podmanilo nebe nad kanálem La Manche v Bitvě o Británii a později i nebe nad nacisty zmítanou Evropou. Spitfire je úžasně nasnímaným a skvěle podaným dokumentem, který mapuje vývoj této legendy s motorem Rolls-Royce Merlin 66. A jako pomyslnou třešničkou na dortu se pak jeví autentické záběry či rozhovory s piloty a pilotkami. Skvělá práce!

Správná posádka (1983)

Brilantní filmový zážitek o skupině sedmi astronautů, kteří jako první Američané vzlétli do kosmu v rámci programu Mercury. The Right Stuff má sice zdánlivě enormní stopáž, nicméně režisér Philip Kaufman tento neuvěřitelný příběh pečlivě dávkuje, takže zde nejsou téměř žádná hluchá místa a film Vám až nepříjemně rychle uteče. Všechno od herců až po vizuální efekty totiž funguje jako precizně promazané soukolí obrovské rakety, kde se i ta nejmenší součástka stará o hladký průběh celé akce. Ke snímku rovněž perfektně lícuje zajímavý soundtrack, který mu místy dodává až éterický nádech. Tohle zkrátka všichni fanoušci kosmonautiky a vesmírného dobývání musí vidět. Výborná práce! „There was a demon that lived in the air. They said whoever challenged him would die. Their controls would freeze up, their planes would buffet wildly, and they would disintegrate. The demon lived at Mach 1 on the meter, seven hundred and fifty miles an hour, where the air could no longer move out of the way. He lived behind a barrier through which they said no man could ever pass. They called it the sound barrier.“

Já, mé druhé já a Irena (2000)

Jim Carrey - Greatest Hits. „I'm not leaving till the morning, but you know the rules when I go: no bitches after eleven.“