• Pohádka

Popelka (2015)

Excelentní kostýmní pohádka. Notoricky známý příběh byl pojat klasicky. Ve srovnání s našimi Třemi oříšky tam trošku chybí humor, srdečnost a hravost. Jinak samé nej - kouzelná výprava na které se nešetřilo a kostýmy ze kterých se tajil dech, slušné obsazení, působivé herecké výkony a poetická atmosféra, prostě tak nějak má pohádka vypadat.

Ledové království (2013)

Krásná pohádka, jejíž tvůrci dokonale využili v kouzelné animaci veškeré vizuální možnosti, které jim děj poskytl. Jednoduchý dojemný příběh o sesterské lásce, kterému nechybí originalita, příjemné melodie ani humor. I když vím, že se jedná o muzikál, tak na můj vkus tam bylo té hudby přece jen příliš. Ale jinak spokojenost, jednoduchý scénář mi nevadil a dokonce, což běžně nedělám, jsem se podívala ještě jednou.

Nejlepší přítel (2017) (TV film)

Tato vánoční pohádka se české televizi docela povedla. Je dějově přímočará bez komplikované dramatické zápletky a propletence několika příběhů. Je svým způsobem originální s pěknou výpravou a kostýmy. Nejvíce mne upoutalo peklo. Nelze mu vyčítat napodobení jiných pohádek, vždyť nikdo neví, jak takové peklo vypadá. Mně se tady toto líbilo, stejně jako jeho osazenstvo, staří herečtí bardové obzvláště. Vtipný scénář, zajímavé triky a jistá nadčasovost. Co se herců týče, tak ti nejlepší už nejsou mezi námi, tak se musíme spokojit s těmi, které máme. Sympaťák Piškula nebyl herecky nejzdatnější a jeho taneční neznalost na plese byla nevěrohodná, ale druhého Pavla Trávníčka ani Libušku Šafránkovou zatím nemáme. Jinak pohádka přinesla dětem i výchovné ponaučení. Prostě letošní vánoční mise ČT byla splněna k mé spokojenosti.

Louskáček a Myší král (2015) (TV film)

S německými pohádkami mám trošku problém, ale tento příběh pojednávající o dětských snech byl celkem zdařilý. Oživlé hračky nejsou sice tématem originálním, ale tentokrát musím tvůrce pochválit alespoň za výběr herců. Slušný průměr.

O dívce, která šlápla na chléb (2007) (TV film)

Na této pohádce oceňuji zajímavé historické kulisy, kostýmy a především námět. Pohádka je to nadčasová a splnila i výchovnou roli, co se zacházení s chlebem a úcty k rodičům týče. Děti by se neměly stydět za rodiče, kteří jim poskytují lásku, ale nemohou jim poskytnout hmotný blahobyt. Pyšná dívka, která se vetřela mezi bohaté, když zapřela svou matku a ani pak si toho nevážila a chovala se povýšeně, byla potrestána, jak už to v pohádkách chodí. Příběh měl kouzlo a dobovou atmosféru starých časů. Herecky vynikla Bára Hrzánová jako šéfová polepšovny, ústřední dvojice byla nevýrazná. Cina nebyl přesvědčivý ve svých citech k herecky stejně nepřesvědčivé namyšlené BriGitě. Oceňuji jistou originalitu.

Strašidla (2016)

Rozverná pohádková komedie, rozhodně ne pro děti. To je škoda, protože téma nabízelo řadu humorných možností ve stylu Dívky na koštěti. Život strašidel v dnešním světě nabízel také řadu komických motivů. Režisér chtěl zřejmě přitáhnout do kina všechny generace a nějak se mu to zvrtlo. Dcera šla na film s vnučkou a v kině nudou usnula. Ani já jsem při televizním vysílání nevydržela do konce. Jako televizní snímek to celkem ušlo, ale jen na jedno shlédnutí a to díky kostýmům a slušné výpravě. Jinak to byla fakt nuda. A znásilněná kočka, to bylo už fakt přes čáru.

Interstellar (2014)

Film šel v televizi souběžně s žánrově podobným filmem Marťan, tak se asi nevyhnu srovnání. Na plátně to může být velkolepá podívaná určená spíše mužskému publiku. Obtížná srozumitelnost pro laiky je dána velkým množstvím odborné terminologie od červích až po černé díry, ohýbání prostoru a času a podobně. Těžko mohu posoudit, jestli se to zakládá na nějakých faktech. Nárůst populace a prodlužování lidského věku vede nutně k devastaci životního prostředí a vyčerpání přírodních zdrojů. Nic na tom nemění skutečnost, že ekologové už roky bubnují na poplach. Jenom Čína svou politikou jednoho dítěte v rodině dokázala zastavit v nejlidnatějším státě světa populační explozi. Tady jsem si připomněla náš snímek o hledání planety vhodné k životu pro lidstvo s názvem Nesmluvená setkání. Ten byl pro mne srozumitelnější.

Marťan (2015)

Sci-fi nepatří k mým oblíbeným žánrům. Děsí mne ta osamělost a bezmocnost člověka v obrovském vesmírném prostoru. V tomto filmu mě ale nic neděsilo. V poklidu jsem sledovala zvolna plynoucí rozvláčný děj bez dramatického napětí až do typicky amerického konce. Jen mi tak napadlo, při vzpomínce na osud ruské ponorky Kursk a aktuálně i argentinské ztracené ponorky, že životy řady lidí tady na Zemi nedokážeme zachránit, ale ve filmu jsme borci, kteří se pro jedince klidně vypraví třeba na Mars. Herecky to Matt Damon lehce zvládl i když mě emocionálně neoslovil. Tento žánr ani nějaké zvláštní herecké umění nevyžaduje. Technicky a hudebně to odpovídá současným možnostem, jen délka byla přehnaná a originalita chybí. Na podobné téma jsem už viděla lepší snímky.

Pohádky pro Emu (2016)

Tento rodinný film se tvůrcům povedl, stejně jako televizi jeho nasazení v předvánočním čase. Diváci možná už mají dost dramat a příběhů o vrazích, které jsou plné nenávisti a násilí. Tento snímek může být krokem správným směrem. Staří pováleční herci nám pomalu vymírají a zůstává po nich prázdno. Mladí se na uspěchaných seriálech kvalitním výkonům nenaučí. Čestnou výjimkou je Ondřej Vetchý, který důstojně reprezentuje špičku současné střední herecké generace. Tento příběh je spíše určený ženám a Aňa Geislerová, jak ji nemusím, tak svým úsporným herectvím sem dobře zapadla. I když téma není originální, podařilo se tvůrcům natočit vtipnou současnou romanci s aktuální problematikou mezinárodních manželství a následných tahanic o děti. Ta malá nevýrazná dívenka o kterou tady šlo, působila velmi věrohodně. Jen to narůstající citové pouto mezi ní a otcem mohlo být vystiženo plynuleji a přirozeněji. Příjemná hudba a krásné záběry předvánoční Prahy.

20.000 mil pod mořem (1997) (TV film) odpad!

Velmi nepříjemný zážitek pro mne a milovníky Verneovek. Souhlasím s názorem, že pokud existují filmy, které neměly být nikdy natočeny, tak tento k nim zaručeně patří. Jediným kladem bylo herecké obsazení, nikoliv ale herecké výkony. Levné zpracování by ani tak nevadilo, ale celková atmosféra a myšlenkové vyznění Verneovy předlohy bylo zde doslova zmasakrováno. Klasická literární díla reprezentují autora a období, do kterého jsou zasazena. Toto je zneužití námětu skvělého dobrodružného románu neumětelem, který nemá vlastní tvůrčí nápady a snaží se přiživit na slávě francouzského vizionáře. To i naše televizní verze z osmdesátého roku svou kvalitou mnohonásobně předčí tuto ostudu kinematografie. Takhle znevážit dílo svého klasika by Francouzi neměli dopustit.