• Pohádka

Zamilovaní rivalové (2014)

Mám ráda taneční filmy a jsem u nich k hereckým výkonům velmi tolerantní, pokud tam vystupují kvalitní tanečníci. Tady nebyly taneční ani herecké výkony nic moc. Jedinou inspirativní choreografií byla ukázka pouličního tance v polovině filmu. Jako taneční film ani jako romance mne to nezaujalo.

Hejkalka (1998) (TV film)

Jednoduchá studiová pohádka s výchovným ponaučením pro děti, že pýcha předchází pád. Úsporný trochu ponurý příběh se šesti účinkujícími poukazuje na to, že děti by měly vykazovat vůči rodičům úctu a lásku a ke starším lidem se chovat slušně, jinak následuje trest. Myslím, že dnešním dětem se moc líbit nebude, ale při současném nedostatku nových televizních pohádek má naději. Jen si tak říkám, že dneska už sotva nějaké dítě věří na hejkala a Krakonoše.

Tři stromy (1967) (TV film)

Jednoduchá televizní pohádka na které se už podepsal čas. Podobných pohádek o třech bratrech, mezi nimiž se ten nejmladší ve světě prosadí byla natočena řada a to mnohem lepších. Dnešní děti sotva osloví a ani pamětníky už nezaujme. Méně známí herci, studiová kulisová výprava a hlavně nedostatek humoru, který mám ve starých pohádkách ráda.

O chrabré Kordule (1972) (TV film)

Studiová černobílá televizní pohádka podle Miroslava Švandrlíka, která stojí na zdařilé volbě kontrastního páru a to křehkého rachitického prince v podání Miloše Nesvadby a robustní statečné silačky Heleny Růžičkové. Roztomilý humorný příběh, dobré herecké obsazení, jednoduchá výprava. Pamětníky tato veselá pohádka jistě potěší, současné děti už ale sotva osloví.

Clona (2014) (seriál)

Tento krimiseriál jsem při premiéře neviděla a tak jsem byla zvědavá. Většina detektivních seriálů se soustředí na tým vyšetřovatelů. Tento je originální tím, že je zaměřen pouze na osobu policejního fotografa. Škoda, že Jan Hartl jako otec si příliš nezahrál. Mé sympatie má Táňa Medvecká, která stejně jako já nemá ráda šmuky a nesnáší cestování. Hádek - Fellini si mne zase získal už v prvním díle při kondičním cvičení vtipným výrokem ...ještě jsem neviděl policajta běžet. Já totiž taky ne. Případy působí dost věrohodně a herecky to taky není nejhorší. Je fajn, že bylo natočeno pouze sedm dílů, alespoň se divák nestačí nudit. Jen zvukaři by měli být lepší, protože místy není dialogům rozumět. Možná je to úmysl.

SuperStar 2018 (2018) (pořad)

Pěvecké televizní soutěže mají dlouholetou tradici. I Karel Gott tak kdysi začínal. Je to šance pro mladé talenty prosadit se v hudebním světě, i když dnes při velkém počtu rádobyzpěváků se to většinou nepodaří ani vítězům. Chci se zastat poroty. Myslím, že má od vedení televize svoje zadání. Musí z několika stovek účastníků konkurzu vybrat dvacítku finalistů. Musí to být z poloviny Slováci a z poloviny Češi, z poloviny dívky a z poloviny kluci, polovina musí dobře zpívat a polovina musí dobře vypadat, aby dokázali k obrazovkám přilákat dostatek hlasujících fanoušků. To je pro porotu nepříjemné rozhodování. Jediné, ne moc zdařilé zpestření jsou osobní příběhy vybraných účastníků. Občas se na kousek podívám, ale letos mne žádný pěvec nezaujal natolik, abych pořad sledovala pravidelně. Chtělo by to nějakou obměnu, protože i já si ráda poslechnu pěknou písničku.

Trojí život (2018) (TV film)

Tato komedie mne zklamala a to jednak svým primitivním humorem, amatérismem a také mizernými hereckými výkony. Nízkonákladový snímek postrádal originalitu. Stejné příběhy o dvojím životě je možné vidět v každém delším krimiseriálu nebo i v samostatném dramatu. Komické pojetí příběhu se moc nevydařilo, chyběl tomu vtip a nápaditost. V hereckém obsazení nebyly zohledněny předpoklady herců, protože komiky typu Bohdalové a Menšíka už u nás nemáme. Za jediný klad považuji pouze to, že naše televize konečně něco svého natočila.

Než jsem tě poznala (2016)

Příjemný optimistický příběh. Tématicky není nikterak originální. Připomenul mi příkladně snímky Nedotknutelní a Zemřít mladý. Určitě by se dalo napsat, že byl svým způsobem natočen podle skutečnosti, vzpomenu-li si na úraz muže roku 2009 Martina Zacha a řady zraněných po bouračkách. Jen peníze na ty vysněné zážitky postiženým většinou chybí. Ta holčina byla fajn. Nejvíce mne zaujala kostýmní stránka, zvláště retro oblečení po babičce, které skvěle předváděla Louise. Sama jsem kdysi podobné hnědé šaty se světlými srdíčky nosila. Také k herecké stránce filmu nemám připomínky, i romantika a humor byly vyvážené. Pěkně se na to koukalo i když si myslím, že spíše ženám.

Šerifská hvězda (1957)

Klasický skvělý western tématicky připomínající slavný snímek V pravé poledne, tentokrát s excelentním Henry Fondou v hlavní roli. Na jeho mladém příteli Perkinsovi bylo sice vidět, že je nejen šerifský, ale i herecký začátečník, ale nějak mi to nevadilo. Zajímavý příběh, komorní atmosféra, příjemná hudba, humorné hlášky, málo násilí. Moc se mi to líbilo, zvláště proto, že se nám na ranči včera narodilo nové hříbátko poníka.

Rooster Cogburn (1975)

V mládí jsem byla velký milovník koní a westernů. Teď po letech jsem se k tomuto žánru díky vnučce a televizi s potěšením vrátila. Tento klasický méně známý snímek vyniká vtipnými hláškami, krásnou krajinou v níž se natáčelo a především skvělými hereckými výkony dvojice filmových veteránů. Jen se mi jevila trochu odbytá opatrnost při přepravě nitroglycerínu, který při otřesech mohl snadno explodovat, jak mi připomněla utkvělá vzpomínka na francouzský film Mzda strachu. Velká spokojenost.