• Pohádka

Michael Jackson - Live History World Tour in Munich (1997) (1997) (koncert)

Po 18. letech jsem si pro nemožnost vybrat si z dvaceti televizních kanálů přijatelný a sledovatelný pořad, sáhla do svého archivu pro nahrávku Jacksonova koncertu History z Mnichova z roku 1997. A udělala jsem dobře. Nevšední brilantní zážitek a to jak poslechový tak i vizuální. Michaelovy koncerty mají dokonalou choreografii v precizním provedení a působivé efekty, takže je musíte nejen slyšet, ale i vidět. Je to pro mne jediný interpret, který je schopen svou hudbu rozpohybovat. Také je zajímavé sledovat, jaké emoce vyvolávají jeho vystoupení u statisícového publika.

Ďáblova krása (1950)

Skvělá verze Goethova faustovského motivu v nákladné výpravě a v dokonalém podání hlavních představitelů - mladého pohledného Gérarda Philipa jako doktora Fausta a Michela Simona v roli jeho charismatického démonického svůdce Mephista, a to pod taktovkou René Claira. Dramatický příběh, jaké se už dnes netočí, nepostrádající humor a špičkové herecké výkony uvedla nedávno zcela nečekaně ČT, aby mi udělala radost. A podařilo se.

Krásky noci (1952)

Česká televize budiž pochválena za zařazení starších francouzských filmů s neodolatelným Gérardem Philipem v hlavní roli do vysílání pro pamětnickou generaci diváků. Tato vtipná satirická hudební komedie René Claira možná nepatří k jeho nejzdařilejším, ale s potěšením jsem si ji připomněla. Snové putování neúspěšného učitele hudby do minulosti, kde ve svých představách získává slávu jako hudebník a také lásku krásných žen, je předchůdcem podobně hravé německé komedie Zlaté časy ve Spessartu. Když se v životě nedaří, je třeba o úspěchu alespoň snít.

Hráč (1958)

Vcelku zdařilá, adaptace Dostojevského románu s neodolatelným Gérardem Philipem v hlavní roli. Tím, že se příběh odehrává převážně v kasinu a na velkorysé výpravě se nešetřilo, jeví se film jako příliš francouzský. Duch díla nebyl vystižen, protože námět ruského autora má být realizován v ruském prostředí – viz adaptace z roku 1972. Varováním budiž naše Kněžna Libuše v americkém podání z roku 2009.

Věznice parmská (1948)

Brilantní adaptace Stendhalova románu o jejíž úspěch se nemalou měrou zasloužil pohledný romantický hrdina Gérard Philipe v hlavní roli. Tento propletenec osudů a lásek, plný zvratů, krásných žen, nákladných kostýmů a působivé hudby, natočený ve velkorysé výpravě, utrpěl pouze svou délkou a rozvláčným tempem. Dnešního mladého diváka zřejmě neosloví, ale pro nás pamětníky je to vzpomínka na mládí.

Mercury (1998)

Tento film má zajímavou myšlenku, napínavý příběh s příměsí akce i slušné herecké výkony. Jak Bruce Willis v roli statečného ochránce, tak i autistický chlapec to skvěle zvládli. Ten hoch byl ale lepší. I nejdokonalejší technika má své limity a to v každé době, jak dokazuje historie válečných šifer (Enigma) i současné virové řádění internetových pirátů. Nevím, zda by na to autisté stačili.

Děrsu Uzala (1975)

Zvláštní originální náročný snímek, který se mi jeví při svém rozvláčném tempu spíše jako dokumentární, k čemuž přispívají i skromné dialogy. Nesdílím všeobecné nadšení, protože se mi zdálo, že je zde málo dějových či dramatických situací. Obsazení hlavních dvou rolí je dobré, ale ani jedna z postav mne citově nezaujala. Stejně tak další doprovodné vedlejší postavy jsou nevýrazné a nezapamatovatelné. Kladem je určitá přirozenost a ocenit lze i natáčení drsného života v divočině a krásné přírodní scenérie Sibiřské tajgy. Jedno shlédnutí stačilo.

Tančící vítr (1993)

Filmů s tématikou zranění a následné rehabilitace dítěte po pádu z koně, je řada. Nejznámější je Zaříkávač koní. Téma pozvolného zařazování postiženého dítěte na vozíčku znovu do běžného života není tedy nikterak originální, ale v tomto snímku určeném převážně mládeži je pojato trochu výchovně a trochu dramaticky, zvláště v situacích, kdy není v krizi nablízku nikdo, kdo by pomohl a tak záleží jen na postiženém, jak se s situací sám vyrovná. Kromě rehabilitačního cvičení zde hraje hlavní roli psychika. Snímek je poučný, stojící za shlédnutí a moje malá vnučka milující koně mě přiměla dát hvězdičku navíc.

Tvoje, moje a naše (2005)

Vtipná, hravá komedie, plná humorných situací, které vyplývají ze společného soužití dvou početných, rozdílně vedených rodin. Námět není originální, byl zpracován v řadě filmů a seriálů - např. v americkém - Krok za krokem nebo v českém - Horákovi. Pokud se chcete odreagovat od stresu a problémů s výchovou vlastních dětí, tak doporučuji shlédnutí. Bavila jsem se, člověka potěší, že někde jsou na tom ještě mnohem hůř, i když je to jen ve filmu.

Melodie mého srdce (2007)

Pohádka o nadaném dítěti a jeho hledání rodičů a místa v životě, plná fantazie, skvělých hudebních i hereckých výkonů. Nutno připomenout vynikající kameru a dokonalé sladění obrazu s hudbou, která zde hraje, jak vyplývá i z názvu, hlavní roli. Emocionální konec filmu, ačkoliv byl očekávaný, mi nepřipadl nijak kýčovitý. Dojemný film.