• Pohádka

Váhavý střelec (1956)

Slušná komedie z vojenského výcviku, který byl do roku 1989 pro všechny zdravé kluky povinný. Na vojnu se vždycky nadávalo, ale taky mezi chlapy často vzpomínalo. Kluci se tam naučili pořádku a disciplíně. Nepovažuji to za agitku a nemám představu, jak by nás dnešní zpohodlnělí počítačoví bojovníci v případě nutnosti ubránili. Herecké výkony byly dobré, Marvanův nejvíc. Na filmu jsou roky znát, technická kvalita nic moc, ale příběh nenudí i když je určen hlavně pro ty, kteří tu dobu pamatují.

Vzbouření na vsi (1949)

Skvělá dobová komedie plná vtipných replik se skvostnými výkony našich předních herců v čele s Františkem Filipovským. Boj žen proti mužům v poválečné vesnici o to, komu nově nakoupená technika ulehčí práci. Prádelna či oračka, to je, oč tu běží. Žádná agitka proti lakomému kapitalistovi. Po válce bylo všeho málo, vládl přídělový systém na potraviny i oblečení. Výroba se rozjížděla. Vše bylo na lístky, aby se na všechny dostalo. Ten, kdo neplnil dodávky a hromadil zásoby, aby je za draho na černo prodal, měl problémy. Lidé byli solidární i vykukové, stejně jako dnes, bez ohledu na režim. Byla prostě jiná doba, pro moje vnoučata neuvěřitelná. Mám tento film moc ráda.

Správnej dres (2015) (TV film)

Romantická pohádka o krásné a rádoby chytré modelce, která v rozporu s dnešní realitou opustila bohatého a slavného manžela, kterého Mádl, jak ho nemám ráda, zvládl herecky docela dobře, a dala přednost vzdělanému plešatému nýmandovi Jastrabanovi. Neuvěřitelné! Proč pro větší věrohodnost neobsadili Trojana? Kuchařová sice o co líp vypadala, o to hůř hrála, ale oproti mému očekávání se zhostila role vcelku slušně. Pokud to zahrála špatně, tak proto, že sama cítila tu faleš a že to ve skutečnosti tak nefunguje. Na jejím chladném, nuceně milostném vztahu k Jastrabanovi to bylo znát. Ten konec byl očekávaný, kýčovitý a ryze americký. Jako oddechová parodie – proč ne?

Johančino tajemství (2015) (TV film)

O letošních vánocích platí, co se pohádek týče, že do třetice všeho zlého. Nesympatičtí herci, jejichž výkony aspirují na Zlatou malinu, za nejhorší filmový počin roku, se sice snažili co mohli, ale bezvýsledně. Nemám představu, jak by to vypadalo, kdyby sudička svými zásahy nepomáhala řešit situace a neposunovala děj této směsice pohádek dopředu. Kostýmy byly pěkné a v levné výpravě vynikaly, i když se zámecký ples od vesnické tancovačky příliš nelišil. Amatérské pojetí závodů a souboje o ruku princezny bylo pro slaboduché. Jediné co stálo za zmínku byli koně. Pokud si vzpomenu na krásné pohádky, které byly natočeny v padesátých letech, je mi stydno, kam to filmová produkce za šedesát let dotáhla.

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Pohádka ve které nefunguje nic, ani ten žánr. Nudný spletitý scénář a ponurá atmosféra mi připomínala místy spíše hororovou fantasy. Vůbec jsem nechápala o co tam jde, což teprve chudáci děti. Ještě, že jsem si předem přečetla obsah s jednoduchou mnohokrát omletou zápletkou, jak zchudlý král chtěl přes sňatek své dcery naplnit státní kasu. Herecky nic moc a nesrozumitelně šišlající nápadníci a pitvořící se Mádl byli poslední červivou třešničkou na tomto nepovedeném dortu. Jen ta matematicky nadaná princezna, lehce komediální Trojan a pohádkový vynálezce Jára Cimrman v podání Bolka Polívky stáli za podívání. Až doposud jsem měla mylný pocit, že se pohádky točí především pro děti. Tato slátanina mě vyvedla.z omylu.

Korunní princ (2015) (TV film)

Na štědrovečerní pohádku se vždycky moc těším, většinou marně. Letos mě televize překvapila. Pohádka sice nijak excelentní, ale dalo se na ni koukat. Průměrný docela vtipný dobrodružný příběh, slušně zahraný, zasazený do zajímavých exteriérů. Zápletka o nápoji zapomnění byla originální, na hereckém obsazení se nešetřilo. Škoda že známí herci ve vedlejších rolích neměli co hrát. Nový princ se herecky neprosadil, záporáci Hádek a Kříž ho zastínili. Zajímavý byl i rytířský souboj, jen ty roztleskávačky mě mátly. I když mám ráda spíš klasiku, tak tato řekněme moderní pohádka mě docela bavila.

Příhody Dona Juana (1948)

Historická kostýmní barvitá technicolorová podívaná připomínající dobrodružné francouzské filmy, jen místo Jeana Maraise představuje největšího svůdníka, a to ne zle, Errol Flynn. I když se jedná o starší snímek, který má své období slávy dávno za sebou, zachoval si spád a svižnost, že je i v současnosti sledovatelný. Upoutal mne velkým množstvím šermířských soubojů, vtipnými dialogy, bohatou výpravou a krásnými kostýmy půvabných dam. Charismatický Flynn svými hereckými a sportovními výkony taky nebyl na odpis.

Krátký film o lásce (1988)

Už před dvaceti lety, když jsem tento snímek viděla prvně, jsem byla okouzlena. Není moc filmů, na které se s potěšením podívám znovu. Tento jemný, citlivý, poetický příběh, kde se málo mluví a většina emocí je vyjádřena pouze obrazem, mne připoutal znovu k obrazovce. Skromná výprava a dokonalé herecké umění, jednoduchost a pravdivost jsou hlavními devizami tohoto snímku. Znovu se mi to moc líbilo.

Konec srpna v hotelu Ozon (1966)

Na české poměry netradiční, nápaditý a svým způsobem originální snímek. Je to jeden z mála působivých filmů, které stačí vidět jen jednou, ale v paměti vám uvíznou navždy. Depresivní atmosféra, odvážná myšlenka a zdařilé zpracování. Krutá představa světa po zničující válce, kdy zvířecí pudová brutalita vítězí nad civilizačním nánosem lidskosti a co je zvláště děsivé, že v tomto případě jsou aktérkami ženy. Tak to tady asi vypadalo ve středověku, než se primitivní svět začal kultivovat a kdo ví, jak to bude vypadat v budoucnosti, když dnešní lidé jsou schopni podříznout rukojmí, či odpálit letadlo a ještě se tím pochlubit.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

I když mám akční filmy i jejich klasické představitele docela ráda, tady jsem v rozpacích. Tato třetí část je poněkud slabší než dvě předešlé. Vadí mi zbytečná spousta mrtvých a akce pro akci bez nosného příběhu. Zklamal mne i velký počet známých a v minulém století mých oblíbených herců zvučných jmen, na kterých se už čas dosti podepsal. Viditelná snaha tento kolektiv omladit vyšla na prázdno. Jako pozitivum mi přijde možnost, zajít si kdykoliv během filmu uvařit kávu, protože po deseti minutách při návratu zjistíte, že jste o nic nepřišli – stále se bojuje.