• Pohádka

Případ pro malíře (2015) (TV film)

Film natočený podle povídky Hany Proškové byl situován do jiné doby a posun do současnosti nebyl nejzdařilejší. Vadila mi rozvláčnost a chybělo mi napětí, které ke krimipříběhu patří. Umíme natočit kvalitnější detektivky.

Případ pro rybáře (2013) (TV film)

Průměrná televizní detektivka. Zápletka je překombinovaná, nezajímavá a bez napětí. Slušné byly v rámci možností herecké výkony, ale i tak to byl film na jedno shlédnutí. Myslím, že ani paní Prošková by nebyla nadšená.

Ivan a jeho zázračný poník (1975)

Občas se stane, že i televize má své světlé dny a potěší nás. To se podařilo slovenské televizi uvedením této půvabné staré pohádky, která zůstala dodnes v paměti mých dětí i mne. Srozumitelný je dobrodružný příběh složený ze střípků několika pohádek i krásná animace, která je typicky ruská - odlišná od americké, japonské i naší. Potěšil starý dabing, i když některé veršíčky trošku pokulhávaly. Myslím, že nejen pamětnické generaci, ale i dnešním dětem by se tento klasický pohádkový filmeček mohl líbit. Moje vnučka byla nadšená, stejně jako já..

Tři bratři (2014)

Pokud zjistíte, že se Zdeněk a Jan Svěrákovi chystají natočit pohádku, tak se začnete těšit a mít velká očekávání. O to větší je potom rozčarování, když to podle nich nedopadne. Spojení tří notoricky známých pohádek nebylo nejšťastnější. Nic nového to nepřineslo. Je to překombinované, spíš hororové než humorné, pro děti příliš umělecké a plné nic moc písniček, které nahrazují vypravěče a posouvají děj. Já jsem spíš na klasiku, ale ani moji malou vnučku to nebavilo.

Sněhová královna (2007) (TV film)

Pohádkám všeobecně, snad s výjimkou Popelky, moderní kabát nesluší. Tato navíc neoslňuje hereckými výkony, výpravou, hudbou ani humorem, zato je obohacena o pašování drog. Vydržela jsem se dívat do konce, protože jsem stále čekala na nějakou vtipnou pointu. Marně.

Pirát sedmi moří (1966)

Tento film je pokračováním dobrodružného putování piráta Surcoufa ve službách francouzské admirality do anglické pevnosti. Námořní bitvy, rytířské i pěstní souboje, nákladné kostýmy i pohledný kapitán Gérard Barray, vše bylo srovnatelné s Tygrem sedmi moří. Jen místo Jana Šťastného daboval hlavního hrdinu Ladislav Mrkvička. Zvláštností je téměř výhradně mužské herecké obsazení, kde jsou pouze dvě účinkující dámy v epizodních rolích. Pro mne je to další nostalgická vzpomínka na časy, kdy se tyto kouzelné romantické filmy ve Francii v hojné míře natáčely.

Tygr sedmi moří (1966)

Tento dobrodružný historický film o slavném korzáru Surcoufovi, kterého ztělesnil fešný Gérard Barray, jemuž to mimochodem v kapitánské uniformě děsně seklo, je nostalgickou vzpomínkou na mládí. Snímek plný majestátních korábů, dělových přestřelek, rytířských soubojů i pěstních potyček, plnil před padesáti lety celou sezónu letní kina. Samozřejmě že nechyběly krásné dámy, i když byly v menšině, příjemná hudba a nákladná výprava. Ráda na šedesátá léta, kdy se takové filmy točily, vzpomínám. Snad se tento snímek v záplavě dnešních akčních trháků neztratí.

Rytíř Pardaillan (1962)

Dobrodružná kostýmní komedie připomínající Tři mušketýry či snímek Kapitán Fracasse má sice naivní scénář, ale překvapivě velké množství únosů, honiček, rytířských i pěstních soubojů a potyček. Milovníky akčních filmů upozorňuji, že i když se téměř celý film bojuje o krásnou dámu, krev tam neteče. V té době to pro úspěch filmu nebylo potřeba. Pohledný hlavní hrdina Gerard Barray, který v těchto snímcích podává standardní sportovní výkony, nákladná dobová výprava a občas vtipná situace díky siláku Samsonovi a jeho příteli, to jsou klady tohoto méně známého a v tomto žánru průměrného snímku.

Sadko (1952)

Klasická dobrodružná pohádka natočená na motivy ruských bájí o bohatýrech. Má mile naivní jednoduchý příběh o cestě za štěstím. Je malebná s kouzelnou nákladnou výpravou a velmi početným komparsem. Takové množství lidiček jsem ještě v žádné pohádce neviděla. I prostředí, v němž se natáčelo, je pohádkově působivé. Má typický ruský charakter a je od našich, německých či amerických pohádek odlišná a snadno rozpoznatelná. I když tvůrci neměli technické možnosti, jaké mají filmaři dnes, dokázali se s trikovou stránkou skvěle vyrovnat. Její vlastenecké vyznění je přínosem pro dětského diváka. Jsem pamětník, a s potěšením jsem se na tento film znovu podívala. Má své kouzlo, a mohl by se líbit i dnešním dětem.

Všude žijí lidé (1960)

Uvedení tohoto snímku v televizi mne příjemně překvapilo a potěšilo. Dýchly na mne staré časy pracovních umístěnek, kdy mladí lidé museli opustit svá rodná hnízda a jít za prací do zcela cizího prostředí. Neuškodilo to. Přinutilo to mládež i mne postavit se na vlastní nohy. Vždyť i Český Honza šel do světa na zkušenou. Nejhůř to nesli vysokoškoláci, kterým se nechtělo odejít z Prahy na venkov, proto mnohdy celá rodina sháněla protekci, jako v tomto případě. Praha byla pro všechny velkým lákadlem, ale nebylo možné, aby se do ní nastěhovala celá republika. Název filmu je výstižný, herecké výkony skvělé, zvláště Zdeněk Štěpánek byl excelentní. Osudy venkovských lidiček vhodně dokreslovaly základní příběh. Téma je stále aktuální – viz německý Doktor z hor nebo náš Doktor Martin. Tento film je ale vyšší třída.