• Krátkometrážní

Pád do tmy 2 (2009)

Podle mě o něco slabší než jednička (možná protože to točil jiný režisér), ale pořád mě to docela bavilo. Na postavách mi stejně jako u jedničky nezáleželo, navíc mi tam asi nově vadily ty mužské postavy, které v jedničce nebyly. Taky ty obludy se mi zde nějak líbily míň, prostě na Marshalla to celkově nemá a všechno zde už stejně zaznělo (blbé nasvícení atd.).

Pád do tmy (2005)

Nečekaně příjemný objev 15 let starého filmu, o kterém jsem nikdy neslyšel. Já mám obecně tenhle typ hororů rád, kdy 2 a více lidí jede někam do přírody a stane se jim tam něco příšernýho, co buď nepřežije nikdo, nebo max.1-2 lidi (pokud je to film jen o 1 postavě v divočině, tak mě to naopak nebaví). Blbé na těchto filmech je, že jsou kvůli tomu obvyklému rozuzlení dost předvídatelné, a navíc se jejich postavy většinou chovají dost debilně. Minimálně už v tom smyslu, že lezou někam, kam bych já nikdy nevkročil, což je zrovna v případě Pádu do tmy úplně extrémní, protože mě jímala klaustrofobie už jen z pohledu na ty úzké díry, kterými se herečky ve filmu protahují (pokud jsem zrovna nepřemýšlel nad tím, jak se ten film asi natáčel a jestli to byly skutečné jeskyně nebo ne - nebyly, jak jsem se zde dočetl). Každopádně pokud mám pocit, že filmové postavy bezdůvodně hazardují se svým životem, nedokážu jim pak fandit v boji o přežití, protože si myslím, že si za to můžou samy a dobře jim tak (něco jiného je, pokud se jim stane neštěstí, které si samy nezavinily). A ty holky zde se fakt nechovají jako někdo, ke komu by člověk hned zahořel sympatiemi, takže mi bylo dost jedno, jestli to některá z nich přežije (osobně jsem tipoval, že spíše žádná); můj zážitek z filmu to ale nijak nekazilo, protože ta atmosféra prostě nemá chybu a celé je to strašně chytlavé a v některých záběrech vyloženě vizuálně úchvatné. Horor delikátních kvalit, který jsem si hodně užil.

Tiché doteky (2019)

Výborná Eliška Křenková ve filmu, který mě hodně oslovil. Děj je absolutně nepředvídatelný a každá scéna ve mně vyvolávala hromadu otázek, z nichž většina zůstává nezodpovězená (jako např. co se stalo se Sebastianem nebo kdo rozbil Michaele její notebook a proč). Ke konci - když koncentrace divných věcí dosahuje vrcholu - mě to už téměř začínalo iritovat (podobně jako délka některých záběrů), ale závěrečné vysvětlující titulky tomu konečně daly smysl a zasadily to celé do funkčního rámce, takže jsem byl rád, že moje sázka na to, že by Aerofilms nemohli přijít se špatným filmem, dokonale vyšla. Kamera, atmosféra, lokace, herci, a především perfektně zvolený námět ze současnosti, to vše na mě nakonec udělalo velký dojem. Hogenauer má podle mě velký talent.

Skandální odhalení (1994)

Nesnesitelná sračka, ten film je takřka nesledovatelný. Jednak beznadějně zastaral, takže všechno, co na něm kdysi bylo hi-tech, je dnes neuvěřitelně k smíchu. (I když ono to asi bylo stupidní už tehdy, akorát že tehdy na to musel český divák čumět jak puk, protože nic z toho u nás nebylo). A za druhé ty dialogy, to je fakt utrpení (mám na mysli českou verzi) - podle mě to bude hodně zprasené českým překladem pro dabing, ale i tak - prostě poslouchat to, jaké nesmysly z těch postav padají, jaké problémy řeší... to jejich politikaření je absolutně nesrozumitelné.. některé ty myšlenkové konstrukty vůbec nedávají smysl... podle mě ani ty herci neměli ponětí, o čem to vlastně melou... to je tak, když necháte hollywoodskou celebritu odříkávat něco o technologiích, o nichž ten herec nemá ani páru; je to tak strašně nevěrohodné a směšné... úplně odpudivé skoro! I to obsazení mě nebavilo, Douglase juniora jsem nikdy moc nemusel, a Demi Moore v těch příšerných devadesátkových hadrech taky není nic, co by mě nějak plnilo nadšením, o zbytku castu nemluvě.. Ten film je podle mě hrozně špatný, totálně zaseklý v době svého vzniku, plný naprostých technických nesmyslů, a zpracovávající absolutně nezajímavé a od reality odtržené téma. Hrozně mě ten film irituje, už jenom tím debilním českým dabingem, v kterém to v telce odvysílali; nechápu, proč se takovéhle kraviny pořád musí reprízovat, proč se prostě nenechají někde vyhnít do zapomnění.

Naneživo (2017)

V podstatě srovnatelná sračka jako Socialistický Zombi Mord, s tím že prvních 37 minut je tak neuvěřitelně špatných, až je to docela vtipné, ale to co následuje potom je tak šíleně nudné a nesnesitelné, že se na to vůbec nedá koukat. Odpudivá věc a totální ztráta času.

Šest žen pro vraha (1964)

Toto šlo zcela mimo mě, osobně jsem ten film shledal nesnesitelně nudný a vůbec jsem se nevyznal v té změti jmen a postav a jejich motivacích... Asi to není špatný film a ve své době to mohlo mít něco do sebe, ale dnes mi to přijde veskrze jako ztráta času, bohužel. Podobným způsobem mě už kdysi minul i režisérův starší snímek Maska démona, který mi snad přišel ještě hloupější než toto.

Taxidermia (2006)

Krajně nechutný bizar, u něhož jsem se několikrát málem pozvracel. Místy je to tak šílené, až se člověk musí jen nevěřícně smát, ale jinak je to prostě jen strašně divné, odporné, a vlastně i dost nudné. Pálfiho pozdější snímek Volný pád mě podobným způsobem minul, takže myslím, že do budoucna si už další filmy tohoto tvůrce asi nechám rád ujít.

Jezero smrti (2008)

Dost mi to připomínalo film Backcountry, v němž se hlavní mužská postava rovněž chová jako idiot, nebo minimálně hodně neprozřetelně, na což zákonitě doplatí. Je ale rozdíl, čelíte-li v lese medvědovi, který se chová dle své přirozenosti, neb je tam doma, nebo partičce poflakujících se - a zcela nesnesitelných - teenagerů. Zatímco v prvním případě si u hlavních postav říkáte dobře jim tak, neměli tam lízt, v případě druhém případě cítíte velký vztek nad tou zlovolnou mládeží, potažmo nad jejich příšernými rodiči, kteří je tak zle vychovali (a v závěru navíc překvapivě výrazně vstoupí do děje). Dalo by se tedy říct, že člověk je zde teoreticky víc motivovaný k tomu, aby mileneckému páru fandil v jejich úsilí o přežití, ale upřímně mi bylo vcelku jedno, zda se jim to povede, a mnohem víc mě zajímalo, jak to dopadne s těmi zkaženými fracky - po této stránce jsem byl z filmu bohužel poněkud neuspokojený. Poznámka závěrem - každý, kdo si pamatuje rozlišení foťáků na mobilech v té době, musí mít silné pochybnosti, že by video té holky mohlo vypadat jinak než jako rozmazaná šmouha. Výhrůžky jedné z postav, že by dotyčné video mohlo posloužit jako eventuální usvědčující důkaz, mi tak přišly poněkud nepřesvědčivé.

Dům ďábla (2009)

Velmi dobrý horor, byť hlavní postava se po většinu času podle mě chová poněkud nelogicky - či jinými slovy, chová se minimálně hodně neprozřetelně, s čímž o to víc kontrastuje chování její kamarádky, která má kupodivu víc rozumu než ona, ač se jinak jeví dosti prostomyslně (jedno z mnoha otravných klišé ve filmu). Btw. na Jocelin Donahue v hlavní roli se koukalo dobře, byť mi v 28 letech na roli studentky přišla poněkud stará. Asi bych si dovedl představit závěrečné rozuzlení, které by se mi líbilo víc, a navíc jsem tam nepochopil minimálně 2 věci (čí byly ty vlasy ve vaně a jak došlo o tomu oplodnění), ale člověk má tendenci tomu filmu hodně věcí odpustit, protože to skvěle vytvořené napětí se tomu nedá upřít, a to se vždy cení. Ještě kdyby tak ten děj nepůsobil dojmem, že to všechno už jsme vlastně někde viděli snad stokrát...

Vlak do Pusanu (2016)

Není to špatné, byť jsem osobně filmů se zombíky už dost přesycen. Poněkud otravné mi zde ale přišlo, jak se zde permanentně zdůrazňuje význam rodiny (btw. příšerně mi tam vadila postava manžela těhotné ženy), a potom mě rovněž zarazilo, jak je ten film překvapivě krotký v zobrazení zombíckého řádění (znepokojivou atmosféru to má přesto velmi dobrou). Nějaké krve je zde v podstatě minimum (a ještě k tomu spíš připomíná chilli omáčku, kterou někdo rozmazal po oknech vagónů a bílé košili hlavní postavy), ačkoli si film podle mě vyloženě říká o drastické záběry utrhaných údů a požíraných mozků. Kdyby to bylo víc temnější a krvavější - a kdyby se ten film aspoň trochu obtěžoval s vysvětlením, kde se ta nákaza vzala - líbilo by se mi to asi víc.