Le Dos au mur (1958)

Prídu neverná manželka a jej gigolo do baru, na čo sa barmanka spýta: "jednu rundu intríg s ľadom a dvojitú zradu ako vždy?". Odrazu sa ozve parohatý manžel: "hej, ale nebudú konzumovať tu, poprosíme zabaliť do koberca. Ja sa o všetko postarám, stopy zahľadím, len účet si nechám, aby ma neskôr mohol usvedčiť".

Žena roku (1942)

Celková nálada filmu pekne ladí s vývojom príbehu. Keď sa na začiatku ústredná dvojica navzájom doberá a flirtuje, je to konverzačná komédia. Neskôr zase romantika. A keď príde prvá vážna kríza, žáner stemnie na drámu tak rýchlo, ako keby ste zatiahli rolety. Keď sme pri tých okenných metaforách, zadarí sa zatiaľ vo vzťahu aspoň vedľajším postavám, ktorých svadbu sprevádza poetický sneh dopadajúci na parapetu. Sentiment sa razom roztopí, aby sme sa na záver ocitli v roztomilej screwball komédii.

Chudáčci (2023)

Lanthimos sa po Lobsterovi vracia k vtipne doslovnému experimentovaniu s evolúciou emócií. A nemyslím si, že je to len "confluence of consequences", toto mu proste ide. Vizuálna stránka ako Moulin Rouge od Karla Zemana z pohľadu rybieho oka je ďalšou devízou. Len mám príliš čerstvo v pamäti O kuratách a ľuďoch, tak ma niektoré anatomické anomálie nechávali chladným.

Box (2009)

Zabi človeka, zachrániš Vianoce. Záhadné béčko s priliehavou retro atmosférou. Koniec je depresívnejší, ako by ste pri úvodnom rozbaľovaní darčeka čakali, ale zase všetko do seba pekne zapadne.

Edge of the City (1957)

Romanca, ktorá sa nestihla naplniť, kamarátstvo, ktoré nestihlo zostarnúť. Výčitky z minulosti za stratu blízkeho sú dôvod na smútok, ale skutočný strach zo zákona prináša v podstate banalita. Kritika establishmentu, odcudzenie, zmierenie. Zdanlivá rovnoprávnosť a podprahový rasizmus, ktorý majú robotníci na háku s drevenou úchytkou. Sympatickí herci a ich výkony.

Kapka krve (1957)

Príliš didakticky prevedená vznešená myšlienka, že svet čiernych a bielych nikdy nebol úplne čiernobiely.

Kancl - Série 9 (2012) (série)

Pôvodne som chcel poslednú sériu zdrbať. Osadenstvo sa chová stále viac nekonzistentne. Najväčším sklamaním bol pre mňa Andy. Na začiatku seriálu možno vedľajšie postavy dostávali príliš málo priestoru. Keď ale dostali poriadny priestor Oscar a Darryl, napriek tomu, že sú zo všetkých najnormálnejší, chýbala im potrebná charizma. A tú doniesol až Andy. Vedľajšia postava, ktorá dokáže byť rovnako výrazná ako Jim a Dwight. No v poslednej sérii sa jeho nestabilný charakter ustálil na negatívnom konci spektra, čo sa mi zdalo prehnané. Ale záver všetko napravil. Romantika a nostalgia sa dali čakať. Že si však tvorcovia trúfnu v prípade Creeda a Kevina, napriek happyendu, na to, čo si netrúfli urobiť s Michaelom, ktorý sa v slabých chvíľach choval ako Phoebe s Joeym dokopy, a ešte k tomu na pozícii manažéra, je obdivuhodné. Keď ho už spomínam, doplním menší spoiler. Michael sa nám veľmi vkusne zjavil na záver. Už mi ten jeho veľký rypák chýbal. That's what she said!

Všechno bude (2018)

Hra s žánrovými mantinelmi, alebo v tomto prípade skôr zvodidlami, aj keď film žiadny žáner vlastne ani nemá, prebieha asi tak, že príbeh pôsobí civilne, až zrazu predstaví poetickú sekvenciu vymykajúcu sa realite. A potom sa ľahko odpustí aj naivnejší záver. Deti si vymýšľajú príbehy, tak prečo nie aj zobrazované zážitky? Tento komentár venujem užívateľovi honajz2, ktorého mám rád, ale už dlho sa mi nestalo, aby som na čsfd s niekým tak veľmi nesúhlasil. :D

Fáze IV (1974)

Kamenné stĺpy mi pripomínali obal albumu The Who, na ktorom bolo Baba O'Riley, a podobné psychedelické veci, čiže atmosféra ok. Aj originálne katastrofické nápady fajn. Len budovanie napätia na mňa moc nefungovalo kvôli slabším efektom. Ja chápem, že v dobe vzniku boli obmedzenejšie možnosti. Ale časom mi začalo vadiť, keď bol každý výbuch zostrihaný tak, že najprv vidíme objekt celý a potom detail explózie extrémne zblízka, aby nebolo viditeľné, čo vlastne vybuchuje. Možno vďaka tomu štáb nemusel demolovať nákladné kulisy, výsledok je však taký, že všetko vybuchuje dvakrát, čo nepôsobí dynamicky. A tiež som mal trochu problém s Lynne Frederick. Vizuálne super, len hrala dosť slabo. Jasné, mala byť postava, ktorá zažila traumu, tak sa chová nedôverčivo. No vyzeralo to tak, že sa bojí na ľudí aj pozrieť, ale potom im zrazu roztrieska laboratórium od hnevu. To som jej moc neveril. Napriek tomu dobrý tip od Willyho z VRK.

Jesus Christ Superstar (1973)

Najvtipnejší castingový ťah je, že Judáš tu vie najlepšie spievať...