Dr. No (1962)

Nemám co bych k tomu řekl. Prostě a jednoduše první Bondovka. Jasný prolog jako prase... lépe to snad uvést nemohli. A kdo by to řekl, že z toho v podstatě stane něco jako národní poklad. Sean Connery jakožto skotský a klasický agent 007. Není potřeba více vylíčit. Ano a samozřejmě i kultovní a epická znělka mistra Barryho.

Královna Alžběta (1998)

Film, který měl být původně z mé "série" filmů z prostředí anglických královen nejlepší se nakonec spíše stal stejným jako film s Viktorií. Je až děsivé jak vždy krásná Cate nyní vypadá zhola hrůzostrašně. Film, který jsem viděl strašně dávno tenkrát na mne působil úžasně, ale nyní se mi na něm nezdá nic speciálního. Ano, nyní už nějak víme jak to bylo s Alžbětou a jejím nástupem na trůn. Jak moc kritické to bylo, i když se to nezdá, ale kupodivu u Královny z roku 06 jsem se z nepochopitelného důvodu cítil mnohem lépe. Ale jinak proti tomu nic nemám.

Přežijí jen milenci (2013)

Zajímavé je, že tohle je mé úplné první seznámení s Jarmuschim a přesně takhle jsem si jeho filmy barvil. Je to až neuvěřitelné, jak dobře jsem to dokázal odhadnout. Zcela flegmatický film. Pohodový, na jasný odpočinek, žádné velké přemýšlení. Snímek, který v podstatě ukazuje nás jako zombie mezitím co "upíři" jsou na výši. Celý mi to přijde jako jedna velká a dokonalá metafora. Definice filmového flegmatismu.

Vlkodlak (2010)

Film s úžasným námětem, perfektním obsazením a příšerným ztvárnění. Je to jako se koukat na modelínu, do které se chcete sebevíc zakousnout, ale když kousnete, tak je to prostě jen modelína. Hnusná a odporná hmota bez chuti. Asi tak nějak bych popsal tenhle film. Situace, v některých částech jsou zhola nesmyslné a vůbec by ve scénáři nemuseli být. Jen protahují film z úctihodných hodiny a půl na příšerné dvě hodiny. I to zpracování vlkodlaka samotného... Jack Nicholson ve Vlkovi vypadal strašidelně... tady jsem se bál zeleného plátna. To je na tom to strašný. Nu... prostě... film má dobrou pointu, ale příšerný výsledek... prostě zlatá střední cesta ničeho.

Královna (2006)

Nějakým způsobem nebyl důvod se filmu bát. Spíše mi přišlo divný a nadhodnocený pohled na královnu. Pochybuju, že by se Alžběta v některých situacích zachovala tak a tak. Je to lehce idealizované. Ale pěkné. Film nám přibližuje a dokonce přímo nastíní situaci v roce 1997, kdy šlo nejen o Dianu, ale i o celé království vzhledem k tomu, že lidé se chtěli monarchie zbavit. Nenudil jsem se. To rozhodně ne. Film dle mého jednoznačně není špatný. Naopak, myslím, že se to nedalo pojmouti lépe.

Královna Viktorie (2009)

Nevím jak to popsat víc než... zlatá střední cesta. Ten film je dobrej v tom ohledu, že stručně popisuje vše co se dělo při nástupu Viktorie na trůn. Asi největší vladařky v historii Anglie. Film je hezky natočen a pochopí ho každý... snad. Nemám co k tomu extra říct.

Šílený Max: Dóm hromů (1985)

Třetí díl Šíleného Maxe už hraje jen na ždímačku. U Maxe jsem byl zvyklí asi hlavně na to, že tam půjde o auta a o jasnou akci a lehké klepání příběhu. Tady je důraz na příběh, který je nicméně tak stupidní, že se ani tak nedá počítat. Film je defakto o ničem. Max se dostane do nějakýho města (mimochodem má tam vizáž jak ze Statečného srdce) a dohodne se někoho zabít. Ale z celýho filmu se na auta podíváme až ke konci a navíc se to vůbec nedá srovávat s atmosférou prvních dvou filmů. Třetí Max je prostě čistá ždímačka a to hold nelze tolerovat. Velice špatné zakončení celé série z minulého století.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Tak nějak jsem očekával to co se může stát. A taky že se to stalo. Mezitím co první Max ve mne zanechával nějaký ten dobrý pocit toho, abych se dozvěděl něco víc o Maxovi a jak to vlastně všechno začalo. Tenhle film samozřejmě už víc hraje na akci a ne na tu příběhovost. Což jak teď přemýšlím, nevím jestli bylo negativum nebo pozitivum. Nový Max měl od každého trochu, ale je fakt, že se spíš hrálo na to druhé a úplně první Max byl přesný opak. A tím, že se ty dva díly ruší asi to pro mne vytváří nějakou jistou nepopsatelnou úžasnost. Ve dvojce jsou hlavně prvky, které jsme mnohokrát mohli vidět i v novém Maxovi, ale tak to už jsem tak nějak čekal. Asi nejvíc mě na to štvalo, že Max (Hardy) už byl v celku fakt blázen a samotář, a hrál si jenom sobecky sám za sebe, ale nakonec mu to přešrotovalo a z vlastní vůle pak pomohl ostatním. Tenhle Max (Gibson) je spíš jenom samotář než blázen... a to se mi k ŠÍLENÉMU Maxovi nehodí. Tenhle Max má prostě nějaký styl, který ten novej napodoboval, ale i tak mi přijde, že to není to co jsem hledal. Dobře, dobře. Pokud se vám to líbí, tak vám to neberu, ale pro mne zatím jednoznačně je nejlepší Mad Max úplně první film a nový stávající Millerův remake.

Šílený Max (1979)

Tak nějakým způsobem nevím co říci. Hodně krát lidé básní o béčkových filmech, kterou jsou ve skutečnosti zlato. Pokud vím, tak asi jsem se s ničím takovým nesetkal, ale nyní když jsem viděl úplně prvního a původního Šíleného Maxe, tak už asi chápu o čem to bylo. Film vás ze začátku uvede do toho co vlastně Miller vytvořil za svět a postupně to rozvíjí. A když náhle už jste v příběhu kovaný, už si s vámi dělá co chce. Může se dít takřka cokoliv, ale ten film vás furt drží v oné své atmosféře. Nějakým způsobem se mi to všechno líbilo. Líbil se mi pomatený a bláznivý scénář, styl natáčení kamerou i Gibsonovi herecké "štěky", prostě to bylo něco. Nejnovější Šílený Max nastavil v mnoha ohledech laťku velice vysoko, ale tak či onak to byl nepřekonatelný film. Úplně první a původní Šílený Max se ale dle mého nemá vůbec za co stydět, jelikož to je veledílo jako z renesančního obrazu.

Okresní přebor (2010) (seriál)

Nějakým způsobem je málo seriálu od TV Nova, které by se mohli pyšnit tím, že mají nějaký smysl. Tento je naštěstí jeden z nich. A asi bohužel i jediný. Comeback byla slátanina kolísající mezi tím. Myslím, že Prušinovská vytvořil zajímavý seriál, který mi v mnoha ohledech dokázal jít na nervy, ale na druhou stranu zde byly i momenty, u kterých jsem se vskutku upřímně zasmál a bavili mě. Na TV Nova to je skvělý seriál a dle mého, jeho prequel ve stylu Posledního zápasu Pepika Hnátka, to je něco výjimečného. Seriál, který bylo hezké vidět a zažít ten příběh s ním, ale pardon... z Novy se české HBo kvůli jednomu dobrému seriálu nestane. Takže tak.