• Krátkometrážní

Mladá čarodějnice (1989)

Toto som ako decko zbožňoval. Zabudol som ale názov, a pre zlé indície (ani neviem prečo som bol celý čas v tom, že hlavnú úloha hrá Belinda Carlisle) som Teen Witch roky márne hľadal. Napokon som ju vďaka ČSFD znovu našiel (díky Madden) a vo výsledku moc nechápem, prečo som ju mal ako decko tak rád. Veď je to rozprávka pre malé dievčatká! Hold, asi som bol malé dievčatko :) Pre tých, čo neradi roky osemdesiate, pôjde asi o nevydržatelnú záležitosť. Pre mňa ako ich milovníka, sa to sledovať dá. Je to nekonečne dekadentná metrosexuálna 80s fetiš volovinka, ktorá trochu prezieravo dokázala zároveň recyklovať aj to najhoršie zo štýlu začiatku rokov deväťdesiatych, a dnes už pôsobí po všetkých stránkach tak strašne mimo štýl, že ju proste treba mať rád. By the way, dnes by rovnaká látka bola spracovaná: v horšom prípade ako Twilight, v lepšom na spôsob Butterfly Effectu. Za pozretie stojí už len pre možnosť zrovnania, čo za divné filmy sa vtedy točili. A prečo sa s tým prestalo.

Video Days (1991)

Klasické skejťácke video akých je plný net a aké ma nikdy nebavili. Teda až na to, že ho natočil MTV zázrak Spike Jonze; natočil ho v dobe keď ich zas toľko nebolo; ozvučil zopár cool songami; zvýraznil hrátkami s kamerou; a zakončil už nie tak klasicky - pekne mystifikačne. A ešte, že spolu s ostatnými tam na skejte blázni aj mľadučký Jason Lee. Cez to všetko som dvadsaťštyri skejťáckych minút skôr pretrpel, štvrtú hviezdu pridávam za úžasnú atmosféru počiatku 90.tych rokov, ktorá z Jonzeho Video Days sála natoľko, že ešte trochu viac a už by šlo o cestovanie časom. Pozerať možno TU.

Rozpal mě, sakra (2011)

No, ženský pohľad na vec sa od toho mužského niekedy moc nelíši. Čakal som niečo na štýl Pusiniek Karin Babinskej a pár podobností by sa samozrejme našlo, Pusinky boli ale značne depresívne a výhradne ženské a Få meg på, for faen je len taká odychová teen blbinka. Hlavnej hrdinke osud (respektíve kamarátky) prichystal nejednu nástrahu, narozdiel od hrdiniek Babinskej filmu, ktoré dospievaním trpia, väčšiu flegmošku ako Almu by ste ťažko hľadali, a tak, aj keď je sem tam na dne, pudy sú skrátka silnejšie. Páčila sa mi hlavne tá genderová nejednoznačnosť. Ok, vo filme v podstate vystupuje iba jedna dôležitá mužská postava a to tiež strašný kretén, ale dievčatá tu tiež sú iba hlúpe nadržané deti. Jacobsenová natočila skrátka film o dospievaní bez toho, aby niekomu nadržiavala, a spolu s pohodovým soundtrackom a super vybratou predstaviteľkou Almy, si to u mňa preprstili až ku štyrom hviezdičkám. Odporúčam.

Basquiat (1996)

Chcete film o umelcovi? Nech ho natočí iný umelec! Kto predsa dokáže lepšie vystavať príbeh na kompozícii graffitov a pestrofarebných rekvizít a detailov, ako človek, ktorý sa tým živí?! Kontrast medzi nelogickosťou Basquiatovho umenia a šeďou okolitého sveta vytvára celú škálu pocitov (fantastický filmový plagát to presne vystihuje), a subjektivita interpretácií zhluku obrazu a ich zdanlivej bezvýznamnosti tomu dodáva ďalší rozmer. Inak povedané, presne to, čo ma na Before Night Falls nudilo, ma v Basquiatovi bavilo. Obsahovo ten film možno trochu prázdny je a chápem, že je možné ho ľahko odsúdiť ako nezaujímavú kopu zážitkov svet ignorujúcich bohémov, ale hovorím vám, má to hĺbku. Navyše je to jeden z tých nezávislákov, v ktorých si chce zahrať každý, a mne tu vážne chýbal už iba Buscemi. Všetkých, aj epizódnych roličiek sa zhostili výborní herci, s mojim roky najobľúbenejším hercom tmavej pleti J. Wrightom na čele a dokonalým Davidom Bowiem v úlohe Andyho Warhola, v jednom z najväčších castingových víťazstiev vôbec. A moja večná láska Parker Posey ako snobská povýšenecká new yorkská agentka s umením, a teda presne tak, ako ju najviac milujem. 85%

Danse macabre (2009)

Nacho Cerda potreboval natočiť tri diametrálne odlišné snímky a nepovedal s nimi dohromady toľko, ako Pires jedným sugestívnym videoklipom. Umenie (v úvodzovkách) príliš nevyhľadávam, ale toto je naozaj silné. A bolo by aj bez tej nádhernej hudby.

Správná věc (1989)

Sterilné. Hlavný hrdina charizmu nevidel a mám trochu problém s žánrovým zaradením. Na drámu moc povrchné, málo vážne, a na komédiu - s nulovým obsahom humoru - dosť nefunkčné. Helena hrá malú, prakticky bezvýznamnú rolu, a celkovo scenár vlastne nemá čo ponúknuť. Vývoj hlavnej postavy postupuje odnikiaľ nikam, a to, že si niekto začne viac veriť, pôsobí v snímku o single tridsiatnikoch dosť naivne. Vo výsledku ide o lepší priemer, nič na Getting It Right nedokáže naštvať alebo uraziť, ale keď sa to tak vezme, na rovnakú tému už bolo natočených množstvo lepších filmov a keby som to býval nevidel, môj svet by sa nezrútil. 50%

Jeden pokoj (2002)

Prekvapivo vynikajúci televízny film a zároveň dôkaz, že aj priemerné herečky je možné dotlačiť k prvotriednemu výkonu. Busy mám rád a k roli sa prepracovala (tak na 99%) cez Freaks and Geeks - hrá tu v podstate to isté, akurát vážnejšie, a Erika Christensen, nakoľko nie je dobrá herečka, podáva pravdepodobne svoj životný výkon. Ak máte radi filmy pre mladých - tých pár, ktoré sa tvária depresívne a nie sú umelou pozérskou atrapou, Home Room aj vďaka zaujímavej téme rozhodne stojí za pozornosť.nKoniec koncov, koľko filmov dnes rozpráva o ťažkom živote teenagerov a môžte ich brať vážne?!

Kids (1995)

Najreálnejší obraz skazenej mládeže. Kids nie sú iba polodokumentárnym bordelom o tupých deckách. Sú hlavne znepokojivou, bezútešnou sondou do života mladých a treba podotknúť, že forma je tu v prospech veci. Oproti Gummovi a hlavne Ken Parkovi tu funguje a robí svoje, a prirodzení neherci tomu ešte pridávajú. Ku koncu už som si pripadal jak v nákazovom horore; či to Jennie stihne alebo nie, či Telly pripraví o panenstvo / život ďalšie dievča, alebo také hromadné podávanie rúk, keď jeden má AIDS... Silné a neuveriteľne nepríjemné. Najlepší Clark.

V červenci (2000)

Super náladovka z Nemecka. Ten film som videl v dobe vzniku, potom ešte raz a znovu, a vždy som mal pri ňom rovnako dobrý pocit. Čistá letná pohoda, ktorú mám de facto ešte radšej, ako Svěrákovu Jízdu.