13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Podobné filmy ako tento mi predstavujú neskutočné hrdinstvo amíkov, ktoré sa premieta ako náborové dielo v celoštátnych multikinách. Proste nedá sa uprieť snaha Michaela Baya o istú odtrhnutosť od reality, ale nedá sa mu vytknúť to, že proste jeho filmy sú ako na hojdačke. Pri každom z nich mám ten pocit. Proste chvíľu paráda a potom na pár minút zase fasa nuda. Tu oslavujeme pár mužov, ktorí sa dostanú do nádhernej Lýbií po páde Kaddaffího. Všade nepokoje a svetový policajt USA to všetko zachráni. Aké naivné. Domáci nie sú žiadne paličky a na uliciach, kde skôr kúpite Ákáčko ako paradajku sa vedia slušne vyzbrojiť. Nedajú sa poprieť narážky na Black Hawk Down, ktorý ma vôbec nebavil. Aj tu je to také skôr na 3*, ale ak má divák náladu na podobný film, tak vie privreť očko a šibnúť tomu vyššie hodnotenie. Hlavne ak je milovník skutočných príbehov ako ja. Otázne je koľko je skutočnosť a akú hmotnosť v tomto diele zohrala fantázia.

Rozmanité Skotsko (2011) (TV film)

Krásny dokument o kúsku nádhernej prírody, kde stále akoby existovala sloboda duše. Boh žehnaj takýmto dielam.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Gangy z Birminghamu a jeho hlavná zložka gang Shelbyovcov, ktorých riadi Thomas Shelby sú drsným spestrením môjho leta. Seriál hneď na začiatok nastoluje rapídne tempo. Nechýbajú drsné scény, milostné zápletky a hlavne kšefty, ktoré rodine Shelbyovcom prinášajú bohatstvo. Je krátko po 1. Svetovej vojne a celý svet sa vzpamätáva zo zničujúcej reality. Rodiny prišli o otcov, hlavných živiteľov. Práve v túto situáciu sa snaží využiť skupinka, ktorá si svoje sídlo otvorila v Small Heat. Začíname malými stávkami avšak príchodom írskeho buzíka čo celú rodinu dosť rozčuluje sa do príbehu dostávajú aj intrigy, politika, nájomné vraždy. Hlavne nech je rodina čo najlepšie založená v librách. Seriál disponuje celou radou skvelých hercov, či už je to Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory,Tom Hardy a podobní frajeri, ktorých poznáme z rôznych kvalitných blockbusterov. Zo špinavej štvrti až na výsnie. Rodina je všetkým, pre hlavného hrdinu Tommyho. Po vojne odhodí svoje metále a snaží sa začleniť do najužšej špičky Birminghamu, či už tej politickej alebo kriminálnej. Neváha streliť do hlavny obchodného partnera, ako aj neváha vyhodiť majland za koníka, autá. Prvé dve série sú fakt skvost seriálových gangov, je len na škodu , že tá tretia ma doteraz tak nedostala. Rodina bláznivých Shelbyovcov to snáď rozbehne, hlavne starší brat Arthur nemá ďaleko od psycho maniaka na kokse, ktorý len za zlý pohľad do Vás pichne kudlu.

Malý princ (2015)

Rozprávku Antoine de Saint-Exupéryho som čítal ešte ako dieťa v rámci povinného čítania na základke. Veľa mi toho nehovorila. Exupéry totiž svoje dielo Malý Princ skôr písal pre dospelých. Je v nej toľko skrytých tajomstiev a narážok na samotnú existenciu človeka, vesmíru a vlastne všetkého živého okolo nás, že ako dieťa som to presne ani pochopiť nemohol. Až toto animovanie jeho diela do filmovej podoby mi pomohlo vrátiť sa späť o 22 rokov kedy som to prvý krát čítal. Veľmi dobre si spomínam aký silný pocit ma premohol, keď som sa predstavách vrátil ku ovečke. Ako ju Malý Princ dotiahol do detailu. Výborný počin a aj poklona umelcovi, ktorý na tejto planéte nestrávil toľko času možno, koľko by si zaslúžil. Možno by sa dožili ešte jedného Malého princa.

Skins (2007) (seriál)

Skins 1. generácia ma fakt dostala. Zoskupenie mladých hercov, z ktorých fakt väčšina prerazila aj do filmov či veľmi známych seriálov. Za zmienku určite stojí Nicolas Hoult. Seriál plný trávy, chlastu, flámovania, chodenia poza školu, sexu a pritom sa snažil len ukázať klasické problémy mladých ľudí. Nedávno sme aj my s kamošmi spomínali na podobné časi, keď aj naša dni vypadali ako jedna párty. Podobne je to aj s týmto seriálom. Hlavne koniec 1. generácia ma dostal svojim songom Its a WILD WORL. Presne ako slová môjho strýka, ktorý mi v mladosti hovoril - život je boj.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

V poslednom filmovom období sa dosť vyhýbam sledovaniu animákov. Buď príliš spievajú, príbeh nie je pre mňa dosť zaujímavý a hlavne sa robia pre deti, čo už pár rokov nie som. Aj Zootropolis som si pozrel hlavne z dôvodu vysokého hodnotenia medzi filmami z roku 2016. Na úvod som bol dosť skeptický, skôr mám rád keď hlavnú postavu stvárni mužská ako ženská resp. dievčenská postava. Je to pre mňa o niečo zábavnejšie napr. ako to bolo v príbehu s Drakmi 1,2. Lenže Zootropolise ma malá roztomilá králičica hneď dostala. Síce je ten úvod mierne povedané detský, ale pak to naberie na otáčkach ako turbína v atómovej elektrárni. Film, budem Zootropolisu hovoriť film nie animák je skutočne podarený. Strúha scény z rôznych filmov a hlavne scéna s krtkom ako bossom mafie je famózna a zrejme aj Coppola a Puzzo by sa pobavili. Phil Johnston, Jared Bush ako dvojica scenáristov spravili pekelne napínavý príbeh, ktorý sa mení na výbornú detektívku. Fakt, že počas celého sledovania filmu som ani nepomyslel na cígo alebo že si odskočím myšlienkami na niečo iné? Neprichádzalo v úvahu. Zootropolis ma pohltil a konečne som sa fakt brutálne bavil aj pri niečo detskejšom ako sú moje obľúbené thrillery alebo skutočné príbehy.

Městečko Fortitude (2015) (seriál)

Seriál zasadený na fakt netradičné miesto. Špicbergy, len 1000 km od Severného pólu. Miesto, kde aj do obchodu človek musí kvôli ľadovým medveďom chodiť s puškou. Fortitude, ospalá osada s počtom obyvateľov 713. Väčšina sú cudzinci, ktorí tu vykonávajú hlavne vedeckú činnosť. Predsa tu sa nemôže nič strašné udiať. Ale stalo. Nik to nečakal, ale postupne ako odkrývame dej tejto 12 častí dlhej kriminálky divák zisťuje, že ani tu nie je človeku nič sväté. Dokonca sa možno chová horšie ako zviera. Atmosféra sa v istých momentoch dá krájať a napätiu pridáva aj zasnežená krajina. Ide o vydarený projekt, ktorý ale mohol byť mierne povedané napínavejší na nervy diváka. Prostredia a samotná atmosféra Fortitude tomu dáva silný predpoklad. Je možno na škodu, že scény kde divák by sa najradšej schoval pod paplón je na tých 600 minút žalostne málo.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Jeden z najväčších blockbusterov roku pána 2016 sa počas jari na nás vyrútil ako kryptonit do srdca Supermana. Od tvorcov DC komixov dostávame príbeh o dvoch hrdinoch, ktorí počas svojho existovania stáli vždy na strane dobre. Preto ma prekvapilo to vs. v názve filmu. Henry Clar Kent Cavill už vo filme Man of Steel stvárnil lietajúceho hrdinu v teploškoskom oblečku. Za to Affleck ako Batman prevzal štafetu po legendárnom CH. Baleovi. Musím skonštatovať, že nič z jeho charizmy si tento Batman nevzdal do svojho talónu batmanovstva. Aj keď prvý krát je Batman odetí do šedej kombinézy, aj keď prvý krát zabíja, čo Batman ani v jednom komixe nespravil má svoje veľké muchy. Z toho dna, kde podľa mňa tvorcovia mohli zaradiť do tejto role aj iného herca, napr. Tom Hardy (aj keď to by bolo asi divné, kedže Balovy bol sokom). Zase Superman je taký ulízanec, ktorému za pätami behá Louis Lejnová. Amy Adams ma dokonale štvala v prípade prvej časti, kde sa objavila. Tu len zdupľovala môj odpor voči nej. Príbeh je dosť priemerný. Ako najzábavnejšiu postavu by som vyhlásil Lexa Luthora. Proste Jesse Eisenber aka M. Zuckerberg sa do role náramne položil. Svojimi intrigami, gestikuláciu, ksichtíkmi si naprosto získa diváka ako pravý padúch. Film začne až na konci naberať na obrátkach, keď Ben si dáva hrazdu s obrovskými reťazami, dobre že neťahá kombajn pri svojom tréningu a pod. Miliardár so silou Herculesa sa musí postaviť totižto samotnému nagelovanému Clarkovy Kentovy. Autory možno mohli trochu viac vyťažiť aj s Laurenca Fishburna a aj keď ako šéfredaktor je určite lepší ako jeho kolega so Spidermana s Maguirim. Wonder Woman potešila, je sexi Gal Gadot to na konci poriadne roztočila. Určite užitočnejšia ako netopieri mužíček z planéty ZEM. Hlavne posledný súboj bol tým prečo som sa rozhodol udeliť 4* aj keď bol mierne chaotický a občas som mal pocit, že hrám xbox hru, kde tvorcovia nezvládli súboje. Celkovo určite nejde o najlepší film Snydera, ale ja mám na komixi slabosť.

Grimsby (2016)

Suverénne najlepšia komédia tohto roka. Sacha Cohen opäť potvrdil svoj nesmierny komediálny talent. Jeho filmy okrem Bruna - to bolo dosť prehnané ma bavili. Aj Grimsby pomenovaný po futbalovom klube je fakt zábavný. Scéna so slonom nemala chybu. Naposledy ma africké zviera v komédií takto pobavilo v komédií s Jimmom Carey pri jeho pôrode z nosorožca. Mark Strong, ktorý bol u mňa považovaný vždy za veľmi seriózneho herca dokázal, že pre neho ani bláznivé a pre niekoho až pohoršujúce scény nie sú problém. Jeho hláška: "Za pár sekúnd sa ti podarilo to, čo Voldemortovy nevyšlo v deviatich filmoch" ma dostala do kolien. Je to fakt bláznivý film, ktorý naráža ja na rôzne témy dnešného sveta ako napr. LinkedIN a pod.