1917 (2019)

Tak tomuhle se říká čistá filmařina. Ne každého napadne natočit film z první světové války, který víceméně ukazuje jeden den obyčejného vojáka a ke všemu je zpracován tak, že vypadá, jako by byl celý dělaný bez střihu. Z počátku si na to člověk musí docela zvykat, jelikož dlouhé záběry s jedoucí kamerou pozpátku nejsou pro oči úplně nejlepší. Když se však hrdinové vypraví na samotnou misi, tak je to už úplně jiné kafe. Celková práce s vizuálem je naprosto vynikající a já jen koukal s otevřenou pusou, co se Mendesovi do jednoho filmu podařilo vecpat. Prosím víc filmů z první světová, jelikož ty ostatní jsou už docela nuda. PS: Docela mě bavily ony checkpointy v podobě velitelů s tvářemi slavných, kdy si mohly postavy vždycky na moment vydechnout. I takhle se dají užít velká jména. 90%

Parazit (2019)

Opravdu se nedivím, že právě Parazit uspěl, jakožto nejlepší loňský film. Kolem snímku jsem pro jistotu našlapoval opatrně a snažil se nemít žádná očekávání, jelikož se občas stává, že přechválené filmy člověka nakonec zklamou. Parazit jako takový je velmi specifická černá komedie s nečekanými zvraty. Scénář je krásně univerzální a byť film natočili Korejci, tak dokáže zaujmout diváka snad odkudkoliv, právě kvůli dobře uchopenému tématu. Kdybych měl sám volit, kterému filmu trofej dát, čekalo by mě velké dilema, zda zvolit závodnický epos, manželský problém nebo právě tuto skupinu příživníků. Ale jelikož jde po dvaadevadesáti letech o vůbec první cizojazyčný film, jenž cenu vyhrál, tak v tom vidím řádný pokrok a jsem rád, že to dopadlo právě takhle. 85%

Pokémon: Mewtwo vrací úder – Vývoj (2019)

První Pokémon film jsem viděl naposled někdy před cca patnácti lety a pak samozřejmě po letech dneska, když jsem si řekl, že si jej pustím předtím, než se vrhnu na samotný remake. No, musím říct, že jsem zklamaný. Jediné dobré vtipy, které původní verze měla, tvůrci vystřihli a většina nových dialogů dělá z postav o něco větší idioty. Jasně, nasvícení a voda vypadá ve filmu dobře, ale to kvůli kvalitním programům dnes zvládne každý animátor. Jednotlivé modely však zdaleka nevypadají nijak pěkně a i ona samotná ruční kresba dává Pokémonům daleko lepší texturu. Změnu vzhledu několika postav upřímně nechápu, ale proč ne. Ve výsledku jde ale o úplně zbytečný remake, který nepřináší vůbec nic nového a jednotlivé scény v něm nedosahují kvalit originálu. A to jsem ještě nezmínil ani ty zbytečně svítící útoky. Fakt hnus. 45%

Dva papežové (2019)

Nemusíte být vyznavačem křesťanské víry, abyste si tento snímek vychutnali, což se také stalo v mém případě stalo. Film jako takový se církev snaží prezentovat v dobrém i špatném světle a jeho středem je názorový střet dvou zcela odlišných papežů, jejichž debatováním se víceméně celé dílo zabývá. Pokud vás tedy baví konverzační filmy, které ke všemu navíc ještě vycházejí ze skutečnosti, mohu vám Dva papeže jen doporučit. Nedivím se, že byli Pryce s Hopkinsem nominováni hned na několik cen, protože ať už tito dva hrají v čemkoliv, vždycky do svých rolí dávají všechno. Rozhodě se tedy jedná o kvalitní dílo, které vám o svatých mužích odhalí i věci, o nichž jste možná vůbec nevěděli. 80%

Manželská historie (2019)

Velmi realistický a lidský příběh zachycující rozpadající se vztah, kdy se však oba manželé stále vzájemně respektují, ale vše jim nakonec zkomplikují právníci, kteří tahají špínu na protější stranu. Film má hned několik silných momentů a postavy jsou vykresleny tak, že se přímo nepostavíte ani na jednu stranu, jelikož víte, že Nicole i Charlie mají oba v něčem pravdu. Musím pochválit dlouhé dialogické i monologické pasáže, kde jde vidět, že do toho herci opravdu dali všechno a zvládli to zahrát bez jediného střihu. 85%

Irčan (2019)

Takhle dlouhý film jsem teda už opravdu dlouho neviděl a musím říct, že stopáž je tu opravdu na obtíž. První hodina, která i svým vyprávěním připomíná herní Mafie je vcelku zábavná, ale čím déle film sledujete, tím déle se samozřejmě nudíte, byť se teprve dostáváte do těch důležitějších částí. Samotný závěr pak beru jako jeden z nejzbytečnějších konců, co jsem kdy viděl. Jsme v base, doma a pak v důchoďáku, kde se vlastně nic neděje. Film jako takový je ale mistrovsky zpracovaný, má perfektní obsazení a ani to omlazování nevypadá vůbec špatně, i když takový Disney je s tím samozřejmě o kus dál. Scorsese nám ve výsledku ukázal, že i když patříte pomalu do starého železa, pořád z vás může vypadnout něco dobrého. Takový Ridley Scott by se od něj jen mohl učit. 80%

Králíček Jojo (2019)

Když jsem poprvé slyšel, že Waititi plánuje natočit satirický film z období druhé světové války, moc jsem tomu nevěřil. První trailer nakonec změnil můj názor a ve výsledku je to opravdu povedený snímek, který jednotlivé archetypy a situace vyhání až do extrému. Postava imaginárního Hitlera je tu však bohužel tak nějak navíc a myslím si, že bez něj by byl film daleko lepší a třeba by utržil i nějakou tu trofej navíc. Dětští herci předvedli jinak opravdu skvělé výkony a opravdu mě pobavil Jojův tlustý kamarád, který ve finále jen tak otočí stranu a pád Německa přijímá, jako by se nic nestalo. 80%

Dragon Quest: Tvůj příběh (2019)

Po mnoha a mnoha nedobrých herních adaptacích a pár slušných tu konečně máme film, který ukazuje, jak se to má správně dělat. Ano, tvůrci samozřejmě museli useknout pár dějových linek, ale co je hlavní, tak nezapomněli poukázat na klasické herní mechaniky nebo možnosti volby (volba manželky). Osobně jsem pátý díl Dragon Questu nikdy nehrál, ale mám zkušenosti s osmičkou a jedenáctkou, takže jsem se v jednotlivých prvcích nijak neztrácel. Úvod filmu je hezky vymyšlený a závěrečný zvrat je opravdu geniální a musí u srdce potěšit každého hráče. Samozřejmě nemůžu zapomenout ani na perfektní soundtrack a pochválit musím i animaci, která směle konkuruje západním studiím. 90%

NiNoKuni (2019)

S herním titulem Ni no Kuni jsem obeznámen akorát skrze strejdu, kterého jsem hru viděl hrát. O příběhu tedy něco málo vím a když jsem zjistil, že film nejede podle předlohy, nechápal jsem původně proč. Až jedno z odhalení na konci mi pak ale potvrdilo, že jde vlastně o jakýsi sequel a onen stařík je hlavní hrdina Oliver ze samotné hry. Animace jako taková je pěkná, ale to prostě k dobrému filmu nestačí. Všechno je strašně předvídatelné a zvraty jsou tak hloupé, až to bolelo. Nejhorší zvrat však samozřejmě přišel na samotném konci, kdy se hrdina tohoto filmu dozví sám o sobě pravdu a to člověk už opravdu kroutí hlavou. 55%

Kočky (2019)

Po dlouhé době tu máme opravdu zvláštní film, který chtěl sice původně cílit na velké filmové ceny, ale ohlasy po prvním traileru ukázaly Hooperovi, že půjde spíše o pravý opak. Písně jsou tu kvalitativně tak na střídačku a mnozí herci mi do svých rolí vůbec nesedli. Třeba takového McKellena mám rád, ale tady působil opravdu příšerně a slyšet zpívat už jej nikdy nechci. Elba na první pohled zase působil strašně cool, ale jakmile sundal kabát, byl celý charakter jeho postavy úplně pryč. Vizuál postav je obecně takový zvláštní a choreografie se mi kvůli tomu strašně špatně hodnotí. Herci to sice odtančili, ale animace a onen podivný zjev to vážně zcela narušují. Naštěstí to zachraňovala Webberova hudba, ale i tak to film bohužel nad průměr nevyneslo. O rušivých komických vložkách je pak škoda mluvit. 50%