Lví král (2019)

Stejně jako ostatní remaky Disneyho animovaných klasik, tak ani Lví král mne nenalákal do kina, jelikož se mi nechtělo platit za něco, co jsem již v minulosti několikrát viděl. A nakonec jsem za ušetření penízků opravdu rád. Lví král je ve výsledku opravdu jenom otrockou kopií, která je pouze technicky skvěle zvládnutá. Oproti originálu však filmu chybí duše a jde to znát, snímek sledoval opravdu znuděně. Mou pozornost na chvíli udrželi akorát Timon s Pumbou, kteří jsou vtipní i v CGI verzi, ale to je ve výsledku všechno. Už jen za skvělou animaci a snahu nezmršit původní látku, dávám filmu čtyři hvězdy z pěti. Na pět to však nikdy nebude, to by tvůrci museli přijít s něčím originálním, ale to je přece v dnešní době tak těžké, že ano. 80%

Sedm statečných (2016)

Černoch, Irčan, Cajun, Horal, Číňan, Mexikánec a Komanč vejdou do baru... to není začátek vtipu, ale politicky korektní složení zatím poslední verze Sedmi statečných. Už jen kvůli této úpravě jsem kolem filmu velmi opatrně našlapoval, ale už jen kvůli obsazení jsem si řekl, že se na film musím podívat. První hodina mi přišla opravdu zábavná, ale obecně po výcviku vesničanů už jde o těžkou nudu. Někoho možná baví nesmyslné přestřelky plné výbuchů, ale já i od větších akcí očekávám zajímavější zpracování. Postavy se tvůrci snažili vykreslit naopak až příliš odlišně, ale i když jde o zajímavé postavy, ve výsledku postrádají nějakou tu hloubku. Ve výsledku nejde o špatný film, ale žádné extra vysoké hodnocení si taky nezaslouží, takže dávám filmu slabší čtyři hvězdy. 75%

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Rychle a zběsile je celosvětově momentálně nejpopulárnější akční sérií, tak se dalo čekat, že se jednoho dne dočká i spin-offu. V něm navíc sáhli po nejzajímavější dvojici a doplnili je o sexy ségru jedné z postav. Po shlédnutí prvního traileru jsem filmu moc nevěřil, ale nakonec to až tak strašné nebylo. Kdyby se celý film nesl v duchu první hodiny, uvažoval bych i o čtyřech hvězdách, ale pasáž na Samoe to totálně zabila. Film tak klidně mohl skončit už v Ukrajině a měli bychom tu fajn jednohubku, ale tvůrci samozřejmě museli do projektu na sílu natlačit ještě Rockovy domorodé kořeny. Camea Reynoldse a Harta pak byla úplně zbytečná a dalo by se říct, že i trapná. A pokud by měl vzniknout další díl, tak ať jej radši udělají jenom o Shawovic rodině, ta má totiž šílený potenciál. 70%

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Malý Danny nám dospěl, ale duchové jej strašit nepřestali. Co tedy dělat, když bubák vyleze se skříně? Zavřete ho do bedny! Doktor Spánek se nám vydal směrem do trochu jiného žánru, ale to vůbec nevadí, i takhle se dají dělat funkční pokračování. Ewan je v roli skvělý, ale co se týče obsazení, bylo Osvícení přeci jen lepší, i když to bude možná i tím, že k výkonu dokázal Kubrick herce doslova došikanovat. Příběh sice končí oproti knize opět odlišně, ale King si alespoň může oddychnout v tom, že film v podstatě končí tak, jak mělo původně Osvícení, tedy zničením hotelu. Příjezd k Overlooku samotnému je pak perfektním reflektováním začátku prvního filmu, za tenhle moment rozhodně palec nahoru. S Osvícením se to sice rovnat nemůže, ale pořád jde o kvalitní snímek. 80%

Osvícení (1980)

Můj vztah k Osvícení je takový, že jsem jej viděl až po Ready Player One, který jej představil mladé generaci a zároveň mám možnost jej vidět teprve pár hodin před premiérou filmu Doktor Spánek. Nevím proč jsem se filmu tak dlouho vyhýbal, rozhodně jde o geniální dílo s perfektními hereckými výkony, skvělou práci s kamerou, zapamatovatelnou hudbou a specifickou atmosférou. Rozhodně nejde o typický horor, jak by mnozí čekali, ale spíše bych to nazval mysteriózním a psychologickým dílem. Ačkoliv je film opravdu unikátní, na deset seker to nestačí, jedna bohužel skončila někde venku ve sněhu. 90%

Prach a broky (2015) (amatérský film)

Tak toto byl řádný cringe. Proti zpracování jako takovému nic nemám, s rozpočtem, jaký měli se toho o moc víc vyčarovat nedá. Kvalita zápletky a scénáře je tu ovšem na úrovni dnešních českých pohádek, kdy se míchají jablka s hruškama a kokosem a vzniká z toho něco, čemu se už ani nedá říkat parodie nebo smysluplná kinematografie. Alespoň ten Rumcajs byl vtipný, takže když to vezmu kolem a kolem nějakých 55% si to zaslouží.

Dumbo (2019)

Jestliže jsem letos Aladina zkritizoval za možná až přílišnou snahu držet se originálu, tady je to zase naprostý opak. S předlohou má Dumbo společného možná tak titulního hrdinu a pár zmodernizovaných scén, jinak si jde zcela jinou cestou. Chrabrého myšáka zde nahradily děti vojenského veterána první světové války. Disney si zde samozřejmě nemohlo nechat ujít poukázat na to, že i dívka může být vědkyní (to je samozřejmě v pohodě, ale rok 1919 je ale jiná doba) + se tu ve výsledku bojuje proti tomu, aby se zvířata používala v cirkusech. Z filmu tak čiší až moc velká propagace moderního smýšlení, což filmu škodí, jelikož jde vidět že Disney nenechalo Burtona dělat si to po svém, tak je tu jen malý náznak jeho stylu a práce s postavami. Ačkoliv mám Michaela Keatona rád, zde se jeho role vůbec nepovedla a celé akční finále je navíc také o ničem. Filmu tak nakonec dávám stejné hodnocení jako Aladinovi, ale pocitově se mi přeci jenom zdá Dumbo lepší. 65%

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Když bylo oznámeno, že se po třetím díle Příběhu hraček, který sérii tak krásně uzavřel, chystá ještě čtyřka, byl jsem trochu v rozpacích. U mnoha sérií se jim tohle pokračování přes trilogii vymstilo, ale jsem rád, že alespoň první počítačově animovaná série si dokázala udržet kvalitu. Zatímco trojka nám ukázala, jak děti dospívají, tohle pokračování na to jde zase jinak a říká nám, že hračkou může být vlastně cokoliv a samozřejmě i to, že si každý zaslouží další šanci. Můžeme jen doufat, že tentokrát jde opravdu už o epilog, jinak buď budeme sledovat neúplnou partu nebo se dají zase nějak nesmyslně dohromady. 80%

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Muže v černém lze jednoduše považovat za klasiku z přelomu století a není se proto čemu divit, že se v Sony pokusili na tuto sérii navázat. Samozřejmě nejde o žádný restart jako v případě Krotitelek duchů, ale o jakési volné pokračování se zcela novými hrdiny. Řekněme si to na rovinu, scénář zde opravdu nefunguje. Příběh se bez nějakého většího důvodu přesouvá z oblastí A do oblasti B, je tu až nesmyslné množství padouchů s tím, že ten hlavní je totálně předvídatelný a dojde tu i na nesmyslné zvraty spojené s minulostí hlavní hrdinky. Christ s Tessou spolu fungují docela dobře, ale to a jistá dávka nostalgie je víceméně to jediné, co vás u filmu udrží. Ve finále jsem dostal přesně to, co jsem očekával, takže ani nijak zklamaný nejsem. 65%

Le Mans '66 (2019)

Nevím proč, ale začínám si myslet, že nejlepší biografické filmy jsou ty o závodnících. A to se v autech vůbec nevyznám. Před lety mne dostali vynikající Rivalové, kteří ukazovali příběh Hunta a Laudy. A dnes? Ford v Ferrari. Christian Bale si roli Kena Milese naprosto dává, Damon mu skvěle sekunduje a pak tu máme Joshe Lucase, který hraje parchanta tak perfektně, že jsem měl několikrát chuť vstát ze sedadla a praštit ho do zubů. Po skvělém obsazení tu máme také výborný soundtrack a velmi dobře zvládnutou práci s akčními scénami a kamerou. O skutečném dění jsem si před filmem samozřejmě nic nezjišťoval, takže jsem byl na konci trochu zdrcen, ale i o tom jsou filmy podle skutečnosti. A pokud tenhle film nedostane minimálně nominaci na Oscara, tak se budu pěkně divit. Daleko lepší než Joker z minulého měsíce. 90%