Záchrana klasických aut (2012) (pořad)

Tak tenhle styl pořadu mám rád. Lidé co vědí co dělají (žádní domácí kutilové bez talentu nebo nadšenci bez vkusu) vezmou vrak, vrazí do něj 2x tolik peněz a moře práce a výsledek je fenomenální. Neexistuje díl po kterém bych si řekl "fuj to bych doma nechtěl". Co díl to skvost a dokonalá práce. Nemluvě o ústřední dvojce Bernie vs Mario. Bernie - pragmatický mechanik a trochu cholerik (prostě makáč) vs Mario - flegmatický manažer (prostě kancelářská krysa) s rolí peněženky a lovce náhradních dílů. Debaty mezi nima jsou místy legendární. Takže je to nádhera vidět z ničeho postavený krásný klasický kus plus je i zábava vidět jak se k cíli dostanou (co se mi líbilo nejvíc je že to není jen o "jsme borci a vyděláme prachy", ale i o prohrách - viz díl s Broukem - nebo průserech na poslední chvíli - viz Stingray - atd.). Za vše asi mluví úvozdní text každé epizody: "The garage team are mechanical experts and the car rescue is genuine, although some of what you’ll see has been engineered for entertainment." A tak to má být :). Kdo nepochopil, pláče ;).

Poslední přežije (2015)

Vůbec nechápu co místní mrmlalové mají... Jde o solidně natočenou záležitost na kterou se dobře dívá a která obsahuje minimum blbin, které člověka vytočí (ale jsou tam, proto "jen"4 hvězdičky). Co je překvapující, je i to, že film odsýpá (najednou koukám a polovina filmu je pryč) a nemám vůbec nic ani proti ex-Bondovi (Brosnan využívá každičký pohyb co se jako 007 naučil aby vypadal uvěřitelně) ani proti Mille (které ne-drsňačka sice moc nesluší, ale tragedie to není). Vážně nechápu těch místních 53%...

Jurský svět (2015)

Tohle je snad kletba... Osobně mám tyhle vyhynulé ještěrky rád. Bohužel se vždycky najede něco co mi film pokazí. Tentokrát to byly hned 3 věci. První: Bryce Dallas Howard (resp její postava) mi nesedla. Je to protivná kariéristická krůta. Druhá: JW si hraje na moralistu a utahuje si z korporací kde zisk a akcionáři je vším, ale sám nastavuje střety lidí a dinosaurů na úroveň strkanic filmů z dílny Walta Disneho. Proč asi. Kvůli ziskům z návštěvnosti mladšího publika. A za třetí co fakt blbě snáším je násilná snaha o korektnost. Takhle máme v jednom záběru Inda, černocha, asiata, bělocha, žida a na 100% nějakého toto homosexuála. Normálně bych si toho asi nevšiml, ale tady to bylo doslova bije do očí. Díky tomu jsem řešil každou kravinu (a že se jich tam našlo) a film si moc neužil. Takže celkem vzato, na film jsem si celkem zasedl a celé to zachraňuje pouze příjemná provázanost na předchozí 3 filmy. Ty odkazy mi opravdu dělaly radost. Jsou známkou toho, že film lepil dohromady někdo kdo ví co dělá.

Predator Dark Ages (2015)

To že to dějově není žádný zázrak bylo snad každému jasné (budovat děj z 20ti minut je ptákovina). Co bylo také zřejmé, je to, že autor musí "kopírovat" styl a některé scény aby dosáhl dojmu autenticity (prostě musíte mít pocit, že je to Predátor :)). Takže za sebe žádné odsuzování nebude. Je to perfektní amaterský fun-film co jsem viděl a filmařsky je to super. Trikové i střihově perfektní. Osobně mě jen mrzel lehce vlažnější začátek (taky mohl začít nějakou vyvražďovačkou :D) a fakt, že nepoužili nějaký filtr, který by víc dodal pocit "celuloidové podívané" (myslím, že každý ví, co myslím). To ale nic nemění na faktu (a to je třeba si uvědomit), že toto zplácala banda nadšenců na koleni a vypadá to lépe než kdejaký TV spektákl co plodí místní televize.

Bitva o Sevastopol (2015)

Hned na první pohled se nabízí srovnání s Nepřítelem před branami. Opět geroj snajper, opět jakože souboj s německým protějškem, opět tu střílíme do německého spojaře :). Je toho samozřejmě víc, ale jeden musí chtít vidět. Jsou to navíc (IMHO) jen berličky. Podstatné je, že film jako celek nepůsobí úplně zle. Př. v případě Stalingradu jsem ml už pocit přeplácanosti (prostě "ruské až moc"). Tady se snaží držet zpátky (asi za to můžou ti Ukrajinci :)) a to filmu jen prospívá. Na druhou stranu musím také říct, že závěr mě nenadchnul. Přišel mi odfláknutý a "o ničem". Já sice chápu, že jde o film podle skutečné osoby (Ljudmila Pavličenková opravdu existovala), ale také to šlo se s tím malinko víc pomazlit. Co mi také z počátku vadilo bylo to přeskakování mezi třemi časovými rovinami během vyprávění. Baba vzpomíná na setkání ve kterém se vzpomíná (?). Celkově beru jako nadstandard.

Ex Machina (2014)

Názor na film se u mě během jeho sledování až nebezpečně měnil = je značně nevyvážený. Ze začátku budí zájem (příjezd do horské chaty), později spíš nudí a otravuje (sezení - v plurálu), pak přijde sada překvapení (ano, konečně se něco děje) a to celé následuje pochybným závěrem (rozpačité a nepromyšlené - na rozdíl od celého filmu). Tedy hodnocení kolísá 4-2-4-2. Jan na horské dráze. A to se mi nelíbí. Film je totiž inteligentně sestaven, ale nedrží kvalitu. Ono by se možná (ta druhá dvojka) dala odpustit, kdyby ten závěr byl vymazlený až na půdu. Ale není (to jako vážně tím vrtulníkem mohl odletět kdokoliv??? to jako vážně mega bedna postaví AI bez zadních vrátek - tzn. s ignorací základních zákonů robotiky???). Je to padlé na hlavu a proto se z "Ex Machina" stává jen tuctová podívaná u které přemýšlím jestli na ni opravu chci koukat 2x.

Noční běžec (2015)

Vidět Liama Neesona již po několikráte v prakticky totožné roli je... oldschool. Něco podobného bylo moderní před 20ti lety. Herec si udělal škatulku a kopíroval (začátky Stevena Seagala jsou doslova ukázkové). Mě se to tenkrát líbilo (mohl jsem si najít "svého herce") a celkem špatně jsem nesl, když někdo "přelétával" (př. Harrison Ford). Teď po letech mě to spíš nudí, protože se bojím, že uvidím to samé přes kopírák. Chlastá - je ousider - něco ho "nakopne" - tak v sobě probudí tu spící mlátičku... a vyhraje (to je jasný). Tady nejde o žádnou výjimku. Naštěstí je to natočené dobře. Divák není urážen a hlavně se nenudí. Plus ta tlupa "provařených tváří"... to je jak balzám. Já rád okoukané herce. Je to takové 3,5. Lehce nadstandardní. Prakticky jediný kdo mě vytočil byl ten hňup co si hrál na "nájemného vraha" (chodí si tam jak terminátor jako by mu mohlo být jedno jestli nechá svědky a koho pozabíjí kolem).

Zabijáci (2014)

Pro tentokrát nejsem odvařený jako posledně. Ne že by to bylo úplně špatné. Jen je to "pouze" průměrné. To rozplétání zápletky není tak propracované (ono prakticky je jasné o co jde už během prvních 20ti minut). Celý film tedy jen koukáme na podrobnosti jak ke všemu vlastně došlo. Nedozvíme se nic moc navíc (myslím o motivu). To že jsou ujetý je jasný už od začátku.Díky tomu se vytrácí takové to tajemno a temnota. To ale neznamená, že je to nuda. Krom sem tam idiocie (to jako fakt lze použít jako důkaz materiál získaný nelegální cestou?) a nepochopitelného chování Kimmie (asi z nich byla šáblá nejvíc) je opravdu vše v pořádku a budu se těšit i do třetice...

Žena v kleci (2013)

Krom debilního názvu (o klec jsem ve filmu ani nezavadil) - nebo sterilního překladu (?!) - si můžu stěžovat snad jen na ten hloupý pokus o šroubované finále. Knihu jsem totiž nečetl a proto jen předkládám co jsem vizuálně zkonzumoval. A to co jsem viděl bylo nadstandardně dobré. Postupné rozplétání zápletky prokládané "vzpomínkovým vizuálem" je podávané rychlostí tak akorát. Oproštěné od přílišných kopanců (snad až na to jak ji mohl po 25 letech poznat a proč zrovna ta komora?) a díky rozumné stopáži si opravdu (téměř) nemám na co stěžovat.

Chappie (2015)

Přemýšlím co je vlastně největší problém filmu. Nechutně nesympatické postavy? Postavy chovající se jako mentálové? Hugh a Sigourney (moje kategorie zajímavých herců) hrají druhé housle a ještě jsou za píčuse :(. Myslíte, že přeháním? Tak si to projdeme znovu: Ať se podívám na kohokoliv, nelze říct že je to sympaťák a že bych "chtěl bt jako on". Všichni "gangsteři" jsou vygumovaná mega hovada... vystřílet všechny. Když už nejsem "gangsta" tak jsem vypatlaný Indián (proč super inteligentní "stvořitel" ten guard-key hned nevzal? kolik měl příležitostí?). Jakýkoliv smysl pro priority nebo logiku totálně selhává. Co navíc vůbec nefunguje jsou situace kdy robůtek-dítě je drsně konfrontován s dospělým světem. Je to... je to jakp se dívat na dětské porno. Nepasuje to k sobě a je to nechutný. Film co jsem chtěl vidět začal 15 minut před začátkem závěrečných titulku. A to je u filmu co má dvě hodiny celkem průser.

Časové pásmo bylo změněno