• Fantasy

Carnival Row (2019) (seriál)

Vypadá to jako seriál, který napsali a zrežírovali současní čeští filmaři. Jinými slovy polo amatérismus. Svět Carnival Row, jeho fungování a jeho historie, jsou naznačeny velmi povrchně (obrovské město, nebo stát?, kde se ale podíváme vždy jenom do pár stejných ulic a pár stejných domů), postavy, které jsou ve většině případů černobílé a divákovi na nich vůbec nezáleží, a celé to korunují průměrné herecké výkony. Vše působí jaksi nedodělaně, nedomyšleně, někdy dokonce až trapně, a to, co má být na Carnival Row jistou paralelou k současné migrační krizi, zanechává dojem prázdné kulisy narychlo vystavěné kolem "červenoknihovní" zápletky ústřední dvojice. Orlando Bloom (jakkoli pro něj mám slabost už od dob Pána Prstenů), je vůbec nejhorším hercem celého obsazení, zmaten, jak se ve které situaci přesně tvářit, a jediné, co opravdu zvládá, je choreografie akčních scén. Celou tuhle levně působící šarádu trochu zachraňuje vždy přesvědčivý Jared Harris, ale ani tak to nestačí...

Útěk z vězení v Dannemoře (2018) (seriál)

Sakra, Stillere, když umíš takhle točit, proč jsi půl života strávil hraním v pitomých crazy komediích? Odteď už jedině za kamerou! Pro tuto minisérii jsem se rozhodla na základě letošních nominací na Emmy společně s faktem, že v ní hraje můj oblíbenec Paul Dano, ale je spravedlivé uznat, že hlavním tahounem je zde !skvělá! Patricia Arquette, coby obtloustá, životem zklamaná mamina v přechodu, která zoufale touží vymanit se ze stereotypního manželství. Ačkoli Benicio Del Toro a Paul Dano jsou v Útěku z vězení v Dannemoře dobří, ona je prostě úžasná. Vůbec celý cast je vybrán skvěle, oceňuji, že lidé vypadají až do nejmenší roličky jako lidé, nejsou tu žádní bachaři Chrisové Hemsworthové nebo prodavačky Scarlett Johansonové, ale lidé, kteří mají vrásky, kila navíc a obyčejné, mnohdy nevkusné oblečení. Všechno tohle přispívá k podpoření studené, všední atmosféry maloměsta a k realističnosti příběhu. Rovněž oceňuji originální kameru a nápaditý soundtrack. Problémem se bohužel stává roztáhanost a bezdějovost některých dílů, příběh plyne občas velmi pomalu, možná by sérii prospělo, kdyby byla kratší a rozhodně by pomohl kvalitnější scénář, ale i přes mé výhrady, se stále jedná o nadprůměrný počin.

Příběh služebnice - Oběť (2019) (epizoda)

Plot twist vykradený ze druhé série Breaking Bad, jak originální... Tady se to navíc ani nehodilo k povaze hlavní postavy, ale nevadí.

Nebezpečná krása (1998)

Zajímavý snímek s krásnou dobovou výpravou, který sice pojednává o slavné benátské kurtizáně, ale je zároveň i výpovědí o postavení žen v 16. století a jejich omezeném prostoru seberealizace. Především je to ale film pojednávající o lásce s takovou hravostí a poutavostí, jakou by mu mohla většina romantických snímků závidět. Bohužel závěrečná půlhodinka s inkvizicí trochu brzdí tempo, jinak bych neváhala se čtyřmi hvězdičkami. 3,5*

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Netuším, z jakého důvodu se z jednoho z nejoriginálnějších a nejatmosféričtějších seriálů současnosti stala ve třetí sérii parodie na sebe sama. Stala se z něj stupidní komedie o puberťácích, kde se stále dokola řeší pouze to, kdo s kých chodí a kdo se ským rozešel, a kde se z dospělých postav staly ubohé trapné karikatury (šerif, Joyce Bayers). Opravdu mne nenaplňuje sledovat kdysi sci-fi seriál, dnes stupidnost, kde je vám za většinu postav stydno a děj je tak "over the top" a vyšinutý, až vás nudí. Strašný sestup kvality.

Maléna (2000)

Snímek, v němž je asi tolik citu a zamilovanosti, jako v jedné průměrné epizodě seriálu Spartacus, a v němž je humor na úrovni Troškových taškařic. Film má zřejmě za úkol odsuzovat "ty ošklivé, průměrné ženy", které nenávidí Malénu, protože je krásná, ale divák by si ji měl naopak ze stejného důvodu zamilovat. Protože je krásná. Aby to došlo i poslednímu blbečkovi, její sex-appeal je neustále zdůrazňován opakovanými detailními záběry na její vnady, celkovou postavu, chůzi na vysokých podpatcích, vysvlékání a dlouhé vlasy. OK, I got it - Maléna je krásná, Monica Bellucci je krásná. A dál? Dál nic. Maléna nemluví, Maléna má jeden jediný útrpný výraz, o Maléně, jakožto o osobě se vůbec nic nedozvíme. Její dvanáctiletý nápadník o ní vlastně ani nic vědět nepotřebuje, stačí, že ji každý den šmíruje dírou ve zdi jejího domu a mezitím se ukájí. Tomuhle já neříkám první platonická láska, ale stalkerství a závislost na onanii. Stejně, jako tomuto filmu neříkám "Drama / Romantický / Komedie / Válečný", jak se zde píše v záhlaví, ale povrchní prázdný pokus promítat nahou Monicu Bellucci a vydávat to za umění.

Rodinný film (2015)

Film, který se tváří jako určitá výpověď a komentář k soudobé realitě, paradoxně se v něm ale všichni chovají naprosto umělohmotně a nereálně. Na důležité životní předěly (pokus o sebevraždu, selhávání ledvin, zpochybnění otcovství, ztráta psa) reagují postavy naprosto neadekvátně, tiše, úplně bez emocí. Situace, kdy by se člověk v rodině hádal, brečel by, rozčílil by se, se odbude mlčením a přecházením po drahých prostorách bytu za notebookem se sklenkou bílého vína v ruce. Možná tak žijí lidé v Praze, zřejmě proto tady existují uživatelé, kteří Rodinnému filmu nasolili 4* a více, ale já jsem se s nikým takovým nikdy nesetkala... Umělecká složka filmu také není skoro žádná, v 90% snímku nikde není hudba, ostré střihy jsou divné, střihač nadužívá prolínačky, většina scén je neúměrně dlouhá. Děj jako takový v podstatě neexistuje, snímek v nic neústí, nemá žádnou pointu a divák si z něj vůbec nic neodnese. Pokud takhle vypadá budoucnost naší kinematografie, pak tedy potěš koště.

Teror - Série 1 (2018) (série)

Seriál s postavami, k nimž si nevytvoříte vztah, s nezajímavým příběhem a s průměrným scénářem, v němž nejsou po napětí, či hororovosti ani památky. Uživatelé, co tady rozdávají čtyři a pět hvězdiček prakticky za nic, by se měli nejspíš podívat na víc seriálů, než na tenhle jeden. ;-)

Černobyl (2019) (seriál)

Minisérie, u níž je obrovská škoda, že se nestala drahým seriálem. HBO plýtvalo miliardy na stupidní poslední řadu Hry o trůny, místo aby lépe zafinancovalo projekt, který má pro lidstvo dalekosáhlý přesah, je dobře napsán, dobře natočen a skvěle zahrán. S více díly by se zamezilo velkým časovým skokům a naopak by přibyla spousta zdrcujících, šokujících, ale pravdu ještě komplexněji odhalujících podrobností, což by seriálu přidalo nejen na atraktivitě, ale i na dopadu na diváka. Protože Černobyl trpí především svou zkratkovitostí a nevyrovnaným tempem a osciluje mezi díly o katastrofě samotné a jejích dopadech na zdraví obyvatel (první, třetí a čtvrtý díl) a mezi schůzováním stranických pohlavárů a zakrývání pravdy (druhý a pátý), přičemž většinou jsou o hodně lepší díly pojednávající o katastrofě a na schůzování už moc děje nezbývá. Pokud bych měla Černobyl přirovnat k jinému seriálu, zřejmě by to byl Narcos, tedy rovněž trochu odosobněná a poněkud chladná, téměř dokumentární a hodně pravdě věrná rekonstrukce. S tím rozdílem, že Černobyl má lepší scénář, není tak akční a hrají v něm kvalitnější herci. Trio Jared Harris (skvělý výkon hodný Zlatého Glóbu, Emmy, či BAFTY), Stellan Skarsgård a Emily Watson je k nezaplacení - po dlouhé době filmový počin, kde se obsadili lidé, kteří skutečně umí hrát, a ne ti, kteří jsou jen mladí, umělohmotně dokonalí, nepřirozeně osvalení a úplně bez talentu. Za tento výběr výborných a zároveň neokoukaných herců tvůrcům tleskám. Stejně jako tleskám za celý první díl, za tísnivou "radioaktivní" atmosféru a za mnoho momentů v průběhu seriálu, kdy měl člověk nepříjemnou potřebu opatřit si dozimetr a jodové tabletky... Černobyl je minisérií s obrovským počátečním potenciálem, který nakonec bohužel nebyl zcela zúročen, ale i přesto se každý její díl drží na vysoké úrovni. Je minisérií, kterou mělo rozhodně smysl natočit a vydařila se. Jen škoda, že nebyla podrobnější, plynulejší a dějově vyrovnanější. 3,5*.

Hra o trůny - Železný trůn (2019) (epizoda)

SPOILERY!!! Jako fakt? Jako fakt nejvelkolepější seriál všech dob osm let směřoval k tomuhle? Odosobněný a nelidský "Tříoká vrána" Bran jako král? Myslíte toho Brana, který se nezajímá o každodenní problémy a světské věci, vůbec se neorientuje v politice, ale nějak ho opravňuje být králem to, že zná minulost všech ostatních? Hrdina mnoha bitev, člověk, který pro ostatní nesčetněkrát nezištně nasazoval krk a nakonec zabil masovou vražedkyni, je za své zásluhy potrestán tím, že se zase stane členem Noční hlídky? Sansa jako respektovaná Královna Severu? Drogon si nekontrolovaně lítá po Západozemí a klidně může upalovat lidi zaživa? Při úděsnosti předposlední a poslední série jsme všichni tak nějak čekali, že poslední díl nebude žádná velká sláva, ale tenhle paskvil? I děcko ze základní školy by tomu napsalo lepší scénář. Tak hloupá, trapná a neskutečně odfláknutá nuda zapřičiněná naprostou tvůrčí bezradností, se jen tak nevidí. Velmi výstižný komentář: Chermy.