Cesta (2014)

Ak sa chcete stať súčasťou Bohom zabudnutej austrálskej pustatiny, tak si nájdite čas a pozrite sa na tento snímok. V opačnom prípade hrozí, že budete zívať nudou. Ten film je skúpy na slová a ani hudba v ňom nehrá prím. Je surový a surový ako tunajší život sám a skutočnosť, že si svoju rodinu nevyberáme len potvrdí. Reálne postavenie charakterov postáv zvýrazňuje drsnú realitu stavu veci na všetkých možných úrovniach. Guy Pierce jednoznačne najlepším hercom tohto snímku, Robert Pattinson už je na tom horšie. Keby bol kvalitnejší scenár a väčšie vysvetlenie apokalyptického príbehu s lepším filmovým štábom, mohol tento film dopadnúť o niečo lepšie. Je to film na premýšľanie a o predstavivosti diváka a tak patrí medzi snímky, ktoré nie sú pre každého.

White Bird in a Blizzard (2014)

Len klamlivý zhluk epizód zo života americkej stredoškoláčky, zdrôtovaný záhadným zmiznutím jej matky. Obľubujúci v ťažkopádnych náznakoch a lacnom odvádzaní pozornosti, doháňa herca k lhavým etudám, dúfajúc, že diváka udrží na dosah granátu, ktorý odistí na samom konci. Ja už som bol ale vážne mimo, zrejme ma vyčerpala fascinácia tou veľrybou, čo nikto nie a nie hodiť späť do mora a jej hláškami o sexe, napríklad ako sa teší, až jej niekto vyšuká mozog z hlavy. Aspoň že bola v hlavnej úlohe sexi mladá riťka Shailene Woodley, ktorá je skvelá herečka a pozdvihla snímku smerom ku slušivému priemeru.

Pár nenormálních aktivit 2 (2014)

Dvojka síce plynulo nadväzuje na jedničku, ale neparoduje len jeden film, ale viac hororov, takže sa od vás očakáva, že ste hororoví maniaci a všetky ste ich videli. Je ešte viac uletená a všetci sú perverzní ukričaní zmrdi a celé je to taký hustý snímok s dobrými hláškami a čiernymi ceckami. A všetky tie patetické horory si takúto paródiu zaslúžili. Film na samom začiatku nasadí brutálne tempo, kedy som sa smial takmer nepretržite. Humor je vybrúsený na absolútnu hranu nevkusu, tak ako to milujem. Robí si srandu úplne zo všetkého a pred ničím sa neskloní. V tomto prípade by som sa možno obišiel bez niektorých vulgarizmov, ale oni tam patria. Čím hrubšie, tým lepšie. Ide o zábavu a ak niekomu podobný humor vadí, nech sa nepozerá.

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Veľmi slušný seriál, ktorý mnohým priblíži, ako to chodilo medzi pirátskou zberbou. Od prvej minúty pilotu som sa veľmi bavil, úvodné podarená akcia ma vtiahla do deja a navodila celkovú atmosféru. Aspoň podľa mňa je tu umiestneného veľa obsahu v pomerne krátkom časovom období, neviem, či je to plus alebo mínus, viem však, že ma mrzí, že seriál nie je dlhší, pretože takto som sa nebavil už veľmi dlho. Obsadenie perfektné, hlavne v prípade Flinta a Vana. Nedostatok scén na mori pochopiteľne zabolí, ale tak zase sme predsa len v televíznej produkcii, kde sa zatiaľ stámilióny netočia. Seriál je jeden z vrcholov televíznej tvorby a ja budem mať Black Sails vždy medzi obľúbenejšími dielami.

Špinavý prachy (2014)

Film pôsobí vcelku príjemne a to je pri filme hlavné. Systém záporákov, ktorí sa začnú postupne objavovať medzi hlavnými postavami, u tohto filmu skvele funguje a udržiava daj prehľadný a napínavý. Európsky rukopis viac ako zrejmý, ponurá atmosféra, excelentný Tom Hardy. Snímka má v názve Prachy, ale o tie ani tak nejde, hlavná dejová linka je iná. Dráma o prihlúplom barmanovi, okolo ktorého sa deje veľa špiny a on to snáď vôbec nechápe. Je to len barman, čo sem tam stráži zber špinavých peňazí, ale sám sa do ničoho nepletie. A k tomu sa zoznámi s krásnou Noomi Rapace. Je čas byť za princa a zachrániť ju.

Stoker (2013)

Tak od tohto snímku som čakal viac. Nakoniec sa z neho vykľulo niečo čo ma neoslovilo. Taká rodinka psychopatov. Áno, musím uznať majstrovské spracovanie, ale výpovedná hodnota je pre mňa nulová. Je mi celkom jedno, či toto mal byť horor, na tom nezáleží, ale natáčať film pre film, to jednoducho nie je pre všetkých. Režisér skvelý, ale dielo samotné ma neoslovilo. Chápem, prečo to bolo takto natočené, ale ja nemám moc tento spôsob podania v láske. A vôbec celkovo som sa celý film nudil, pretože tomu chýbala svižnosť v deji. Tento je dosť zamiešaný, minulosť, prítomnosť sa mieša do jedného celku a vzniká tak guláš, ktorý bol zle ochutený. Pre mňa proste ubíjajúca nuda a šeď.

Adoration (2013)

Nejaké dva roky žijú ako šťastná štvorica, ale ako na to budú reagovať ich nastávajúce nevesty a okolie, tak to už je viac zaujímavá rodinná dráma. Mne sa to veľmi páčilo, neokukaná zápletka filmu, skvelé herecké výkony Naomi Watts a Robin Wright (obe na svoj vek vyzerajú luxusne, tak sa chlapcom ani nedivím, že sa stalo, čo sa stalo) a všetko dokresľuje nádherné pobrežie Austrálie, kde sa naša ľahšie erotická dráma odohráva. Ja nie som ten, kto by niekoho odsudzoval, ale príde mi trošku nechutné chrápať s dieťaťom najlepšej kamarátky alebo kamaráta. Toto smeruje hlavne k úlohe Naomi, tá so synom Robin začala chrápať len preto, keď zistila, že jej syn chrápe s jej naj kamoškou. Na druhú stranu, nech si robí každý čo chce, kedy chce, ale nech sa potom nečuduje tým následkom.

Zprávař 2 - Legenda pokračuje (2013)

Normálne lepšie než jednotka. Finálna super mega bitka všetkých zprávarov, ktorú hrali veľmi veľké hviezdy, naozaj bavila. Ostatne ako celý film. Asi by bolo dobré povedať, že ak sa vám nepáčil prvý Zprávar, tak s druhým dielom rozhodne neuspejete. Keďže gagy sú ešte absurdnejšie a šialenejšie a sú skoro smrtiace. Hlášky nemajú obdoby a divák u nich často premýšľa, ako niekto toto mohol vymyslieť. Jednička nebola zlá, ale musím povedať, že dvojka je o dosť lepšia a to predovšetkým vďaka príbehu. Utieklo sa od typického konceptu love-story a idú sa tu skôr len šialené hlášky a scénky od začiatku do samotného konca. Je to proste úlet, ako blázon a to snáď na všetky pomyselné strany. Zprávar sa vymyká všetkému možnému čo som videl a to potvrdzovali aj salvy smiechu, ktoré som počas celého pozerania absolvoval.

Batesův motel (2013) (seriál)

Filmom som nejak neprišiel na chuť, ale naozaj ma tento seriál dostal. Obsadenie seriálu "Bates Motel" vzbudzovalo dobré pocity. Vera Farmiga už dokázala, že je dobrá herečka a predovšetkým pekelne sexi, Freedie Highmore zase má ten správny kukuč na postavu Normana Batesa. Príbeh je prenesený do súčasnosti, ale čo zostáva rovnaké, to je ten úžasne gotický dom, v ktorom rodina Batesových býva. "Bates Motel" je seriál, ktorý ma úplne odrovnal. Rozhodne je to skvelý seriál a ja som rád, že nie je klišéovitý. Je tu pomerne veľké množstvo postáv, ktoré do deja zasahujú a každý je vlastne podozrivý zo všetkého možného. Asi mi trochu nesedelo prevedenie do modernej doby, ale to skôr vzhľadom k predlohe. Hereckým výkonom možno ťažko niečo vytknúť. Seriál ma dokázal pohltiť. A ten záver okolo Normy. Wow.

Pokrevní pouto (2013)

Veľmi vydarené. Musím dať pomerne vysoké hodnotenie už preto, že som celý čas napäto sledoval žáner, ktorý patrí k mojim favoritom. Tu sa tvorcom podarilo vyhnúť nekonečným naháňačkám a prehnaným krvavým scénam. Príbeh bol zameraný predovšetkým na ľudské hodnoty a rodinné väzby a to je pre mňa hlavné plus tohto dobrého a vydareného filmu, ktorý je skvele obsadený aj herecky. Dobrý thriller. Jedná sa vlastne o remake francúzskeho filmu z roku 2008 - "Krvné putá" s Francoisom Cluzetom a Guillaume Canetom v úlohe rozdielnych bratov. Vždy uprednostňujem pôvodný film, ale tentoraz mi to porovnanie vychádza rovnako - Francúzsky film je zovretejší, americký sa rozohnal smerom k veľkofilmu a to ako svojím hereckým obsadením, tak dejom naplneným akciou.