Narvik (2022)

Prakticky stejný film jako je Bitva v ústí Šeldy. Na Evropských válečných filmech člověk hlavně ocení jejich edukační význam, jelikož si Američani kradou ty nezajímavější bitvy pro sebe, je potom na Evropě aby nám dodala méně známé, leč nikterak méně významné události. Ocenit se musí fakt, že Nor mluví norsky, Němec německy, Angličan anglicky a Frantík francouzsky. Je tam krásná příroda, jak jsem zmínil nějaký ten edukační smysl a docela slušní herci. Jinak je to bohužel mdlé, nudné, bez výrazných dramatických scén a o akci raději nemluvím, když už je, efekty jsou na dnešní dobu už opravdu hodně zpátky. Dokoukával jsem to na 2x jen díky konci jsem neubral hvězdičku, protože chvilku už to vypadalo, že nás scénárista nechce jen unudit k smrti, ale ještě pekelně nasrat. A jaký byl ten Německý vyslanec ale kavalír, co? Nuda. 50%.

Trol (2022)

Těžko uvěřit, že tohle natočil režisér Roar Uthaug, který má za sebou úžasnou Vlnu a ve státech nabral zkušenosti s úžasným Tomb Raiderem. Člověk by myslel, že se naučí hlavně vychytat technické dovednosti, ale on se vrátil z USA dokonale vymletý a bez jediné tvůrčí osobitosti. Je pravda, že už Vlna měla spíš hodně k Hollywoodským klišé, než k severské komorní tvorbě a v Trolovi je všechno špatně, ale úplně. Uthaug vrší jedno příšerné Hollywoodské klišé za druhým, v každé scéně vidíte King Konga, Godzillu nebo Jurský park, ale v těch nejhorších možných fázích. Karikaturní postavy, příšerné a přeafektované herectví, debilní vtipy a stupidní chování všech postav které chrlí primitivní dialogy. Ocenit lze opravdu jen námět a mytologii Trolů, scénu ze zábavního parku a povedené efekty. Jinak je Trol k uzoufání nudný a vykradený žvást, bez jediné špetky osobitosti. Uthaug mě teda nehorázně zklamal, ale nejen on, mám teď za sebou několik Norských filmů a jako měli chvilku Španělé fazónu a chrlili jeden dobrý horor či thriller za druhým aby nakonec zmizeli v propadliští neoriginálních dějin, to samé se teď děje s většími projekty Norům a je to zatracená škoda. 40%.

Velká voda (2022) (seriál)

Tenhle seriál ocení spíš fanoušek retra, než vyloženě zapálený fanda nějaké přírodní katastrofy. Celé je to postavené spíš na mezilidských vztazích než na efektech a nějakých vyloženě infarktových situacích, což je vzhledem k možnostem Polské produkce zcela pochopitelné. Já sem si osobně mnohem víc užíval první dva nebo tři díly, kdy se člověk seznamuje s postavami a vychutnává si dokonale udělané prostředí roku 1997. Dýchl na mě můj oblíbený rok, respektive cca roky 96,97,98 kdy jsem si ještě vyloženě užíval dětství bez nějakých ochutnávek chlastu nebo chození za holkama, prostě doby kdy jsme běhali po sídlišti a po vesnici u babičky a tahle atmosféra z toho na mě chcala celou dobu, jelikož je Polsko prakticky stejné jako Česko. Další díly se malinko táhnou, ale díky bohu jsou v hlavních rolích neskuteční herci, hlavně Agnieszka Żulewska, která si svojí živelností a dravostí krade každou scénu pro sebe, ta ženská tady je uragán a její herecký projev je strhující. Lehce úchylné choutky ve vás vyvolá i Blanka Kot, která bude za tři roky ultimátní nabíječka. Efekty jsou na rozpočet solidní a jak říkám,  tady nejde o efekty ale dramatické herectví a to zvládá duo režisérů na jedničku. Sranda je, když si všimnete stejných automobilů dokolečka. Ve filmu je vidět asi 6x stejné duo favoritů, opakuje se se tady snad 100 záběrů na jednu stříbrnou Felicii a několik záběrů na modrou škodu 100 se specifickou maskou, kterých moc nejezdilo. Takže jestli je v něčem vidět menší rozpočet, tak tady, jinak skvělá práce a znovu opakuji, o tomhle si čeští tvůrci můžou nechat jenom zdát.70%.

Velká voda - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

Ohromné překvapení. Vynikající herci, úžasná retro výprava a příjemné napětí. A ano, na polské poměry jde jednoznačně Velkou vodu srovnat s Černobylem. Navíc obdivuju poslední dobou polské tvůrce. Umíte si někdo představit, že by tohle natočili u nás? To bysme se všichni zasmáli, jak by tam Langmajer běhal s ženskou v těle a snažil se odehnat vodu pomocí s pomocí cikánky na pouti. Naprostá spokojenost. Tohle sfouknu jedním dechem. 75%.

The Last of Us - Drž mě za ruku (2023) (epizoda)

Po předchozí romanci konečně zase pořádná epizoda plná apokalyptické atmosféry. Jestli začalo konečně něco pořádně fungovat, je to vztah Joela a Ellie. Už jsou cítit nějaké emoce a sympatie k postavám začínají mít nádech. Pořád se ale nemůžu zbavit pocitu, že dvouhodinový film by herní předloze prostě seděl víc. Mám mnohem radši filmy než seriály odjakživa. Hlavně tyhle devítidílné minisérie jsou prostě hromada tlachání, tlachání a tlachání. Walking Dead jsem kdysi zvádnul první sérii a chtěl si ze všech těch vykradených klišé a keců vystřelit mozek a je mi úplně jedno, jestli se to v dalších sériích trochu rozjelo. Pro mě to byla jen kopa hoven, nudy a vykradených scén a situací které jsem viděl 100x jinde ve filmech. Last of US má štěstí, že mám v oku herní předlohu, Pedro je prostě skvělej a miluju postapo. Takže seriál po předchozím duhovém failu dokoukám, ale že bych skákal vyloženě štěstím do stropu, to ani omylem. Btw zajímalo by mně co hulil casting director, protože obsadit do role vůdkyně lidí ve městě tu ukňouranou slepici z Dva a půl chlapa, to je teprve kumšt! 70%.

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

Zkrocená hora uprostřed apokalypsy. Nejsem si úplně jistej, jestli mě baví sledovat seriál o mutantech bez mutantů, kde dvě buzny pijou víno, pěstují jahody a plejou zahrádku. Na druhou stránku začátek, když Joel vysvětluje Ellie nějaký věci a jejich vztah se utužuje je fajn, Billova linka ze začátku byla skvělá a normálně by si řekla o celý samostatný seriál. Je to sice fajn, ale když už nám tvůrci museli naservírovat romanci uprostřed drsného seriálu, mohli přidat taky víc akce a hororu. Z útoku na jejich základnu se dočkáme čeho? Dvou minut výbuchů a ještě se nechá Bill postřelit jak nějaký amatér. Já vám nevím. 65%.

The Last of Us - Nakažení (2023) (epizoda)

No, atmosféra je pořád parádní, vizuální stránka rozpadajícího se světa úžasná a navíc tohle já opravdu miluju, apocalypsu a rozpadající se velkoměsta, Pedro si jede v klidu svoje bomby...jenže. Chování postav v muzeu, které mají být protřelé, mají mít plno zkušeností s přežitím se v muzeu chovají tak debilně, že sem chtěl scénáristu umlátit dual schockem. Místo toho, abych se pomalu přiblížil k potvoře a střelil ji z pěti centimetrů do xichtu, snažím se jim jak idiot utéct abych na sebe upozornil šlapáním po střepech, pobrukováním, mlaskáním a mlčením. Cukali mi koutke. A když se na konci snaží ta slepice odpálit zapalovačem který neškrtá, když má všude tři prdele zbraní, munice a granátů...už sem chcal hlavičky lysohlávek. Udrželo si to 4* s odřenou prdelí a pokud nás chce scenárista v dalších dílech obohacovat stupidním chováním postav...tak to potěš koště. Příště tak hodnej nebudu. 70% a to především díky parádnímu prologu epizody.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Hrou jsem šmrncnutý jenom lehce, ale sám dokážu uznat, že Casting hlavní dětské role je opravdu absolutně mimo. Potřeba obsazovat retardy s Downovým syndromem do hlavních rolí je děsivá. Pokud přehlídku tuhle čistě subjektivní a druhořadou věc, je Last of US perfektním hororovým seriálem, s výtečnou výpravou, atmosférou a neskutečným vizuálem. Seriálové a filmové tvorbě podle úspěšných videoher se na streamovacích platformách začíná velmi dařit. Dalším bonusem je opět "výtečný" komentář místního hororového čuráka Psychora. Podle toho chorýho mozku by se měla psát příručka prvního ročníku studentů psychologie. 89%.

Báječná léta (2021) (seriál) odpad!

Vidím, že je o tenhle seriál enormní zájem. Vyskočilo to na mě na Disney+ a jako milovník originálu sem se chtěl přesvědčit, k čemu se propůjčil režisérsky původní představitel hlavní role Fred Savage. Co k tomu říct. Další seriál na objednávku pro negerskou komunitu v USA, parazitující na legendárním původním seriálu. Nenávidím tuhle dobu. Už jen ta kolonka na Disney+ ,, černošské příběhy" do píči!

Bledé modré oko (2022)

Solidní začátek, potom přes hodinu ukrutné nudy, zbytečných dialogů, ošklivých xichtů ( Melling by měl strčit tu svoji odpornou držku někam do hajzlu a ne hrát ve filmech) a přehlídka dobových kostýmů. Při "finále" mi cukaly koutky a říkal jsem si, ,,co to je proboha za trapnou sračku?!?" Přesvědčený skoro o odpadu vytáhne Cooper žolíka v podobě perfektní pointy která vytáhla film ze žumpy skoro, skoro na 3*. Jenže vše předtím je tak nudné, hloupé a otravné, že ani tak skvělý konec nezachrání totální zmar. Jakoby celý film točil Uwe Boll a konec Martin Scorsese. 45%.