Žvahlav (1977)

"Griseldaaaaaaa, my angel!"

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Namísto recenze jsem si dovolil vložit menší konverzaci přímo z filmu. Pokud máte rádi Pythony, tohle patří mezi jejich lepší kousky. Pokud ne, nekoukejte na to, je to extrémně podobné všemu ostatnímu, co kdy natočili. Sir Bedevere: Jsou způsoby, jak zjistit, jestli jde o čarodějnici. Peasant 1: Jsou, jo? No tak prosím, do toho, pověz nám o nich. Sir Bedevere: To mi pověz ty. Co s těmi čarodějnicemi děláte? Peasant 1: Pálíme je. Sir Bedevere: No a co ještě pálíte, kromě čarodějnic? Peasant 1: Víc čarodějnic. Peasant 2: Dřevo. Sir Bedevere: Výborně. A proč čarodějnice hoří? Peasant 3: ...protože jsou... ze dřeva? Sir Bedevere: Výborně. A jak zjistíme, jestli jsou ze dřeva? Peasant 1: Postavíme z ní most. Sir Bedevere: Ovšem mosty lze stavět i z kamene, nebo ne? Peasant 1: Oh to ano. Sir Bedevere: Potopí se dřevo ve vodě? Peasant 1: Ne, to ne. Plave. Hoďte ji do jezera!! Sir Bedevere: Ne, ne. Co ještě plave na hladině? Peasant 1: Chleba. Peasant 2: Jablka. Peasant 3: Malé kameny. Peasant 1: Mošt. Peasant 2: Masová šťáva. Peasant 3: Třešně. Peasant 1: Bahno. Peasant 2: Kostely. Peasant 3: Olovo! Olovo! King Arthur: Kachna. Sir Bedevere: ...Přesně tak... Takže, logicky... Peasant 1:Pokud váží stejně jako kachna.... pak je ze dřeva... Sir Bedevere: A proto.... Peasant 2: ...Čarodějnice!

Krajina přílivu (2005)

Pro začátek bych chtěl říct, že mám Gilliamovu tvorbu rád, hlavně pro obrovskou vizuální fantazii a neotřelý (a místy dost drsný) humor. Ne všechny jeho filmy mají bůhvíjaké tempo - třeba Král rybář - ale člověka i tak baví. Krajina přílivu je bohužel jiná. Začítek je hodně vtipný, pointa je bezvadná, ale prostředek filmu (cca 80 minut z celkových 122) je stráááášná nuda, byť opět vizuálně moc hezky udělaná. Celkově je to pro mne na Gilliama velké zklamání.

Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005)

NEŠLAP NELÁMEJ!!!!! .... ..... ......... ......... ........... ........... .......... ......... ............. Z Morávka jsem měl pocit už u Nudy v Brně, že se svými postavami nesoucítí, a že se jim vysmívá. V tomhle případě to platí taky. Druhá výtka směřuje k tomu, že samotný příběh, na kterém je film postavený (Z revizora Dalajlámou) je slabý, takže film spíše zachraňují jednotlivé veselé momenty, které ale dokážou pobavit - třeba "Dneska peru bílý", scéna masturbace v uniformě, vše spojené se Zagorkou, objednávání přestárlých prostitutek ("No tohle je ale nehoráznost") a některé další

Mariňák (2005)

Válečný, neválečný, protiválečný film. Je to (jako skoro všechno od Mendese) tak trochu skrytě protiamerické, ale což.

Univerzální voják (1992)

Tyhle hvězdičky jsou částěečně ze sentimentu, protože v 11 letech, kdy jsem to viděl, se mi to líbilo. Teď už by tomu tak asi nebylo, ale nešť.

Angel Heart (1987)

Vynikající mystický thriller s atmosférou, která by se dala krájet. Kdyby člověk soudil M. Rourka jen podle tohohle filmu, řekl by si, že je to vynikající herec (což už pak bohužel moc neplatilo). // UPDATE 2020: Viděl jsem to znova, už asi počtvrté, a pořád bych tomu dal 5 hvězdiček. I když si myslím, že pozorný divák si leccos dokáže domyslet už v průběhu filmu (ale těžko říct, když už to člověk ví dopředu). Tentokrát jsem si nejvíc vychutnával atmosféru, práci s obrazem a hudbou. Takovéhle filmy už se dneska bohužel netočí.

Zahulíme, uvidíme (2004)

Na 5 hvězdiček to není, ale člověk se u toho opravdu dobře pobaví. "Cože, ty používáš moje nůžtičky na stříhání svýho pubickýho ochlupení? Okamžitě je vrať." "Být tebou, už bych je nepoužíval, už zhruba půl roku si s nima zkracuju chlupy na prdeli."

Muž na Měsíci (1999)

Miloš Forman ve skvělé formě. Jim Carrey dostal šanci ukázat, že umí hrát a on to opravdu umí. Jak jsem ho za to jeho debilní pitvoření ve komediích nesnášel, tak jakmile začne normálně hrát, je vynikající (viz např. Eternal Sunshine of a Spottless Mind).