• Krátkometrážní

Předčítač (2008)

Mladík Michael prožívá své první milostné zkušenosti s dospělou ženou, která mu jednou pomohla v podchodu starého domu. Jejich rychlý vztah přeroste v první chlapcovu a zároveň celoživotní lásku. Vztah ale netrvá dlouho a žena zmizí. Potkává jí až jako student práv, ale na opačné straně zákona. Všichni jí nenáviděli, jen on miloval. Stala se ukázkovým případem a dav potřeboval velkou veřejnou oběť. Pro něj byla citlivá žena, pro ostatní to byla zrůda. Každý nahlíží na daného člověka z jiného úhlu, protože záleží, kdy ho poznal a v jaké situaci. Film se vyvaroval zaujatostí vůči tomu, zda byla vinná či ne a to dělá film ještě silnějším. Kate Winslet vynikající - tvrdá, ale uvnitř citově výbušná.

Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství (1981)

Beatnická postava spisovatele Serkina se hodně podobá dalšímu Bukowskému hrdinovi a to panu Chinaski. Alkoholik, tulák, milovník žen a vlastně ztracen v džungli jménem život. Potlouká se po Los Angeles a hledá něco, co by mu dalo smysl života. Nechce jít se středním proudem, vyhovuje mu společnost alkoholiků, tuláků a prostitutek. Jeho sexuální choutky ho zavádějí k mnoha rozdílným ženám (váhově i vzhledově). Ženy na něm už od pohledu poznají, že je jiný, že se vymyká. Nalézá také svou vyvolenou prostitutku Cass (nádherná a smyslná Ornella Muti), která se stane jeho femme fatale. Je destruktivní především k sobě i když ho miluje. Tohle je výborný film plný špinavých ulic, opileckých odchodů domů i milování. Serkin nebrečí nad svým osudem, miluje ho.

Americký přítel (1977)

Co to bylo? Drama o muži se smrtelnou nemocí, který pro zaopatření rodiny začne pracovat jako nájemný vrah. Zajímavý námět, studené přístavní město Hamburk a Bruno Ganz s Dennisem Hopperem. Jenže režisér se nemohl rozhodnout, co to vlastně bude za styl, ve kterém to natočí. Chvíli drama jedince, poté trochu akční, rozmýšlení nad smyslem života, slepá ulička jménem smrt. Ty scény do sebe nezapadaly a připadalo mi to necelistvé. Na druhou stranu z filmu zářila nejistota hlavního hrdiny a byla to ukázka toho, že člověk se jako mávnutím proutku může stát vrahem, když má dobrý důvod. Sice ze začátku říká jasné NE, ale stačí několik chvil na rozmyšlení...

Django (1966)

Django se vraci z války, nic mu nezbylo, nic ho nečeká a nemá budoucnost. Táhne si svou rakev stále za sebou. Připomíná mu jeho osud a je i osudem mnoha dalších, kteří ho potkají. Italský western plný prudkého jednání, špatných hereckých výkonů i umělých exteriérů. Přesto je to zábavné a film má mnoho překvapivých momentů. Westernový terminátor Franco Nero kosí své protivníky po desítkách. Není to klenot, ale umanutost Djanga se nedá přehlédnout.

Hoši z Brazílie (1978)

Ďábelská myšlenka žene doktora Mengeleho, aby mohl vytvořit 4. říši. Tajná organizace bývalých nacistů naplánovala ještě horší scénář pro svět. Nebudu prozrazovat, ale významem je to horší než odpálení atomové bomby v Hiroshimě a Nagasaki. Jak promyšlený plán, německé zlo neustává ani po tolika letech a dýchá na záda další generaci. Fanatismus zlé myšlenky je dokonale ztvárněn Gregory Peckem a jeho doktorským knírkem, který bez milosti testoval, mučil a zabíjel děti. Je to Sci-Fi, ale bylo to nepříjemně aktuální. Klonování je už dnes možné a je jen otázkou času, kdy se dozvíme, že lidi už nejsou problémem. Na Německo, nacismus a zrůdnost jejich myšlenek by se nemělo nikdy zapomenout. Tento film přímo ukazuje nebezpečí jejich odkazu i v moderní době. Zlo je nesmrtelné.

Kdybych byl špión (1967)

Doktor Lefebvre se stane objektem sledování. Nemůže si být ničím jist. Jeho nudný spokojený život se mění na nekonečné podezření a nedůvěru. Sledují ho, nezná jejich jména a paranoia prostupuje celým filmem. Obyčejný člověk ve spárech špionážních intrik. Bernard Blier a jeho projev jako vždy vážný, minimalistický a kamenný. Jen ten konec mohl být více dramatický.

Kód 46 (2003)

Je to něco jiného, liší se to od sci-fi tím, že tu jde hlavně o romanci a ne techniku. Svět budoucnosti bude šedý a smutný jako tento film. Láska se bude hledat stále obtížněji. Film je zajímavý, ale straaašně zdlouhavý. 92 minut mi připadalo jako 192 minut. Chtěl jsem usnout, ale Samantha Morton mě svým krátkým sestřihem udržela při vědomí. Byl to sladkobolný příběh s velmi pomalým plynutím.

Odborník na banky (1974)

Zlodějská komedie, která má sice dobrý námět a místy je trochu vtipná, ale je až moc přitroublá a naivní. Je to spíše taková umělá taškařice. Přitom herci hráli dobře. Kouká se na to dobře, ale na konci jsem zjistil, že kdybych sledoval místo toho teleshopping, tak bych byl více vysmátý i vzrušený. To obočí, které měl George C. Scott, bylo opravdu jeho?

Pomáda (1978)

Dnes jsem se nudil na CSFD a zjistil, že nemám oznámkovanou Pomádu! Ztuhl jsem a zapomněl jsem dýchat. Jak se to mohlo stát, kdo za to může, proč? Abych byl objektivní, tak jsem si pustil Pomádu po několika letech a to ještě v HD. Nestačil jsem se divit, jak se na to pěkně dívá, nejsou zde hluchá místa a hudba stále nutí mojí nohu klepat do rytmu. Je to krásně prvoláskově naivní, infantilně vtipné a Olivia Newton-John je v černém stále tak sexy, jako před lety. John Travolta neztratil nic ze své vizáže frajírka či flákače, ale hlavně se umí hýbat jako profesionální top tanečník. Všechno dobré, konec dobrý, ale zároveň smutný, protože časy na střední škole už se nikdy nevrátí, naštěstí tu stále je Pomáda a i její dokonalý soundtrack. Lehké, vtipné, zamilované a stále pro mne NEJLEPŠÍ FILMOVÝ MUZIKÁL všech dob! * Všimli jste si, že ten tupý atlet, se kterým kvůli žárlivosti sedí na zmrzlině Olivie, je herec Lorenzo Lamas alias "Odpadlík"? ** A Michael Biehn je jen na chvíli vidět při hře basketballu s Travoltou.

Che Guevara: Partyzánská válka (2008)

Druhý díl o životě Che Guevary je sice pomalejší a méně akční, ale více se věnuje problematice odboje. Je těžké spojit odbojovou skupinu, když někteří z nich zcela nevěří myšlence. Při první známce nepohodlí, jsou takoví lidé brzdou a podkopávají morálku. Che cítil potřebu osvobodit Bolívii, aby si mohli vládnout sami jako to oni dokázali na Kubě. Jenže bez podpory domácích se nedá bojovat. Je obdivuhodné, že chtěl osvobodit utiskované státy kapitalismem, ale když o to nestáli, neměl tam chodit. Protože počáteční myšlenka je vždy hezká, ale poté se to otočí proti samotnému lidu (Velká říjnová socialistická revoluce, zvolení Hitlera, Fidel Castro a jeho diktatura). Film mě překvapil tvrzením, že je špatné požadovat za lékařskou pomoc peníze a chtít zaplatit za léky - podívejte se jak je to dnes u nás = vše platíme.