Crazy Heart (2009)

BAFTA Awards - 2 nominacie: Herec v hl. ulohe Jeff Bridges / Hudba - T-Bone Burnett a Stephen Bruton

Nine (2009)

BAFTA Awards - 1 nominacia: Masky a vlasy

Politické kruhy (2009)

BAFTA Awards - 2 nominacie: Adaptovany scenar / Najlepsi anglicky film

Andělé a démoni (2009)

Podobne ako aj DA VINCIHO KOD (2006) ma ani toto pokracovanie nejako vynimocne nenadchlo, cim by som ale nechcel povedat, ze sa neoplati film vidiet. Zaradil by som ho na lahky nadpriemer vdaka skvelej rezii Rona Howarda a predovsetkym hudbe Hansa Zimmera, ktora hnala cely film dopredu. Najzaujimavejsia bola druha polovica filmu a hlavne zaver, aky som necakal. Tazko povedat, ci si o 3 mesiace na tento film spomeniem, pretoze najlepsie sa hodnoti film po dlhsej dobe, ked mi je jasne, ako sa mi ten ktory film ulezal v hlave. Vobec ma neprekvapuju uplne rozne hodnotenia na film. 20.05.2009 _______ Takze o 2 roky neskor som si Anjelov a demonov zopakoval, vsetko mi bolo nielen omnoho jasnejsie, ale bavilo ma to o nieco viac. Mozno to bolo tym velkym ocakavanim pri premiere filmu, predsa len Ron Howard vzdy patril medzi zrucnych reziserov, ktory dokaze natocit kvalitne a napinave filmy a Zimmerova hudba to len pritvrdila. _________ Tom Hanks - (Robert Langdon) +++ Ewan McGregor - (Patrick McKenna) +++ Ayelet Zurer - (Vittoria Vetra) +++ Stellan Skarsgard - (Richter) +++ Armin Mueller-Stahl - (Kardinál Strauss) +++ Pierfrancesco Favino - (Inšpektor Olivetti) +++ Produkcia: Dan Brown, Brian Grazer, Ron Howard +++ (Videl v kine 19.05.2009) +++

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Neviem cim to je, alebo uz si nepamätam presne na vsetky Miyazakove animaky, ktore som videl, ale tento sa mi pacil zo vsetkych asi najviac, ktoremu kludne mozem dat plne hodnotenie. Ma jednoducho skvely pribeh. Uvodny prepad piratov vo vzducholodi kvoli akemusi modremu kamenu a jeho ziareniu, ktore dokazalo zachranit zivot ma hned vtiahol do deja, proste toto su mysteriozne filmy, ktore ma velmi bavia. Je sice pravda, ze aj ostatne Miyazakove animaky su velmi podobne, kazdy jeho film ma v sebe akesi caro fantastickeho, dobrodruzneho pribehu, ale tento je u mna na vrchole a mozno k tomu dopomohla aj pekna hudba. Mimochodom, aby si niekto nesplietol nazov filmu, chcem upozornit, ze tento sa sice vola Laputa: Castle in the Sky, v preklade Zamok v oblakoch, pricom s rovnakym prekladom je od Miyazakiho Howl´s Moving Castle - Zamek v oblacich z roku 2004. ________ V anglickej verzii: James Van Der Beek - (Pazu) +++ Anna Paquin - (Sheeta) +++ Mark Hamill - (Muska) +++ Jim Cummings - (Generál) +++ Mandy Patinkin - (Louis) +++ Michael McShane - (Charles) +++ Cloris Leachman - (Dola) +++ Richard Dysart - (Strýko Pomme) +++

Romeo a Julie (1968)

Verzii Romea a Julie je zfilmovanych viac nez dost, avsak ja som videl zatial len dve verzie. Od Baza Luhrmana s DiCapriom z roku 1996 a tuto, o ktorej mnohi tvrdia, ze je zrejme najlepsia. Pokial s DiCapriom sa odohravala v sucasnosti, tato bola zobrazena presne tak, ako som ju uz dlho tuzil vidiet, teda s krasnou vypravou, kostymami, ale aj velmi peknou hudbou. Mozno bola v niektorich scenach minutaz na mna trosku pridlha, pretoze ked uz som presne vedel, ako sa to skonci, tak som chcel trosku plynulejsi dej, ale tak aj tato verzia je velmi krasna. Film ziskal sice dvoch Oscarov za kameru a kostymy, avsak bol nominovany aj za najlepsi film a reziu, pricom v oboch kategoriach mal väcsie stastie rodinny muzikal OLIVER! (1968) od rezisera Carola Reeda. ________ Leonard Whiting - (Romeo) +++ Olivia Hussey - (Julie) +++ John McEnery - (Mercutio) +++ Milo O'Shea - (Friar Laurence) +++ Pat Heywood - (Opatrovatelka) +++ Robert Stephens - (Princ z Verony) +++ Michael York - (Tybalt) +++ Bruce Robinson - (Benvolio) +++ Paul Hardwick - (Lord Capulet) +++ Natasha Parry - (Lady Capulet) +++

Nowhere Boy (2009)

BAFTA Awards - 3 nominacie: Najlepsi anglicky film / Herecka vo vedl. ulohe Anne-Marie Duff / Herecka vo vedl. ulohe Kristin Scott Thomas

Single Man (2009)

BAFTA Awards - 1: Herec v hl. ulohe Colin Firth + 1 nominacia: Kostymy

Coco Chanel (2009)

BAFTA Awards - 4 nominacie: Najlepsi cudzojazycny film / Herecka v hl. ulohe Audrey Tautou / Kostymy / Masky a vlasy