Naušika z Větrného údolí (1984)

Obdivujem rezisera Miyazakiho, kam on na tie napady chodi. Nemyslim len po scenaristickej, ale aj po vizualnej stranke. Je sice pravda, ze toto bol len jeho debut, ale ja som videl najprv par jeho neskorsich animovanych filmov a az teraz som sa dostal k tomuto. Pacil sa mi namet, ako male dievca, princezna Nausika sa snazi udrzat zivotnu rovnovahu medzi hmyzom nazvanych zvlastnym menom Omu a zlych ludoch, ktori naopak chcu bojovat aj proti hmyzu, aj proti mierumilovnym ludom. Aj napriek tomu, ze je to len fantasy animak, je to tak trosku aj zrkadlo nasej spolocnosti, pricom vecne proti sebe z nejakych dovodov bojujeme, namiesto toho, aby sme radsej nasli primerie. ________ V anglickej verzii: Alison Lohman - (Naušika) +++ Shia LaBeouf - (Asbel) +++ Chris Sarandon - (Kurotowa) +++ Patrick Stewart - (Lord Yupa) +++ Uma Thurman - (Kushana) +++ Mark Hamill - (Major Pejitea) +++ Mark Silverman - (Kráľ Jihl) +++ Cam Clarke - (Princ Milo) +++ Tony Jay - (Vyprávač) +++

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Nenasiel som na tejto casti nic, co by sa mi nepacilo, alebo mi vadilo. Skor naopak, bola to skvela zabava, ani chvilku som sa nenudil, na mnohych scenach som sa zasmial, cesky dabing bol velmi kvalitny. Mam tieto animaky rad a pokial funguje aj pribeh a aj humorne dialogy, nemozem a nechcem hodnotit inak. ________ Hlasy hercov: Queen Latifah - (Ellie) +++ Denis Leary - (Diego) +++ John Leguizamo - (Sid) +++ Josh Peck - (Eddie) +++ Simon Pegg - (Buck) +++ Ray Romano - (Manny) +++ Sean William Scott - (Crash) +++ Chris Wedge - (Scrat) +++ Produkcia: Lori Forte, Chris Wedge +++

Den Šakala (1973)

Normalne mam rad filmy plne akcie, avsak tento film nema skoro ziadnu a aj tak ma u mna plny pocet *, za to moze vynikajuci scenar a skvela kriminalna a napinava atmosfera. Prenasledovanie tzv. ihly v kopke sena zacalo byt zaujimave vo chvili, ked uz boli policajti velmi blizko, ale samozrejme Sakala nebolo jednoduche chytit a tak som bol strasne zvedavy, ci sa im ho nakoniec podari najst alebo zabranit atentatu na prezidenta. Samozrejme som tento film porovnaval s remakeom z roku 1997, kde si chladnokrvneho Sakala zahral Bruce Willis a teraz chapem ten rozdiel. Novsi Sakal je sice akcnejsi, co sa mi velmi pacilo, ale tento ma pre zmenu kvalitny scenar a pokial sa vo filme len diskutuje a aj tak som ako prikovany k sedacke, tak musi dostat odomna 100%. Priznam sa, ze som cakal slabsi film. Mimochodom som si pocas filmu spomenul aj na iny podobny thriller S NASADENIM ZIVOTA (1993), kde sa John Malkovich vyhrazal zabitim prezidenta a neustale sa maskoval. _______ Edward Fox - (Šakal) +++ Terence Alexander - (Lloyd) +++ Michel Auclair - (Plukovník Rolland) +++ Alan Badel - (Minister) +++ Tony Britton - (Inšpector Thomas) +++ Denis Carey - (Casson) +++ Adrien Cayla-Legrand - (Prezident) +++ Maurice Denham - (Generál Colbert) +++ Michael Lonsdale - (Lebel) +++

Lesní duch (1981)

Nezabudnutelna kultova klasika 80-tych rokov, ktoru som si specialne po niekolkych rokoch opät zopakoval pri domacom kine o jednej v noci v uplnej tme a opät to bol skvely zazitok, pricom ma aj par krat poriadne miklo, zavisi to samozrejme od hlasitosti televizora :-) Myslim si, ze ten napad s kamerou v lese, ako sa neustale zo vsetkych stran blizi k chatke a k tomu neprijemny zvuk ducha Candy aj dnes dokaze nahnat hrozu. Uzivatelke Madison stacil pozriet trailer a hned mi dala vediet, ze tento film nechce nikdy vidiet, co sa jej ani necudujem, pretoze tie suboje, najpv v lese s konarmi, neskor so sekerou, s lopatou alebo aj s motorovou pilou boli na tu dobu skoro perverzne, v niektorych krajinach zostrihane alebo uplne zakazane, ale z mojho pohladu genialne natocene, pretoze sa krvou nikde nesetrilo. V podstate ak sa teraz nad tym zamyslim, skoro vsetci boli posadnuti diablom alebo zlym duchom a mozno sa tvorcovia trosku inspirovali aj podobne sokujucim hororom z VYHANACA DIABLA (1973), pretoze tu boli ludia podobne posadnuti demonom, ako aj Regan diablom a pouzili ten neprijemny diabolsky hlas, co filmu len prospelo. Zvlastne bolo to, ze k tomuto filmu bolo velmi tazke sa dostat, lebo vo videopozicovniach v 90-tych rokoch bolo mozne zohnat len dvojku EVIL DEAD pod nazvom SMRTELNE ZLO 2 (1987), taktiez cele roky opakovala aj Nova len dvojku a potom, ako divaci pisali do televizie, ci planuju vysielat aj jednotku odpovedal byvaly riaditel pan Zelezny, ze na jednotku nemaju prava, alebo sa k nej proste nemohli dostat. Az teraz po prvykrat som videl jednotku na Cinemaxe, inac dostupna bola len na nejakej videokazete od znamych, preto to bola uzasna spomienka. No dnes sa da urcite aj stiahnut. ________ Bruce Campbell - (Ashley 'Ash' J. Williams) +++ Ellen Sandweiss - (Cheryl) +++ Richard DeManincor - (Scott (as Hal Delrich) +++ Betsy Baker - (Linda) +++ Theresa Tilly - (Shelly (as Sarah York) +++ Produkcia: Sam Raimi, Bruce Campbell +++

Klik - život na dálkové ovládání (2006)

Tato komedia ma opät milo prekvapila. Na tretikrat som si ju pozrel s Madison a opät to stalo za to. Tentokrat som sa nasmial este viac a opät sa mi pacila hlavne druha polovica filmu, kde Adam Sandler zacinal chapat nasledky, ktore zazil pomocou ovladaca a ze cely svoj zivot postupne stracal. Takze hlavna myslienka filmu nam dava odpoved na otazku, co je v zivote dolezitejsie. Praca alebo rodina. Reziser Frank Coraci dokazal zaujimavo postupne menit komedialny zaner na dramu, co je aj dovod, preco sa mi tento film velmi pacil. ________ Adam Sandler - (Michael Newman) +++ Kate Beckinsale - (Donna Newman) +++ Christopher Walken - (Morty) +++ David Hasselhoff - (Ammer) +++ Henry Winkler - (Ted Newman) +++ Julie Kavner - (Trudy Newman) +++ Sean Astin - (Bill) +++ Produkcia: Adam Sandler +++

Moje tlustá řecká svatba (2002)

Tuto komediu som videl naposledy v roku 2002, este v case premiery v kine a tak som uz na nu takmer zabudol az do chvile, kym ju nedali v autobuse pri mojej dlhej ceste do Nemecka. Opät som sa nasmial na prisnom otcovi greckej rodiny, ktory si myslel, ze vsetky slova pochadzaju z greckych slov, dokonca aj to japonske slovo kimono, len mi tak behala myslienka, ze ked je taky velky narodniar, preco teda nezostal zit v Grecku a nastahoval sa do Kanady? Ale to je nepodstatne, pretoze taka grecka temperamentna rodina, ktora sa snazila vziat medzi seba tu americku rodinu priniesla pred svadbou mnoho humornych a zabavnych scen, ktore stoja za to si tento film pozriet. _________ Nia Vardalos - (Toula Portokalos) +++ John Corbett - (Ian Miller) +++ Michael Constantine - (Gus Portokalos) +++ Lainie Kazan - (Maria Portokalos) +++ Louis Mandylor - (Nick Portokalos) +++ Fiona Reid - (Harriet Miller) +++ Bruce Gray - (Rodney Miller) +++ Produkcia: Tom Hanks, Rita Wilson +++

Matrix Revolutions (2003)

V tejto casti to uz tvorcovia trosku prehnali a necudujem sa tym nizkym hodnoteniam oproti prvej casti. Ja osobne by som tuto cast omnoho skratil, ako aj nekonecny zaverecny boj najprv s tisickami neznicitelnych chobotniciek, ktory bol sice efektne natoceny, ako aj bitka so stovkami agentov, ale vsetko by som skratil, hodil to do dvojky ako finale a trosku pomenil scenar. Rad by som povedal aj co konkretne, ale nechcem tu spojlerovat, takze treba len tuto cast vidiet. Normalne by som dal aj nizsie hodnotenie, ale toto su filmy, ktore mam prilis rad a tie boje boli kvalitne natocene, aj ked je jasne, ze na jednotku tato cast nema. _______ Keanu Reeves - (Neo) +++ Laurence Fishburne - (Morpheus) +++ Carrie-Anne Moss - (Trinity) +++ Hugo Weaving - (Agent Smith) +++ Mary Alice - (Oracle) +++ Monica Bellucci - (Persephone) +++ Jada Pinkett Smith - (Niobe) +++ Produkcia: Joel Silver, Andy & Lana Wachowski +++

Matrix Reloaded (2003)

Pokial mi jednotka zostane v pamäti, ako dokonaly akcny sci-fi thriller, tak dvojka hlavne vdaka hladaniu klucnika pomocou krasnej Monicy Belluci, dalej nasledujuca bitka so skusenym Keanu Reevesom a jednou z najlepsich automobilovych nahanaciek na dialnici s blondatymi dvojickami, ktori sa mi zdali byt neznicitelni. Toto su hlavne dovody, preco davam dvojke tiez 100%. _______ Keanu Reeves - (Neo) +++ Laurence Fishburne - (Morpheus) +++ Carrie-Anne Moss - (Trinity) +++ Hugo Weaving - (Agent Smith) +++ Gloria Foster - (Vědma) +++ Monica Bellucci - (Persephone) +++ Jada Pinkett Smith - (Niobe) +++ Produkcia: Joel Silver, Andy & Lana Wachowski +++

Matrix (1999)

Mal som to stastie pozriet si v jeden marcovy (breznovy) vikend v roku 2011 vsetky 3 casti Matrixu na Bluray nosicoch a vysledok je asi takyto. Jednotka 100%, dvojka 100% a trojka 80%. Tato jednotka je proste dokonalost sama o sebe a v roku 1999 to bol jeden z tych revolucnych filmov hlavne co sa tyka vizualnych efektov, ale aj vdaka velmi zaujimavemu scenaru. V podstate uz vtedy bol tento film natoceny akoby specialne pre 3D kina, len to este nebolo tak mozne, ako dnes vdaka Avataru, ktory 3D maniu rozbehol. Toto je proste film, ktory u mna jednoznacne patri do top desiny najoblubenejsich filmov... _______ Keanu Reeves - (Neo) +++ Laurence Fishburne - (Morpheus) +++ Carrie-Anne Moss - (Trinity) +++ Hugo Weaving - (Agent Smith) +++ Gloria Foster - (Vědma) +++ Joe Pantoliano - (Cypher) +++ Hudba: Don Davis +++ Produkcia: Joel Silver, Andy & Lana Wachowski +++