Slídil (1972)

Skoda, ze som videl remake SLIDILA (2007) taktiez s Michaelom Cainom akurat v ulohe Andrewa tak davno, lebo tazko sa mi tieto 2 filmy porovnavaju, kedze som dal remaku o dost slabsie hodnotenie, aj ked premyslam, ako mohol reziser Kenneth Branagh skratit verziu iba na 85 minut. Zo zaciatku ten prevlek na klauna ma trosku nudil, ale potom ked zacalo ist doslova o zivot a divakovi bude jasne, ze toto nie je iba zabavna hra, ale z mojho pohladu dost odporna, vrazedna hra, od tej chvili som sedel ako prikovany a 138 minut mi ubehlo ako po masle. Scenar je podla mna dokonaly a premysleny, herecke vykony genialne. Obaja herci boli nominovani na Oscara v tej iste kategorii za najlepsich hercov v hlavnej ulohe, avsak radost z Oscara mal v tom obdobi zrejme favorizovany Marlon Brando za ulohu v KRSTNOM OTCOVI / KMOTR (1972). Joseph L. Mankiewicz bol nominovany za najlepsieho rezisera, avsak z Oscara sa mohol tesit Bob Fosse za muzikalovu dramu KABARET (1972). ________ Laurence Olivier - (Andrew Wyke) +++ Michael Caine - (Milo Tindle) +++

Východní přísliby (2007)

BAFTA Awards - 2 nominacie: Najlepsi anglicky film / Herec v hl. ulohe - Viggo Mortensen ________ Cronenberga si vazim hlavne kvoli MUCHE (1986), ale odvtedy ubehlo uz par rokov a reziser presiel aj k inym zanrom a spolu s filmom HISTORIA NASILIA (2005) taktiez s Viggom Mortensenom natocil po dlhsej dobe 2 kvalitne filmy, v tomto pripade z prostredia ruskych mafianov, pricom opät boli niektore sceny prilis drasticke, nezabudnutelna bola bitka v saune. Vincenta Cassela uz asi navzdy budem mat zaskatulkovaneho v arogantnych postavach, naopak Naomi Watts zacinam mat stale radsej kazdym filmom, v ktorom ju vidim. Mimochodom o 2 roky neskor si Naomi opät zahrala s Arminom Muellerom-Stahlom v spionaznom thrilleri INTERNATIONAL (2009). ________ Naomi Watts - (Anna) +++ Viggo Mortensen - (Nikolai) +++ Vincent Cassel - (Kirill) +++ Armin Mueller-Stahl - (Semyon) +++ Josef Altin - (Ekrem) +++ Aleksandar Mikic - (Soyka) +++ Sineád Cusack - (Helen) +++ Sarah-Jeanne Labrosse +++

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Bol som dopredu pripraveny na meditacnu ukazku styroch obdobi mnicha a chlapca, ktoreho mnich zauca ako svojho nastupcu. Tym, ze som dal 3 hviezdicky este neznamena, ze sa mi film nepacil, ale asi nikdy nebudem ten dokonaly milovnik azijskych filmov tohto typu. Avsak vdaka filmu som sa mohol aj trosku zamysliet nad dnesnym uponahlanym svetom, opustit pretechnizovanu dobu a zajst niekam pri opusteny domcek pri jazere a vychutnavat si ticho a prirodu, avsak asi aj ja som sa stal otrokom dnesneho moderneho sveta, ze presedim hodiny pri CSFD, alebo pri filmoch :-) ________ Yeong-su Oh - (Starý Mních) +++ Ki-duk Kim - (Dospelý Mních) +++ Young-min Kim - (Mladý dospelý Mních) +++ Jae-kyeong Seo - (Chlapec Mních) +++ Yeo-jin Ha - (Dievča) +++ Jong-ho Kim - (Detský Mních) +++ Jung-young Kim - (Matka dievčaťa) +++

Mechanik zabiják (2011)

Z mojho pohladu nadupany akcny thriller s velkou davkou brutality, hlavne pri bitkach. Ak niekto bude ocakavat dalsi narez na reziserov debut CON AIR (1997), tak bude skor sklamany. Aj v tomto filme sa daju najst musky a nie kazdemu vyhovie po scenaristickej stranke, ale akcne sceny boli super a o bitkach ani nehovorim, aj ked nie kazdemu sa moze pacit brutalita, aku nam tu reziser naserviroval. Jasona Stathama si vzdy rad pozriem v takychto alebo podobnych filmoch, on sa pre tieto filmy narodil a dufam, ze nedopadne tak, ako uz zabudnute akcne hviezdy Seagal, Van Damme a podobne. Na Tonyho Goldwyna, ktory si zahral Deana si uz len malokto spomenie, ze si zahral podvodnika a zradcu Patricka Swayzeho v DUCHOVI (1990), ani v tejto role nie je anjelik :-) Skoda len, ze takmer na konci pri zaverecnej akcnej scene niekde v centre mesta hrdinovia vyfucali bez pritomnosti policie, reziser tam mohol pridat este nejaku nahanacku s policajtmi a bolo by to este viac cool, ale nevadi, bol som spokojny aj s touto akciou. ________ Jason Statham - (Arthur Bishop) +++ Ben Foster - (Steve McKenna) +++ Tony Goldwyn - (Dean) +++ Donald Sutherland - (Harry McKenna) +++ Jeff Chase - (Burke) +++ Mini Anden - (Sarah) +++ James Logan - (Jorge Lara) +++ Produkcia: Irwin Winkler +++ (Videl v kine 12.04.2011) +++

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

BAFTA Awards - 1: Najlepsi cudzojazycny film + 2 nominacie: Adaptovany scenar / Herecka v hl. ulohe Noomi Rapace

Děcka jsou v pohodě (2010)

BAFTA Awards - 4 nominacie: Scenar / Herecka v hl. ulohe Annette Benning / Herecka v hl. ulohe Julianne Moore / Herec vo vedl. ulohe Mark Ruffalo

Habermannův mlýn (2010)

Juraj Herz bol vzdy specialista na vazne, temne filmy alebo dramy a aj tento z obdobia 2. sv. vojny sa mu vydaril. Bolo neuveritelne divat sa na Nemcov, ako si vsetko prisvojovali, ale to je smutna historia, ktoru pozname, len takto detailne, ako to bolo v tomto filme, to az tak casto nevidim. V kazdom pripade film sa mi pacil a stoji za to ho vidiet. ________ Mark Waschke - (August Habermann) +++ Karel Roden - (Karel Březina) +++ Ben Becker - (Sturmbannführer Kurt Koslowski) +++ Hannah Herzsprung - (Jana Habermannová) +++ Radek Holub - (Mašek) +++ Wilson Gonzalez Ochsenknecht - (Hans Habermann) +++ Zuzana Krónerová - (Eliška Mašeková) +++ Jan Hrušínský - (Václav Pospíchal) +++ Franziska Weisz - (Marta Březina) +++ Andrej Hryc - (Starosta Jan Hartl) +++ Oldřich Kaiser - (Brichta) +++

Clona (2008)

K tomuto filmu ani netreba vela pisat. Je to klasicka hororova ducharina, ktora vas obcas vylaka, neprinasa nic originalneho, ale ak este stale nie ste nasyteni podobnymi ducharinami, tak si kludne pozrite aj tento film. Je to taky priemerny hororik. ________ Joshua Jackson - (Ben) +++ Rachael Taylor - (Jane) +++ Megumi Okina - (Megumi) +++ David Denman - (Bruno) +++ John Hensley - (Adam) +++ Maya Hazen - (Seiko) +++ Produkcia: Arnon Milchan +++

Fighter (2010)

BAFTA Awards - 3 nominacie: Scenar / Herec vo vedl. ulohe Christian Bale / Herecka vo vedl. ulohe Amy Adams

Skeletons (2010)

BAFTA Awards - 1 nominacia: Vynimocny debut Nick Whitfield (Rezia / Scenar)