Meet the Feebles (1989)

Tak toto bylo hodně, hoodně šílený. Takovou snůšku naprosto neskutečně nesourodých věcí, hlášek a postav už asi nikdy neuvidím. Nechutnější než braindead, ale ne vtipnější. Naprosto ujeté, šílené a vlastně díky tomu skvělé. To si pustím ještě několikrát.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Skvělá záležitost. Nejvíce se mi na ní líbí skutečnost, že nemá hlavního hrdinu, pouze snímá události a osoby jednají pouze tak, jak je výhodné pro ně. Velmi věrně je zde nastíněna doba středověku, ač to se skutečností středověku nemá nic společného. Zásadním pravidlem však stále zůstává : Nemějte oblíbenou postavu, nebo ta postaba už za chvíli nebude. Pro mě to byl lord Eddard, Oberryn, Ohař...

Braindead - Živí mrtví (1992)

Že se to stane jedním z mých nejoblíbenějších filmů jsem nečekal. Film neskutečně krvavý a neskutečně vtipný. Jsou tam tak krásné postavy, tak úžasné scény, tak užasné hlášky , že se člověk neubrání pokušení, že by Jackson mohl od nějakého studia dostat půl miliardy jako na Hobita a natočit znovu nějakou podobnou řežbu, jako za mlada. Kultovní film. 100%

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Pověsti nezklamaly. Ten film dokázal využít absolutně všechny mínusy jako svoje plusy. To že je to amatérský film je jeho největší výhoda, protože kdyby to bylo pod palcem studia, nikdy to nebude mít takovou atmosféru. Já jsem se královsky bavil a to že mi z některých scén bylo nevolno, tak to prostě už do žánru splatter patří. Pecka.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Podle knihy mělo jít do tuhého a na atmosféře filmu to bylo znát. Byl o poznání temější než díl předchozí. Což se mi líbilo. Ale to byla asi tak jedna z mála věcí, kterou bych hodnotil lépe než u jedničky. Od začátku hned akce, napětí, to mi nevadilo, i když preferuji pomalejší tempo, abych mohl lépe vstřebávat atmosféru. Film bych rozdělil na tři části. Před sudy - sudy - po sudech. První a třetí část dobrá.Ale ta scéna se sudy... To bylo tak neskutečně iritující, že trpaslíkům se nemůže nic stát (dobře Kiliho postřelili, ale to, že tlustý Bombur proskáče v sudu 100 metrů po hlavách skřetů mě naštvalo). Mnoho lidí nadávalo na přidané postavy. Nevadilo mi, že byl příběh rozšířen o určité postavy. Já jsem byl za ně rád, teda za nějaké. Starosta a poskok super, Tauriel dobrá a rýsuje se tam zajímavá příběhová rovina (ale aby se Elfka zamilovala do trpaslíka po hlášce, že má něco v kalhotách... To mi do konceptu LOTRa a hobita prostě nesedí) . Proti Legolasovi bych taky nic neměl, kdyby tam neplnil funkci někoho, kdo je tam jen pro to skákání a akci. Takže rozšíření příběhu - dobré. Vizuální stránka Šmaka - úžasná. Scéna se zaléváním draka do zlata - Nejzbytečnější a nejkýčovitější scéna, kterou jsem od Jacksona kdy viděl. A o to víc jsem pak byl naštvaný, když jsem se podíval na prodlouženou verzi a zjistil, že v ní je např. celá dějová linie z otcem Thorina - která je kratší než scéna s drakem a zlatem a je především asi tak stokrát lepší. PROČ JACKSON DAL DO FILMU TAKOVÝ BRAK?? ABY MASY VIDĚLY AKCI VE 3D? TÍM U MĚ NESKUTEČNĚ POKLESNUL. Takže film rozhodně kvalitní, ale věci které mě naštvaly - je tu více vidět práce počítače než v minulém dílu, akce je bláznivější a mnohdy zbytečně pro masy.... Tzn pro mě jako Tolkienofila je to 65%.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Jako milovník knižní předlohy jsem na film velice těšil. Uznávám, že jsem měl asi přehnané očekávání a těšil jsem se na další filmy v kvalitě Pána Prstenů, né-li lepší. Že bych byl zklamaný, říci nemohu. Ale nebyl jsem ani nadšený, jak jsem chtěl být. Zkrátka jsem si řekl - viděl jsem technicky dokonalý film, podle úžasné předlohy, se skvělými herci, ale s nevyužitým potencionálem. Najdeme tu několik scén, které se Pánu Prstenů rozhodně vyrovnají - Všechny události v Hobitíně, veškeré scény s Glumem, okamžiky v Roklince. Ale pak tu také byly scény, které mi vyloženě zničily iluzi o filmu. A to především celé skřetí podzemí, souboj hromových obrů a NEZRANITELNOST TRPASLÍKŮ. Kdyby si Jackson odpustil ty přepálené skřety, toho hlavního skřeta se šourkem na bradě a také ty nepřehlédnutelnbé triky na každém kroku, byl bych nadšen. Ale tyto věci mi film značně zkazily. A ta snaha za každou cenu šokovat něčím masivním (hromoví obři) tomu filmu u mě taky na hodnocení nepřidala... 75%

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Jako fanoušek knižní předlohy jsem se po zkušenostech s předchozím dílem tohoto posledního dílku skládačky doslova bál (ale nemohl si ho nechat ujít). A možná i proto jsem byl příjemně překvapen. Co se týče příběhu, tak je díky knižní předloze dokonalý. Ale samozřejmě mám celou Osamělou horu výtek... Scénu s Drakem a Jezerním městem bych dal do minulého dílu a tento začal Flasbankem, jako bylo dosud u všech Lotrů a Hobitů tradicí. Thorinova linie od normálnosti k zešílení a zpět je suprová. Přesně jako v knize. Bitva je monumentální a především - velmi přehledná, což se mi hodně líbilo. Že si tam Jackson domyslel šutrožrouty a zlobry z katapultama pominu, hold už to k němu patří (ale neříkám, že mi to nevadí). Zapojení Bílé rady do příběhu jsem zprvu moc nepochopil, ale nakonec se to ukázalo jako dobré řešení pro příběh jako celku (až na mé výtky vůči souboji s Devítkou a se Sauronem, který jsem si představoval totálně jinak a ne jako závěrečnou bitvu v Harrym Potterovi). Že tam měl Legolas zase kopec digihrátek bylo předem jasné, ale mohl se u toho Jackson krotit, stejně jako ve Společenstvu prstenu. Pak by to bylo suprové. A teď co mi vadilo ze všeho nejvíc. To byly souboje jeden na jednoho, ať už se jednala o kohokoliv proti komukoliv. Všechny souboje byly podle stejné předlohy, naivní, hloupé a rozhodně ne zábavné. Bitka Thorina proti Azogovi na zamrzlém jezeře byla příšerná. Oba dva se mohli Xkrát navzájem zabít, ale neudělali to. Proč? Od odvěkkých nepřátel bych to čekal. Všichni trpaslíci byli hbití jako elfové, ale proč to nechápu. Gimli takový rozhodně nebyl. Gimli je pro mě prototypem trpaslíka -silný, sveřepý, ale rozhodně ne hbitý jako kočka. Z celé společnosti mé předpoklady splňovali leda tak Balin a Bombur + Dáin Železná noha, který se povedl. Tak jsem vylíčil nejhorší věc a recenzi zakončím tou nejlepší. A tou byly pro mě naprosto suverénně závěrečné titulky. Úžasný soundrack, kterému bych určitě dal nominaci na Oskara a titulky samy o sobě byly přesně takové, jaké bych si představoval závěrečné titulky. A to takové, že jsem se na ně prostě musel dodívat. Je asi docela zvrhlé na celém filmu nejlépe hodnotit titulky, ale hodnotím podle mých dojmů a titulky na mě udělaly dojem suverénně nejlepší. 80% ---------------------------------------------------Po druhém shlédnutí... To mi umožnilo značně si rozšířit názor. Definitivně uznávám, že tři filmy jsou zbytečné, popřípadě, že když už by měly být tři filmy, měly být udělány s důrazem na "dobrost filmu" ne s důrazem na co největší ziskovost. Jednička je velmi dobrá, ta by podle mě měla zůstat jak byla. Dvojka, též velice slušná, by se dle mého názoru bez problému obešla bez natahování scén se Šmakem a především, na konci dvojky měl Šmak umřít. Tím by dvojka dostala závěr a hlavně - ve trojce by se uvolnilo nějakých 15 minut pro dořešení věcí, které zde nebyly dořešeny (Arcikam, jak skončila bitva, co bude s horou, jak se rozdělili o poklad...). Filmy by tak působily uzavřeněji, ne jako seriál a ze scénaristického hlediska by byly kvalitnější. A já bych z nich měl větší radost.