Barbie (2023)

Barbie film nielen potvrdil, ale možno o máličko i prekonal moje očakávania. Bol vizuálne perfektným, dejovo jednoduchým, vtipným, politicky korektným i nekorektným, v niečom prekvapivým a v inom úplne predpokladateľným alebo nedotiahnutým. Presne taký som si ho predstavovala, preto mi na ňom vlastne vôbec nič nevadí. Dobre to vyzeralo, malo to super odkazy na významnú kinematografiu aj súčasnú popkultúru, bolo to skvele zahrané, náramne som sa zabavila a milo ma prekvapili muzikálové čísla a niektoré dejové linky. Jasné, že to má chyby, ale ide o to, že ten film presne vie, čím je a nehrá sa na viac. Toto je Mamma Mia mladšej generácie. Akurát rozumiem, ak to nezožne až taký úspech u československého publika, pretože predsa len človek musí dosť poznať súčasnú americkú popkultúru a dianie v Hollywoode na to, aby pochopil všetky odkazy a vtipy.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Toto bola moja prvá Mission Impossible v kine takže áno, bola som uchvátená, nedýchala som a v závere vo vlaku som sa napätím spotila aj za hercov. Hoci to nebolo lepšie než Fallout a moja srdcovka Ghost Protocol, bolo to dostatočne dobré. Veľmi sa mi páčili odkazy na predošlé filmy a to, ako sa prvá polovica štýlom ponášala na predošlé M:I kým druhá bola v mnohom iná. Dokonca som po šiestich filmoch začala tolerovať používanie masiek. Nie som ale spokojná s pomerom screentimu, ktorý mali Rebecca a Hayley no pevne verím, že dôvody podobne ako odpovede na mnohé otázky sa dozvieme v druhej časti. Po nej sa naše hodnotenia zrejme ešte navýšia, alebo naopak znížia. Ak sa znížia, pôjdem si to s Tomom a McQuarriem osobne vybaviť.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Takto sa má v akčných filmoch pracovať so ženskými postavami bez toho, aby boli sexualizované. Takto sa má pracovať s maskami, keď ich nechcete používať, lebo sú absurdné, ale nechcete ich zatratiť, lebo sú klasika. Aj takto môže vyzerať akčný film - veľmi sa mi páčili akčné scény, ktorých vizuálny jazyk bol však pomalý, alebo v nich absentovala nadupaná hudba (naháňačka na motorkách). Malo to všetko a oproti predošlým filmom ešte niečo navyše: dojatie v závere. Aj takto môžete vidieť hrdinov akčného filmu: zničených, dobitých, unavených, ležiac na lôžku a dojatých z toho, že sa im tú nemožnú misiu predsa len podarilo splniť. Krásny záver.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Toto bol v podstate skvelý film, ale nebol lepší ako Ghost Protocol. Chýbala mu štipka viac humoru a vyváženejšie tempo. Rebeccu Ferguson milujem a v podstate kvôli nej som sa pustila do celej série a síce sa mi veľmi páči jej charakter a to, kam sa jej postava uberá, prekážala mi sexualizácia jej postavy, a bond-girl zábery (vychádzanie z bazéna). To je oproti predošlému filmu krok späť, takto okato sa to už v dnešnej dobe (ani tých pár rokov späť) nerobí, do psej matere. Ale inak výborné. Záver pôsobil ako zo Sherlocka, pecka. They did the Umbrella Academy meme before it even existed. A to použitie masiek bolo vkusné a jediné, ktoré som ochotná akceptovať. 4,5*

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Z neznámeho dôvodu som pri tomto filme mala 2*. Po prvé - nepamätám si, že by som ho niekedy bola videla. Po druhé - toto bol zatiaľ najlepší film série a asi najlepší akčný špionážny film odkedy som videla prvých Kingsmanov. Nebolo to lepšie ako Kingsman, ale za mňa napriek tomu takmer masterpiece. Brutálne mi to sadlo po všetkých stránkach od humoru, cez primerané a vyvážené množstvo akcie, perfektný scenár a žiadnu love story, dokonca aj tá z predošlého filmu bola bravúrne vyriešená. A neboli tam takmer žiadne masky!! Moja prosba sa naplnila, upúšťajú od toho nonsensu. Prístupom k témam mi to príde na daný rok veľmi vyspelý film. A bodaj by to tak nebolo, keď ho režíroval Brad Bird, ktorý má na konte samé moje animované srdcovky (odteraz verím, že Tom Cruise je rovnakým fanušíkom Ratatouille a The Incredibles, ako ja). Ale to som sa dozvedela až na čsfd, keďže v úvodných titulkách filmu som prečítala "Brad Pitt" a po celý film žasla nad tým, aký skrytý režisérsky talent ten chlap má. :D :D :D

Mission: Impossible III (2006)

Z prvých troch zatiaľ najlepšia snímka. Malo to všetko - špionáž, akciu, humor (!), love story a sakra dobrú zápletku - dokonca bez toho, aby sme po celý čas vedeli, čo konkrétne MacGuffin je. Po zhliadnutí nasledujúcich filmov možno ešte zmením skóre na vyššie. Ale predtým - konečne sme videli, ako vyrábajú tie masky, ale stále mi to príde príliš absurdné. Prečo masky nepoužívajú pri vypočúvaní, aby nebezpeční týpci nespoznali ich identitu? Fakt je to celé blbosť a úprimne dúfam, že sa tejto hry na Aryu pri ďalších filmoch vzdali.

Mission: Impossible II (2000)

Strašná blbosť, no tento komentár je takou pomyselnou treťou hviezdičkou, alebo aspoň nejakou "honorable mention" lebo napriek tomu, že mám problém vypichnúť na tomto filme niečo dobré, som sa bavila a smiala. Nerozumiem, či sú tie masky inšpirované Fantomasom alebo Scooby Doo alebo či tam všetci ovládajú rovnaké umenie ako Arya Stark ale je to tak absurdné, že dúfam, že od toho v ďalších filmoch upustia, lebo... pomoc :D Čínsko-bollywoodska poetika režiséra musí človeku sadnúť a musí sa do nej rozumieť alebo byť naopak blbý aby mu neprekážala - ja som sa na nej bavila. Ja neviem, proste to bolo celé taký veľmi zvláštny špionážno-akčno-mýticko-absurdne gýčový guľáš, ktorý mohol vzniknúť len v early 2000s ale viete čo, aj tak sa mi to páčilo viac než taký James Bond Casino Royal.

Blaze (2022)

Silná téma, výrazná hlavná protagonistka a vizuál, ktorý sa tvári až ne-artovo populárne. Zaujímavé nápady v podobe zobrazenia hravej detskej optiky, no tie všakovaké štylizované scény na mňa často pôsobili ako z videoklipu a vôbec na mňa nezapôsobili napriek tomu, že mám takéto vsuvky vo filmoch zvyčajne rada. Drak bol síce ukážkou výbornej bábkarskej a efektovej práce, no po celý film bol nevýrazný a nepotrebný, jedine záverečná "rozlúčka" vo mne vyvolala emóciu. Mimo toho som mala pocit, že vo filme nefungovali ani bežné filmárske postupy od nesprávneho strihu až po veľmi čudnú réžiu, neraz som sa pozastavila nad tým, prečo postavy v zábere konajú tak, ako konajú... Ešte aj Simon Baker (Patrick Jane!!), ktorého ľúbim, mi vadil. No, jednoducho povedané, za mňa velký špatný. Veľký, ale nesprávne využitý potenciál. Dve hviezdičky za snahu a perfektný výkon mladej Blaze :)

Domingo y la niebla (2022)

Nesmierne pomalá, dejovo jednoduchá a emočne trochu povrchná sonda do života starého muža, ktorý v záhadnej hmle vidí svoju zosnulú ženu a nevie sa vzdať minulosti. Festivalová chuťovka určite nesadne každému a nemožno im to mať ani za zlé. Má však svoje kvality a moju pozornosť si udržala vďaka krásnej kamere a veľmi zaujímavej hudbe, ktoré celkovému zážitku istotne pridali na jednej hviezdičke. (Art Film Fest Košice)

Runner (2022)

Žiadny dramatický oblúk. Tento film je, matematicky povedané, priamkou. Ide od nevidím do nevidím. Bez akejkoľvek zmeny tempa alebo nálady, na rovnej čiare-ceste nenastane ani hrboľček, ani kamienok, na ktorom by poskočilo koleso bicykla. Mrzí ma to, ale v tomto som si nedokázala nájsť nič, čo by ma zaujalo. (Art Film Fest Košice)