• Pohádka
  • Western

Ten svetr si nesvlíkej (1980)

Je to taková komunistická komedie, založená na spoustě nedorozumění. Je to sice silně přehnané, ale výborné herecké výkony Petra Nárožného a Ivy Janžurové dominují nad překombinovanou zápletkou. Výborní byli také mladá Zuzana Bydžovská a Miroslav Vladyka.

První láska (1969) (TV film)

Nádherná Tomášová, která i ve čtyřiceti letech byla natolik krásná, že nepůsobí překvapivě, že by se do ní mohl zamilovat o dvacet let mladší Petr Štěpánek. Tu pánskou společnost ovládá s elegancí a šarmem. Nádherný závěr a perfektně podaný padouch Ilji Racka. Na dnešní dobu trochu pomalý děj, ale je to Turgeněv a je fakt, jak píše Vančura, že tak kultivovaná podívaná by dnes už vzniknout nemohla.

Patrola (1975)

Velmi dobrý western, který mnoho lidí špatně chápe a je pro ně Kirk Douglas záporná postava, přestože je to marshall, který honí zločince, tak jej mnoho lidí odsoudí, protože navíc taky kandiduje jako politik. Jenomže když se nad tím zamyslíte, tak politik, který bojuje proti zločinu, vlastně není nic špatného. Spíš se tady v závěru pěkně ukáže to, co dokáží s lidmi udělat prachy a jak z celé patroly zůstane jen jeden, který se nenechá uplatit a nepřidá se k bankovnímu lupiči.

Malý partyzán (1950)

Tak toto se moc nepovedlo. Děti, které běhají po lese s dřevěnými samopaly nebo Němec, který pošle syna, aby pátral po partyzánské spojce, to je opravdu hodně naivní. Je to asi myšleno jako film pro děti a proto jsem trochu shovívavější, ale pokud bych to chtěl srovnávat třeba s Krejčíkem a Vyšším principem, tak by to nedostalo ani jednu hvězdičku.

Škodná (1975) (TV film)

Hodně zvláštní. Esenbáci zdůrazňují, že partička v chatách nic nekrade a jen ničí a pak se ukáže, že jde o krádeže, které organizoval Voska, který chaty vytipoval. Silas, který má být silák, ale působí jak opuchlá nit, to neměli k dispozici žádného aspoň trochu líp vypadajícího svalnatce? Prostě plno chyb a je škoda, že herci jako Vinklář, Větrovec, Satoranský nebo hlavně Voska, nemají co hrát. Nepodařené od začátku až do konce.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Vynikající Jan Werich ve slavné dvojroli. Přestože film vznikl v padesátých letech a je tedy nutně poznamenán ideologií, tak humor natolik vtipně zobrazuje historii, že to ideologicky vyznívá spíš naopak. Navíc nejen Werich, ale i ostatní herci jsou natolik skvělí, že tu ideologii člověk ani nevnímá.

Bitva u Midway (2019)

Skvělé herecké obsazení, velkolepá výprava, ale to vše tak zpackané a navíc plné amerického patriotismu a přehnaného přeceňování. Přitom prakticky ve filmu nezazní, že vítězství bylo jen obrovským dílem náhody. Film vlivem spousty okatých počítavých triků působí jako videohra a přináší jen nudu.

Zpět k pramenům (2005) (seriál)

Jako starý tramp a milovník přírody miluji podobné dokumenty.

Velké ticho (1968)

Jeden z mých nejoblíbenějších spaghetti westernů. Dokonale mrazivá atmosféra, která je navíc umocněna  výbornou hudbou Ennia Morriconeho. Tato atmosféra je ještě završena vyvrcholením, ve kterém divákovi opravdu stydne krev v žilách.

Tři bratři (2014)

Víc písniček než normální řeči, navíc písniček hrozných a k tomu herectví Tomáše Kluse a Zdeňka Piškuly, to bylo na mne moc. Jedinou hvězdičku dávám za Lábuse a jeho "Bábu z mokřin".

Časové pásmo bylo změněno