• Mysteriózní

Saltburn (2023)

Taký ten film so žánrovou kostrou, ale zároveň príliš umelecký na to, aby strhol masy, ktoré o daný žáner stoja. Takže vytvorí skupinu nespokojného bežného diváka a nespokojného múzickejšieho diváka. Lenže ja mám presne tento typ filmov rád, také, keď na konci v kine počujete dezorientovaného blbečka o dve rady ďalej hovoriť - "to bola ale pi....na!" Priznávam, že pri tých twisted scénach (napríklad cucanie zostatkov vody vo vani) mi bolo fyzicky zle, ale kvality filmu sa neposudzujú podľa toho, či musí človek raz za čas odvrátiť zrak. V zásade je to elegantná snímka, zvrátený príbeh bez nejakého majstrovského alebo originálneho scenáru, ale pútavá a znepokojivo plynúca kamsi do labyrintu temnej mysle.

Místo splněných přání (2017)

Paolo Genovese sa stal vo filmovom svete notoricky známy vďaka filmu Perfetti Sconosciuti (Perfect Strangers) 2016. O rok mu vyšiel Los Oportunistas (The Place). V podstate je to tiež konverzačka, nie taká ukecaná ako jeho slávnejšia snímka, ale zase oveľa tajomnejšia. Pri stole v kaviarni sa striedajú rôzne postavy, muž s veľkou knihou je ochotný splniť ich želania, no musia najprv vykonať úlohu, ktorú im predostrie. Spravidla ide o vysokú cenu. Sabrinu Ferilli hrá Angelu - čašníčku, mám s jej postavou istú teóriu, ak ste videli - napíšte mi! :)) Genovese má teraz v kinách úplne novú vec Il primo giorno della mia vita - Prvý deň môjho života. Priznám sa, že ma neláka, z traileru mám dojem istého pátosu alebo ešte horšie, mám z neho dojem feel good faktoru - a čo je horšie ako keď sa film snaží o feel good? :D Možno krivdím a možno dám šancu neskôr. Uvidíme! Los Oportunistas každopádne odporúčam ako fanúšik mysterióznych a špekulatívnych príbehov.

Divoch (2021)

Severský absurdný humor je krásny ako los sob na snehom poprášenom zelenom machu.

Říjnové nebe (1999)

Mám celkom rád, keď sa mi vráti chlapčenský pocit, ktorý poznám z 90tych rokov. Tento film mi ho priniesol. Iste, je to melodráma s pátosom, ale za seba som rád, že som podobné filmy počas videl dospievania. Mierne mi to pripomenulo Stand by me, čo je veľká srdcovka, skrátka štvorica chalanov akurát namiesto River Phoenixa je tu tiež výborný Jake Gyllenhaal. V rámci žánru skvelé.

Jen na skok (2022)

V rámci žánru je to úplne fajn. Ak niekomu vadí diverzita v tomto filme, mal by to skôr prebrať so svojim terapeutom - myslím, že spolu nájdu pravú príčinu hnevu, ktorý tento zástupný "problém" v divákovi vyvoláva.

Crashing (2017) (seriál)

Diváci na csfd sú zvyknutí na štylizovaný humor a keď príde autentická trápnosť - ľudská, ktorú poznáme z našich životov, tak sa tvárime, že je to zlý seriál. Crashing je však seriál výborný a ak máte radi Standup Comedy scénu - mohlo by vás to zaujímať ešte viac. Mihne sa tam kopec známych komikov - a všetci pod svojimi originál menami. Na imbdb má okolo 75% - čo je z môjho pohľadu stále podceňené, ale predsa len realistickejšie.

Hra (2011)

Keď sa šikanované decká nijako nebránia, nekričia, nevysvetľujú dospelým - tomu sa rozumieť dá. Ale keď ani dospelí nevedia vysvetliť situáciu, keď treba, tak film na tom skrátka padá. To je celkom škoda. Pretože spracovanie témy je zaujímavé a originálne. Divák je napätý a znepokojený celý čas. Škoda len, že tí dospelí sa správajú ako s nízkorozpočtovím IQ.