X-Men Origins: Wolverine (2009)

Co mě na filmu potěšilo? Tady je jednoznačná odpověď - casting. Hugh Jackman, to je "pan charisma". Liev Schreiber, to je zase "pan extra hustý zloduch" a Lynn Collins je úžasná (ale to jsem věděl už od filmu Kupec benátský.) Navíc mě potěšila role Patricka Stewarta, to bylo parádní ohlédnutí za předešlými třemi díly, ale nesmíme zapomínat ani na ty, kteří na plátně byli kratší dobu. Například Dominic Monaghan nebo Kevin Durand (za toho jsem byl obzvlášť rád). Celý film je vlastně celý takový… fajn. Fajn souboje, fajn tempo, pár malých (někdy neočekávaných) zvratů bylo tak fajn. Ale nemohl jsem se zbavit pocitu, že to je děsně prázdné. Přišlo mi, jako bych se díval necelé dvě hodiny na (fanoušci odpustí :-)) Megan Fox. Je to pěkná holka a kouká se na ni příjemně, o tom žádná. Ale přijde mi uvnitř prázdná, nehledě na fakt, že znám mnohem více sexy holky. Stejné je to s filmem. Na pohled fajn, nenutí vás přemýšlet, ale je tak strašně prázdný… a tak, když se rozhodujete o hodnocení (přeci jen mě ten film opravdu bavil) tak si vzpomenete na lepší filmy v daném žánru a najednou máte jasno. Teda pardon, já mám jasno. 80 %.

Ninja Assassin (2009)

Nikdy nepochopím přístup uživatelů této databáze k jistým snímkům. Pokud bych čekal Oscarové drama, které nutně musí mít dobrý scénář, tak snad nesáhnu po Ninjovi? Já čekal pouze revenge movie a pár dobrých bojových scén. A to jsem dostal. Ninja Assassin si nehraje na nic víc, než ve skutečnosti je. Pokud uvažujete, že byste zhlédli tento snímek, tak dodržte následující pravidla: 1: Je už dopředu jasné, že Raizo, musí vydržet vše, proto fakt, že si sám vyléčí pár šrámu, není mínus :-) 2: Připravte se taky na to, že bezpečně odhadnete, co se stane další minutu. Tento film vás nechce překvapit, on vás chce jen pobavit, což se u mě povedlo. 3: Připravte se také na tuny krve, která (bohužel) vypadá tak reálně, jako Paroubek ve fitku. A právě za tu krev musím ubrat o jeden stupeň dolů, protože to nepřirozeně bije do očí. Ale jinak si nemůžu stěžovat. Pokud se podíváte na trailer, tak ten vás připraví na film dokonale. Nečekejte nic víc a budete spokojeni.

Van Helsing: Londýnská mise (2004)

Nenudí, rychle to uplyne. Hlubší myšlenka nikde, po druhé to vidět nemusím -> dokonalá definice průměru.

Cesta (2009)

Neuvěřitelně atmosférický snímek. Film začne a hned se dostáváme do víru všelijakých událostí. Budování napětí, atmosféry a vztah otce se synem - to jsou stěžejní body tohoto skvělého filmu. I když, pár věcí mě na tomto trochu naštvaly. SPOILERY! Kdybych si nepřečetl obsah (který by se měl aktualizovat, mimochodem) tak bych pořád nevěděl, co se vlastně stalo, protože ve filmu to není ani jednou zmíněno. Na jednu stranu je to takhle dobře - divák si může tvořit vlastní teorie a není mu nic vnucováno, na druhou ovšem je celkem blbé, když celý film čekáte na vysvětlení, nebo alespoň na drobný náznak, a ono nic. Taky mi přišla natahována smrt Vigga, ale to je jen taková drobnost, filmu to nijak výrazně neubližuje. Konec SPOILERŮ. Pokud chcete jít na film, tak vám ho můžu doporučit všemi deseti, o tom žádná. Ale připravte se na hodně depresivní film, těžkou atmosféru a na fakt, že se nemusí vše vysvětlit. A i když jsem ve spoilerech uvedl, že se mi pár věcí nelíbilo, křivdil bych tomuto filmu a lhal bych sám sobě, kdybych tu nedal absolutorium. P. S. Myslím, že je zde film dost podceněn (ostatně na IMDb to má 7,7/10 při 16 000 hlasech).

Sherlock Holmes (2009)

Už když jsem před pár měsíci viděl trailer, tak mi bylo jasné, že tohle bude více jako Piráti z Karibiku (což není na škodu). První hodina je dokonalou ukázkou propojení akce s komediálními vsuvkami. Jenže najednou, z ničeho nic, se Sherlock přehoupne do své druhé poloviny, kde trochu ztrácí na tempu i vtipnosti. Řekl bych, že tohle je specifické pro Ritchieho (naposledy se mi něco podobného stalo u jeho RocknRolly) a proto nikdy nepochopím, kde nabral ten kultovní (?) status. Ale upřímně, tak špatná ta druhá půlka nebyla. Teda spíše, byla lepší, než v RocknRolle. Hlavní důvod vidím v bezvadné hudbě a skvělém obsazení. Myslel jsem si, že Law tady bude hrát druhé housle a hlavní hvězdou tu bude (opět skvělý, mimochodem) Downey Jr., ale to jsem se spletl. Law vymáčkl z Watsona to nejlepší a určitě se nenechal zastínit. A Rachel McAdams to moc slušelo a jo, taky pěkně zahrálo, to nemůžu říct… :-) Z mnou dosud viděných Ritchieho filmů řadím Sherlocka k jeho nelepším kouskům, přesto nemůžu dát lepší hodnocení, než 4 hvězdy. Ale na druhou stranu, určitě si někdy Sherlocka rád pustím a kdo ví, možná to napodruhé bude ještě lepší. P. S. Mark Strong byl skvělý záporák.

Nine (2009)

Chtělo by se napsat, že Nine je nejvíc sexy snímkem, který jsem v roce 2009 viděl, ale to bych lhal sám sobě, protože o tohle se (od teď) dělí s filmem Bitch Slap (tady ovšem podobnost končí… :-)) Ještě malá poznámka: Jsem rád, že tahle devítka byla mnohem lepší, než tato 9. ____ Myslím, že Marshallovi se povedlo zachytit Itálii v tomto snímku více než dokonale. Z tohoto filmu přímo tryská uvolněnost a pohoda (samozřejmě se tam najdou i vážnější scény, kdy to tak pohodové není). Čím si mě ale film opravdu získal, bylo obsazení. Daniel Day-Lewis - perfektní režisér, který má trable. Nicole Kidman mi potvrdila, že od dob Moulin Rouge sice uplynul nějaký ten rok, ale na ní (a jejím zpěvu) to nejde vůbec poznat. Z Penélope Cruz sexappeal přímo tryskal, k sakru, ta ženská je fakt božská. Marion Cotillard mi předvedla, že vážnější polohy jí nedělají problém. Stacy Ferguson mi potvrdila fakt, že nejen že umí zpívat, ale umí také být více než sexy a přitom i hrát. Neříkám, že to bylo, bůh ví co, ale fakt mě mile překvapila. Kate Hudson - jak já ji někdy nemusím, tak tady byla roztomilá. A Judi Dench společně se Sophii Loren tomu dávaly ten správný nádech té starší (nechci napsat staré, obě dámy vypadají na svůj věk úžasně) Itálie. A i když na vrchol žánru (který pro mě představuje již zmíněný Moulin Rouge a My Fair Lady) něco chybělo, tak s čistým svědomím tomuhle svižnému, sexy a příjemnému snímku udělím 4 do ruda rozpálené hvězdy. P. S. Ne, že by na tom nějak záleželo, když Oscara vyhraje písnička "The Weary Kind", ale myslím, že písni "Be Italian" by oscarová nominace slušela více. Přesto chápu, proč tam je "Take It All".

Crazy Heart (2009)

Byl to zvláštní den. Sotva jsme tak tak porazili Lotyše, tak na mě vybafla matika. Poté den plynul, jako každý jiný, až na to, že jsem se mimořádně těšil domů. Protože už na mě čekal tento snímek. (Trailer jsem si přehrával asi 1000x). A jsem rád, že můžu napsat toto - žádné zklamání se nekoná. Crazy Heart je poctivé drama se skvělými hereckými výkony (Jeffovi přeju toho Oscara, u Maggie si už nejsem tak jistý, zda ho dostane, ale rozhodně jí fandím) a úžasnou hudbou. Nečekal bych, že tohle napíšu zrovna já, protože se přiznávám, country není můj šialik kávy (jak by řekla Dara Rolinc) ale přesto se to poslouchalo příjemně. A i když už písničku "Crazy Heart" mám nějaký ten pátek v počítači a často ji poslouchám, tak jsem přidal hlasitost na maximum, když ve filmu začala hrát a ubral jsem, až když skončila. Pokud tato písnička nedostane Oscara, tak na světě už není spravedlnost… :-) Crazy Heart můžu doporučit všemi prsty, které mám u sebe. Krásný film si zaslouží krásné hodnocení. Tady nemusím ani na minutu váhat.

Číslo 9 (2009)

Nemůžu říct, že by pro mě bylo Číslo 9 zklamáním, když jsem od toho nic nečekal. Animace a hudba byly pěkné, svižně to ubíhalo a 79 minut je akorát. Jenže na mě to působilo prázdně a zmateně. Jako by se nám ten film snažil něco říct, ale někde v půli cesty si to rozmyslí. Nenapadá mě žádný důvod, abych to musel vidět znovu. A doufám, že jiná devítka mě nezklame tak, jako tohle.

Vzpomínky (2006)

Po Muži v ohni je zde další spolupráce Denzela s Tonym. A ani tentokrát to nedopadlo špatně. Film nenudí, rychle uběhne, Denzel i Paula byli v pohodě, ale pořád nemůžu dát plný počet. Proč? Protože v některých ohledech mi tento film přišel "trochu" přestřelený. Už samotný nápad s vyšetřováním pomocí něčeho, co je a zároveň není stroj času… Déjà Vu je dobrý akční film, u kterého se nebudete nudit. Nicméně ve srovnání s Minority Report vítězí Spielberg 1:0 nad Tonym.

Muž v ohni (2004)

Tony Scott to má těžké. Byl, je a vždy bude zastíněn svým bratrem, který, řekněme si to upřímně, je fakt lepší. A tak se Tony pořád hledá. To samé jde říct i o tomto filmu. Tohle je totiž dokonalý videoklip, který se snaží vyprávět originální příběh. Ale jak moc je to originální, když všechny trumfy filmu odhadnete minimálně 10 minut předem? Navíc jsem si už dlouho nepřál, aby film byl kratší. Protože už hodně dlouho mi dvě a půl hodiny neutekly tak pomalu (to znamená, že jsem se často nudil.) Nicméně, musím se zde veřejně omluvit někomu, o kom jsem si myslel, že z ní nebude nikdy dobrá herečka - ano, řeč je o Dakotě Fanning. Jak jsem ji nemohl vystát v Válce světů, tak tady jsem žasl, co ta malá uječená holka dovede. Takže ano, pokud neskončí na drogách, nebo si jinak nepodělá život, tak z ní něco může být. Ve svém žánru je Muž v ohni nadprůměr, kterému by pomohlo, kdyby byl tak o půl hodinu kratší.