REC (2007)

Fakt suprový horor s množstvom napínavých, desivých a hrôzostrašných scén. U mňa je REC jeden z najstrašidelnejších hororov. Je tu fakt desivá atmosféra, napätie, hl. hrdinka vám svojím panickým strachom nezačne liezť na nervy (pri niektorých hororov sa to tak stáva), sú tu strašidelný zombíkovia (väčšinu strachu a napätia tu robí ich desivý rev). Finálna scéna, kde je to vychudnuté monštrum, je fakt hrozivá a nechcel by som byť v koži hl. hrdinov (strašne mi to pripomína hru Outlast). Aj keď tento horor takto vychvalujem, nedám viac ako 4*. Je to kvôli tomu, že pri scénach, kde bežia alebo chodia a kameraman s kamerou tak myká, často sa mi zakrúti z toho hlava. No veľmi rád si toto dielo pozriem viac krát (no nikdy nie v noci :)). Dávam veľkých 85%.

Noc oživlých mrtvol (1990)

Skvelý remake, na ktorý sa dá celkom dobre pozerať. Ale je to velmi podobné verzii z roku 1968. No odlišné je to hercami, hlavná hrdinka Barbara vám tu nelezie na nervy ako v starej verzii a odlišné je to aj záverom. Takisto je tu trochu strašidelná hudba a miestami aj desivá atmosféra. No aj tak to nemá na starú verziu. Dávam 4* a 75%.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Dosť vydarená hororová klasika s príchuťou desivej hudby a desivej atmosféry. Zombíkovia sú tu trochu divní, ale ujdú. Romero dostal fakt dobrý nápad na natočenie Noci živých mrtvol. Je tu aj dosť napätia a to dodáva tomuto filmu velké +. Ale stále mi tam niečo chýbalo, a preto musím dať 4*. Hviezdičky dávam za dobrý nápad a dej, strašidelnú hudbu, desivú atmosféru a napätie. Tento film mi strašne pripomína hru No more room in Hell. U mňa 80%.

Troja (2004)

Keď som si pozrel trailer a tam boli dve mega armády a tisícky bojových lodí, čakal som že to bude jeden nekonečný epický boj, ale nie. Keď mal byť boj, bojovalo sa možno len 2 minúty, začal duel medzi dvoma najsilnejšími bojovníkmi a ten kto prehral, jeho armáda ustúpila a takto sa to v tomto filme neustále ukazuje. Mal byť jeden epický boj a nie samé prestávky a kecanie a ničnerobenie. Tých duelov tu bolo viacej, než boje medzi armádami. A herci ? Brad Pitt sa do tohto filmu vôbec nehodil. Podľa mňa bol do tohto filmu donútený alebo chcel len ľahko získať peniaze. A Orlando Bloom sem nemusel ísť donútene. Zase chcel len hrať v ďalšom nudnom a zbitočnom historickom filme ako bolo napr. Kráľovstvo nebeské. A ani Diane Kruger sa mi tu nepáčila, zavadzala mi tu, len brzdila tak nudný dej. Jediný, ktorý sa mi tu páčil a sedel mi tu bol Peter O´Toole. No aj tak mi tu hrozne vadili tie ústupy medzi bojom. V LOTRovi sa toto nerobilo. Tam prišla obrovská armáda s rozkazom ,, vyzabíjať ", no tu aj keď prišla veľká armáda grékov s rozkazom ,, dobiť pevnosť " trójanov, aj tak ustúpili, lebo ich stráty boli veľké, no ale aj tak mali proti nim obrovskú presilu. Ich taktika sa mi veľmi nepáčila. * dávam za O´Toola, ďalsiu za záverečnú scénu s Trójskym koňom, a slabú * za snahu o vytvorenie nejakého historického filmu. Keby to malo aspoň dobrú hudbu a viac boja, naškrabal by som štvrtú hviezdičku, ale nedalo sa. U mňa slabé 3* a slabších 60%.

Faunův labyrint (2006)

Fakt dobrý film, čo sa týka deja, fantasy postáv a sympatickej mladej hlavnej hrdinky. Ja moc tieto španielske filmy moc nemusím, ale tento sa mi fakt zapáčil, musím zaklopať. No či by som mal tento film považovať za horor ? Asi nie. Aj keď tam bolo nie málo krvi a strašidelná scénka, kde musela Ofélia splniť druhú úlohu, nepovažujem to za horor. No obsahuje takisto aj prvky dobra a zla. Väčšinou tam vládne zlo, najmä kvôli hlavnej zápornej postave zlého kapitána, no potom vďaka nesmrtelnej láske na trón nastúpi opäť dobro. Moc ma oslnilo toto fantastické dielo a moc rád si ho pozrem znova. Jedno z najlepších fantasy filmov, ktoré som kedy videl. Dávam 4*, lebo som čakal, že to bude mať viac nádychu rozprávky, ale malo to skôr nádych slabšieho hororu, ale to neberem ako veľkú chybu, no zaslúži si to u mňa tučných 85% :).

Kmotr (1972)

Geniálny film Coppolu, ktorý tu obsadil veľa známych a dobrých hercov. Oslňujúca rola Marlona Branda, kvôli ktorej si položíte otázku : Ako to mohol tak skvelo zahrať ? Je tu prekrásna hudba, ktorá vykonáva obrovskú rolu. Moc sa mi páči krajina (prostredie), v ktorej sa celý film odohráva (New York, Sicília, ...), a preto musím body pridať. Na rozdiel od všetkých mafiánskych filmov, kde sa väčšinou vypráva a málo koná, je tento film pravým opakom. Tu ľudia viacej konajú, ako vyprávajú. Niet väčšej klasiky ako tejto. M. Brando svoju rolu zvláda perfektne, takisto aj výborný Al Pacino, Robert Duvall a Diane Keaton. Skládam poctu Francisovi Fordovi Coppolovi, ktorý dokázal natočiť jeden z najlepších filmov vôbec. Zlatý kúsok zo zbierky klasických filmov, na ktorý môžem byť z celého srdca pyšný. Bez váhania 5*.

Blbec k večeři (1998)

Jedna z najlepších Veberových a vôbec francúzskych komédii všetkých čias :). Veber si musel dať moc záležať na tom, aby vytvoril tak dobrý príbeh a scenár. Villeret v tomto filme žiari svojou neschopnosťou a čistou ( vtipnou ) demenciou :). Takisto aj svojími hereckými výkonmi tu žiaria Lhermitte, Huster a hlavne Prévost so svojím komickým humorom. Výborná komédia, ktorú by si mal pozrieť každý, kto má rád starú francúzsku klasiku. U mňa 4* a 80%.

Osvícení (1980)

Keď sa zamyslíte nad názvom ,, Osvietenie '', iste vám na rozum príde to, že tento film má niečo spoločné s náboženstvom. Prisahám, že aj mňa toto napadlo. Ale nie. Tak sa nestalo. Vživote som nevidel horor, ktorý by obsahoval až takú obrovskú dávku desivej atmosféry. Ale ak mám povedať pravdu, nemáte sa tam čoho báť. Je to skôr triler ako horor, ktorý obsahuje vysoké napätie. Toto bol prvý film, kde sa mi fakt zapáčil Nicholson. Niet divu, lebo do jeho role by sa fakt nikto nevošiel ( ani Hopkins a ani Williams ). Jedine čoho sa môžte báť, sú scény, kde sa malý Danny vozí s trojkolkou po chodbách. Neskôr to začína byť už fakt šialené, a to v scéne, kde Wendy nájde Jackove papiere na stole v obývačke. A potom tam príde Jack a do jeho šialeného pohľadu sa zamilujete. No potom už začína moja najobľúbenejšia a zároveň najgeniálnejšia scéna, kde Jack búcha sekerou na dvere a úbohá Wendy bezmocne škrieka a nakoniec hláška ,, Here is Johnny ! ''. Osvietenie je u mňa vrchol žánru HOROR. No je tam veľmi pravdivá idea, a to tá, že keď ste s niekym dlho zavretý niekde, tak vám ten človek začne liezť na nervy ( aj keď je to niekto blízky, ako napríklad v tomto prípade manželka a syn ). Toto nieje horor, ktorý vám ukazuje len desivú akciu. Skôr vám ukáže to, že aká môže byť psychika nebezpečná a ukáže vám aj to, že aj z najnormálnejšieho človeka sa vďaka izolácii ( a duchom ) môže stať najväčší psychopat. Už som pred Osvietením videl veľa hororov, ale tento je môj najobľúbenejší. Dám 5* a 100%.

Lví král (1994)

Prekrásny film o veľkom priateľstve, ale aj veľkej pomste. Ako malý som z toho nemohol odtrhnúť oči a pozerával som to neustále dookola. No teraz nedávno som si to po rokoch pozrel a pri toľkej kráse sa mi slzy hrnuly do očí :). No je zaujímavé, že aj keď som bol ešte malý, dokázal som spoznať najlepšiu rozprávku zo všetkých. Je tam dobrý dej a krásna hudba takisto zohráva veľkú úlohu. Spolu s Cestou do fantázie, Príšerkami S.R.O, Lucky Lukom, Shrekom, Snehovou kráľovnou, Asterixom a so starou Snehulienkou sú toto moje najobľúbenejšie rozprávky. U mňa 5* a 100%.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Prekrásny film o prežití veľkej časti života vo väzení. Veľmi krásny a dojímavý príbeh, výborný herci, krásny scenár, hudba, proste všetko. Veľmi vďačím tomuto filmu, lebo vďaka nemu som si zamiloval filmy. Takisto obsahuje aj dobrú ideu, ktorá hovorí o tom, že z miesta, z ktorého sa chceme dostať a nenávidíme ho, zostaneme veľmi dlhú dobu a nakoniec si naň tak zvykneme, až sa z neho nikdy nebudeme chcieť dostať. No samozrejme hlavný hrdina tomuto ,, kúzlu '' nepodľahol a dostal sa z tade. Len ma sere to, že bol NOMINOVANÝ na 7 Oscarov a nie OCENENÍ siedmimi Oscarmi. Neviem prečo to takto je a radšej to ani nechcem vedieť ! Podľa IMDb je toto najlepší film, takže celosvetovo najlepší film a uznám to. Poukazuje na veľké ,, väzenské '' priateľstvo ale aj na ,, väzenskú '' brutalitu a nespravodlivosť. U mňa veľkých 100%.