Simpsonovi - Akta S (1997) (epizoda)

Jedna z vôbec najlepších epizód celého seriálu, kedy sa tvorcovia skvele trafili do doby obľúbenosti Aktov X. A je to od začiatku do konca extrémne vtipné, táto časť snáď neobsahuje žiaden čo len priemerný fór. Má to ale jednu nevýhodu, ak budeme porovnávať ďalšie časti s Aktami S, dať plný počet tým nasledujúcim bude ťažšie. Ale aj tak je všetko vo hviezdach, čo my môžeme vedieť. Určite nie viac ako Leonard Nimoy.

Daleko od Reykjavíku (2019)

Islandský kapitalizmus v praxi, alebo aspoň snaha o jeho sprostredkovanie európskemu festivalovému divákovi. Akoby sem zavítal Costa-Gavras alebo Ken Loach. Krásna islandská príroda je ale naschvál akosi potlačená, vidíme skôr pustinu a hmlu. Interiéry potom dávajú tušiť, prečo ľudia nemajú ďaleko k sebevraždám. Príbeh je jednoduchý, ledva vystačí na tú sotva hodinku a pol a film obsahuje len jednu silnú scénu, áno, postriekanie vedenia firmy mliekom. Či už ide o príbeh založený na skúsenostiach scenáristu, alebo nie, princíp vedenia monopolu je v podstate všade rovnaký, takže dej nebude na nikoho pôsobiť ako z inej planéty.

Nechte je všechny mluvit (2020)

Staršie ženy si hľadajú starších partnerov na úrovni, starší muži si hľadajú mladšie partnerky či milenky. A môžete byť aj Meryl Streep, Candice Bergen a Dianne Wiest, ktorých postavy pred niekoľkými desaťročiami s mužmi isto problémy nemali. Máloktorý film ukazuje túto realitu až tak sarkasticky kruto, ženám sa už asi aj pletú dátumy svadieb a rozvodov. Soderbergh sa ale iba touto témou nezdržuje, dôležité sú aj vzťahy medzi ženami, peniaze a tvorivá kríza. Je to zaujímavé, ale Soderberghov štýl mi v takomto type filmu nesedí (nemyslím art vs. komercia, ale skôr typ snímania alebo štýl rozprávania), mám ale chrobáka v hlave ohľadom nutnosti druhého pozretia.

Cross Creek (1983)

Rittovi to mimo mesto, na americkom vidieku, vždy išlo. Išlo mu to najmä s Paulom Newmanom, ale ako dokazuje Cross Creek, vedel nakrútiť aj film "ženský" a dokázal skvelo viesť aj ženskú hviezdu v hlavnej úlohe. Atmosféra tak nemá chybu, o tom som vôbec nepochyboval. Ide o mierny dejovo vyprázdnený experiment, na ktorom sa dá skvelo vysledovať vývoj emancipácie v kinematografii. Dnes by už podobný film o ženskej snahe vymaniť sa z okov spoločnosti nemusel skončiť tak konvenčne. Na druhú stranu tu ale muži nie sú spisovateľkinými nepriateľmi, milostná linka bola povinnosťou. Príjemné nostalgické spomienky na prvé pozretie pred vyše 30 rokmi. 70%

Simpsonovi - Homerova mystická cesta (1997) (epizoda)

Homer to preženie s... no predstavte si, že nie s alkoholom, ale s čili papričkami a zažije najlepší "trip" svojho života. No a ten je dokonalý, človek by nepovedal, že niečo podobné mohlo vzniknúť v jeho mozgu. Okrem úžasných psychedelických scén začne riešiť otázku svojho duševného dvojčaťa, čo v jeho prípade znamená hľadanie ihly v kope sena. A asi jediná epizóda, kde si Marge zapáli cigaretu.

Simpsonovi - Hurikán Ned (1996) (epizoda)

"Tak toto je psychiatria?" Jedna z top epizód celého seriálu. Ned je proste kus vola, ako správne podotkne Homer, tentokrát ale pôjde vážne do tuhého, pretože aj pán Boh bude naňho extrémne zlý. Nasleduje pád domu, jeho výstavba springfieldskými kutilmi (tak to aj skončí), Nedov emocionálny výbuch a pobyt v blázinci. No a čo to sa dozvieme aj o Nedovej minulosti, kto by povedal, že ak by bol Bartov rovesník, ten by sa mu v grázlovstvách nemohol rovnať.

Simpsonovi - Lízino rande s blbostí (1996) (epizoda)

"Nikto nemiluje Milhousea" a ďalší nášup geniálnych fórov v epizóde, kde sa Líza zaľúbi do toho najmenej pravdepodobného spolužiaka. No a čo on na to? A čo na to chudák Milhouse? Aby toho nebolo málo, tak poriadne to schytáva aj Skinner (a chudera jeho mama uvidí najhorší úkaz vo svojom živote) a Homer vymyslí "geniálny" plán, ako zarobiť nejaký ten dolár navyše, čo tam po tom, že ide o malý podvod. No a tu to schytá zase najmä Ned a jeho žena.

Simpsonovi - Rozdělený Milhouse (1996) (epizoda)

Jedna z tých epizód, ktoré sú zamerané čisto na problémy dospelých. Čiže decká dostanú iba minimum priestoru, neviem, či vôbec niekedy dostali ešte menej. U Milhouseovcov to už nejakú dobu nefunguje a je dosť možné, že už od svadby. Nikto nič netušil, ale keď raz urobíte večeru pre viacero rodín, tak to musí prasknúť. Nechýbajú ani vtipné momenty, skvele však do celkom smutného celku zapadajú. Postupne si Homer uvedomí, že aj on by mal niečo inovatívne priniesť do manželstva. Napríklad novú svadbu.

Vzpomínky na lásku (2004)

Videný director´s cut a asi je to dobre. V prvej polovici klasický milostný príbeh o spoznávaní sa a odkrývaní nejakých tých tráum z minulosti. V tej druhej už niečo podstatne dramatickejšie, o čom som sa našťastie vopred neinformoval, takže som nečakal, kedy to už konečne príde. Aká scéna príde na záver, to uhádne zrejme každý, napriek tomu, alebo aj možno práve preto, funguje perfektne. Úplne všetko na mňa ale nefungovalo, kórejské popové cajdáky idú úplne mimo mňa. V Európe by sme to natočili inak, v Amerike tiež, ale v ázijskom podaní je to skrátka iné a asi aj preto mi veci, ktoré by mi vadili v "našom" podaní (brutálna bitka), takmer vôbec neprekážali.

Simpsonovi - Bart po setmění (1996) (epizoda)

Marge a Líza idú zachraňovať pobrežie a tulene, Homer s Bartom si užívajú samotu v dome, čo má ale svoje nevýhody, po pár hodinách nie je kde šľapnúť. No a potom to príde, Bart si musí odpracovať dlh v miestnom striptízovom bare, ktorý navštevujú pochopiteľne všetci, ale v seriáli sa doteraz neobjavil a už ani neobjaví. Nebyť záverečnej pesničky, dal by som aj plný počet, ale muzikálové vsuvky v Simpsonovcoch proste nemám rád.