• Mysteriózní

Pátek třináctého (2009)

Márne premýšľam, prečo to tento film tak schytal od niektorých recenzentov, fanúšikov, divákov... A to som fanúšik série. Chápem kontroverzne prijaté inovácie ako tunely pod Crystal lake, zvončeky na upozornenie atď., ale aj tie sú urobené s mierou a citlivo ku pôvodnej predlohe. Jason je tu správne desivo tichá sila prírody, mládež sexy alebo patrične protivná, prostredie také, aké má byť, kills podarené, réžia podarená, šťavnatá, so skvelou kamerou. Okrem toho je v súčasnosti solídnych slasherov tak málo... Ďalší diel, prosím. :-)

Kusy aneb Tisícero výkřiků noci (1982)

Trošku viac cheesy, než som si pamätal, ale aj vďaka tomu zábavné od začiatku do konca. Old school praktické gore efekty super, early 80's slasher atmosféra neodolateľná, záver skvelý. Chybičky sa nájdu, ale ten film sa na nič nehrá.

Vřískot 2 (1997)

Ten film nado mnou vyhráva, váham nad piatou hviezdičkou. Na jednej strane perfektne natočený, s postavami, o ktoré sa bojíte, miestami skutočne napínavý. Odkazy a rozhovory o filmoch sú super a vtipné, dialógy perfektné. Prostredie, nadväznosť na prvú časť a záverečné odmaskovanie paráda. Na strane druhej sa až príliš hraje na umeleckú, divadelnú, osudovú nôtu a film sám nespĺňa, čo sám hovorí o pokračovaniach- bloodier, gorier etc., čo v slasher filme zamrzí, aj keď Ghostface je skvelá maska a právom mu patrí miesto v sieni žánrovej slávy. Hlavne v druhej polovici je film trošičku zdĺhavý, ale to je subjektívne. Nostalgia je ale silná čarodejnica, našepkáva mi dať piatu hviezdičku. Možno jej časom dám zapravdu, viem ale, že si po rokoch , tak ako tento, strašne rád zopakujem aj tretí a štvrtý diel.

Dětská hra 2 (1990)

Absencia gore je bohato nahradená parádnym spracovaním, so super symfonickou hudbou a takmer nesmrteľným Chuckym so strašidelným smiechom. Osobne preferujem Chuckyho bez čierneho humoru v neskorších dieloch. A to, ako je Chucky urobený a "oživený", to klobúk dole, žiadne CGI toto nenahradí.

Krev za krev (1984)

Takže, ak sa dostanete k uncut blu ray kópií, zistíte, že je Mutilator parádny early 80's slasher, navrch s praktickými gore efektami bez chybičky. Nájde sa aj strašidelná atmosféra s patričnou hudbou, mládež si so svojimi úlohami poradila taktiež obstojne. Ale naozaj: super obraz, kde je v tme aj niečo vidieť a uncut verzia sú nutnosťou.

Chuckyho kult (2017)

Tri a pol hviezdičky. Kreatívne spracovanie, pomerne nápaditý prístup k téme a praktické gore efekty, pekne oživený Chucky a pár vydarených ľakačiek versus gore efektov mohlo byť kľudne aj viac, rovnako ako Chuckyho a režisér akoby miestami príliš dlho chodil okolo horúcej kaše, ako sa hovorí. Jednoducho to mohlo byť lepšie rozhádzané počas celého filmu. Ale som rád za každý návrat každej hororovej ikony. Aj nabudúce, dúfam.

Suspiria (1977)

Stále neuveriteľné majstrovské dielo, dokonalá symbióza obrazu, hudby, atmosféry a... čohosi magického, neuchopiteľného. Budete sa z toho tajomstva tešiť, ako malé dieťa a keď vám to dokonale sadne, necháte sa len unášať obrazom, príbehom a zvukom a ani nebudete chcieť všetko polopate vysvetliť. X- krát videné a stále magické a minimálne x- krát to ešte vidieť chcem.

La rebelión de las muertas (1973)

Trošku viac pulpový Naschy, ako je zvykom, so štipkou východnej filozofie. Zombies určite nie sú romerovského typu(mrknite na pôvodné, krásne kreslené obaly), opäť prekvapuje gore, ktoré predbieha svojich talianskych kolegov(o žiadny gorefest sa ale nejedná, myslím k dobe vzniku), prim hraje svižne ubiehajúci dej, krásne herečky(milé Naschyho pravidlo) a pekné, tentokrát prevažne anglické lokácie. Naschy sa v svojej dvojúlohe snaží(na kratučký okamih trojúlohe), miestami trošku prehráva, ale človeku musí byť sympatický.A natočené je to pekne, mnohokrát vynaliezavo(spomalené zábery "zombies", čo je tak trochu španielsky trademark atď.).

Kosti a skalp (2015)

Bol by to super film, aj keby sa neobjavili kanibalovia. Reálne dialógy, reálne sa chovajúce postavy, odhodlanie v ťažkých časoch, aj keď sa zdá, že je všetko proti vám... Napätie ale pri stretnutí s kanibalmi eskaluje, ich dorozumievanie sa je desivé, minimálne jedna gore scéna je extrémne "disturbing". Herecké výkony silné a presvedčivé. Silný, nikam sa nenáhliaci film, ktorý si dá čas, aby všetko poriadne vykreslil, správne ale čo treba zanechá naznačené, nedopovedané.

Los ojos azules de la muñeca rota (1973)

Ďalší diamant z Naschyho pokladnice. Jasné, hudba občas pôsobí ako z iného, komediálneho filmu, záver trochu unáhlený, ale inak som si film ako fanúšik gialla alebo eurohororu užíval. Prostredie správne gotické, Naschy je opäť obklopený krásnymi ženami, nájdu sa slepé stopy, vodítka sú správne zamotané. Španieli v gore v gialle prebehli i talianov, motív melódie je fantastický, záver taktiež, až na spomínanú uponáhľanosť. Pomalý sa mi nezdal ani trochu, skôr naopak. Fanúšikovia eurohororu sa musia cítiť ako doma. Ja určite.