• Mysteriózní

Paranoia (1970)

Skôr taká luxusná kriminálka s giallo atmosférou, žiadne typické žánrové prvky tu v podstate nie sú. Ale aj tak sa na to veľmi dobre pozerá. Film je luxusne natočený, aj zahratý, po technickej stránke asi najlepšia Lenziho filmárina. A samozrejme prostredie Malorky filmu dodáva riadny kus atmosféry. Žiadna revolúcia, ani zásadný film žánru, ale pre fandov pohoda.

Tiché místo (2018)

Nápad je super, zahrané je to skvelo, triky, hoci CGI, vyzerajú dobre a monštrá odpudivo. Prostredie fariem a prírody, jeseň, paráda. Ale tak nejako to ide na istotu, po citoch, trošku mi vadil hipsterský otec rodiny, so slzami v očiach a klasicky obetavé deti. Čo sa má stať, stane sa, a väčšinou to tam aj očakávate. Ok, na podobnom princípe fungujú aj naše milované béčka, a ešte nižšie, ale tie sa väčšinou neberú tak vážne. Čo by sa zasa tu nehodilo, chápem. Ale zasa žiadna nuda, a zopár dobrých nápadov, hlavne ten hlavný. Dobre zvládnutý zvyšok zasa hraje hlavne na mainstreamovú strunu.

Lovecraftova země - I Am. (2020) (epizoda)

Taka milá poklona hlavne sf pulpu, konečne aj trošku viac Lovecrafta. Pekné efekty, výprava, rasizmus v pozadí toho všetkého, v únosnej miere.

Lovecraftova země - Meet Me in Daegu (2020) (epizoda)

Vcelku fajn osvieženie, skoro úplná odbočka od zvyšku série. Trocha tej krvi a chápadiel, ale hlavne citlivá dráma s historickými a politickými koreňmi a štipkou východnej mytológie. Kúsok Atticussovho života. Trošku zvoľnenie z úporného rasového podtextu, rovnako naliehavé, skvelo zahraté, natočené. Prečo nie.

Ďábel v Amityville (1989) (TV film)

Taký štandartný pohodový haunted house flick, nijak nevybočujúci z tých najvyjazdenejších koľají. Pekný dom nad morom, solídne natočené, sem tam sa zablisne aj nejaký skvelý záber. Cheesy 80s kids a vedľajšie postavy, ale to patrí k tomu. Potešia scény so samovoľne zapnutou motorovkou, len škoda, že sa to ďalej nerozvynulo. Ale inak pohodička.

Lovecraftova země - Strange Case (2020) (epizoda)

Ok, nie som zabednený, a nemám nič proti homosexuálom, ale tá jedna homosexuálna scéna na mňa bola priveľa. Aj na pílu rasizmu sa tlačí až prisilno, aj keď je stále aktuálna a dôležitá. Občas to o ničom inom skoro nieje. Na strane druhej sú v tejto časti NEUVERITEĽNÉ gore efekty. Myslím scény zhadzovania kože. Aj keď sčasti CGI, sú naozaj grafické a pôsobivé. Aj ten príbeh je koniec koncov stále zaujimavý, výprava v štýle 50s perfektná. HBO šokuje, posúva hranice toho, čo sa ukazuje v TV ďalej, myslím si. Čo nie je zas tak prekvapivé, je super, že nerobia seriály sterilne a sériovo. Len zas nie všetko vám sadne, ale to už je subjektívne.

Lovecraftova země - A History of Violence (2020) (epizoda)

No, toto bola skôr taká pocta pulpovým dobrodružnym románom, so stále skvelo vykreslenými postavami. Trošičku sa to posunulo zasa dopredu. OK, ale toho Lovecrafta z názvu je tam stále menej, čo asi bude "vinou" knižnej predlohy, ktorú som síce nečítal, ale počul som o nej.

Krvavá nevěsta (2019)

Tento mainstream... Zoberme sympatickú final girl, excelentné prostredie, výpravu, dajme hlavným baddies do rúk sekeru, lukatď...a potom urobme všetko offscreen, alebo nepoužijme vôbec. Ku koncu pridajme trochu toho odfláknutého CGI, aby si deti v kine mysleli, že aký krvák práve videli. To je TAK premrhaný potenciál. Film je to pomerne zábavný, človek sa nenudí, ale sakriš...Boj o život zahratý skvelo, pesnička, ktorá sa rozozneje pri začatí lovu výborný nápad, príbeh má niečo do seba. Tak prečo namiesto nápaditého masakru, ako sa film tvári, tu máme len priemernú, skoro nekrvavú naháňačku? Rečnícka otázka. Chutná jednohubka s trpkou príchuťou.

Lovecraftova země - Holy Ghost (2020) (epizoda)

Lepšie ako prvý diel, ale zasa nič extra. Nad spracovaním opäť klobúk dole, je to emotívne, perfektne zahraté, neustále pracuje s postavami, dialógy len tak iskria a všetko je to krásne prepojené. Zamrzí občasný CGI bordel, poteší naopak zopár "wau" gore efektov a nápadov. Lenže mi tá ústredná ghost story tejto časti príde... málo a nič výnimočné. V poriadku, pohoda, ale nabušený prvý diel ostáva neprekonaný.

Trávníkář (1992)

Ten film som ako jedenásťročný miloval, dokonca som na ňom bol v kine. Neodolateľná kombinácia sf a Kingovského hororu, aj keď King dal svoje meno z filmu odstrániť. Možno film nemá z poviedkou mnoho spoločného, ale tvorcovia ho majú pekne prečítaného. Mestečko, postavy, dokonca aj námety, ktoré sa v jeho knihách často vyskitujú. Ok, možno digitálne efety "trošku" zastarali, ale aj to patrí k čaru nostalgie. Objektívne za štyri, neobjektívne za päť. Love it!