• Mysteriózní

The Final Terror (1983)

Vynikajúci, tak trochu neprávom opomíjaný survival/ slasher. Príjemne civilné herectvo postáv, ľahko načrtnutý príbeh, skvelo davkovaný a postava matky tajomná a hrozivá ako sám rozľahlý les. Kills sú tak akurát, skôr hrajú na tú survival strunu, záver výborný. Hviezdička naviac za nedocenenosť.

Vrah přichází v noci (2001)

Najlepší Argento po roku 2000, možno od Opery. Veľmi dobrý príbeh, ktorý svojich fanúšikov šteklí nostalgiou po starých giallo časoch, tu pripomenie autorov vlastný Deep Red, tam zasa niečo iné. Stvrdia to fantastické Stivalletiho gore efekty a zacementuje fantastický soundtrack od Goblinov. Nevšimol som si ani záblesk CGI, je to sebavedomá, osobitá jazda s dušou, neušitá horúcou ihlou, čo mi trochu chýbalo pri Mother of tears. Za to tu hviezdičku, vzhľadom ku starším kúskom, rád prihodím.

Lesní duch (2013)

Wau, toto nie je len pocta jednému z najlepších hororov všetkých čias, ale masterpiece sám o sebe. Perfektné praktické gore efekty, lesné zasadenie, pomerne sympatické postavy a kinetický štýl, vzdávajúci hold Raimiho originálu, a zároveň svoj. Dokazuje to aj to, že v jednoduchosti je niekedy krása. Stačí nám les, mládež, gore, perfektné masky a efekty, a klasický príbeh k tomu, a nič viac netreba. Obávam sa, že Fede nič takéto bombastické už nenatočí, ale bodaj by som sa mýlil. Jeden z naj hororov od roku 2010, a vôbec, jeden z naj ever.

Hospital Massacre (1981)

Ten film sa snsží. Má výbornú hudbu, dokonca so strašidelnými chorálmi, typický setup, kočku v hlavnej úlohe, atmosferické zasadenie do nemocnice. Kills sú občas dobré, niekedy offscreen, celkovo sa ale neťahajú na špičku alá The Burning. Detto killer. Finále dobré, ale stred sa tiahne a nemocnica je plná psychopatov, retardovaných, podozrivých a cheesy charakterov, roztiahnuto a nudne a zbytočne. Škoda. Zlé to nie je, ale malo to na viac.

Krokodýl zabiják 2 (1990)

Minimálne rovnako cheesy, ako jednička, ale trochu viac hluchých miest. Ale ak sa na to pozrieme, akona

Amityville: Image zla (1993)

Taká typická 90s výplň videopožičovní. Treba odceniť perfektnú Lichtovu hudbu(tiež napríklad vo výborných Children of the corn 2), pomerne atmosferické spracovanie a snahu o rozprávanie. Vo finále je to trošku nudné, ale ak to berieme ako nostalgické pripomenutie supernatural 90s videopožičovňového hororu, tak prečo nie.

Creepshow - Gray Matter / The House of the Head (2019) (epizoda)

Príjemne staromilský, poviedkový seriál, s poctivými efektami. Cítiť lásku k poviedkam, úctu k originálu, potešia narážky na iné Kingove diela. Hravé, zábavné, skvelé.

Prokletí domu slunečnic 2 (2009)

Ono to nie je zlý film, kukuričné pole, farma, strašiak a leto majú niečo do seba, len je tak nejak až príliš nevzrušivo, ospalo podaný. Zišlo by sa gore, scares, viac armosféry, kinetickej energie, čohokoľvek.

Così dolce... così perversa (1969)

Ďalší nesmierne na úrovni Lenzi, krásne natočený, v občas dychberúcich lokáciách. Sú tu zatiaľ len také náznaky gialla, ale ten feeling tam je.

Amityville 1992 (1992)

Randel sa s fúzatým námetom popasoval so cťou, aj keď úrovne Hellraisera 2, Kliešťat alebo Detí noci(chcelo by to nejaký slušný release) ani náhodou nedosahuje. Hlavný "hrdina" je nesympatický, psychiater nechcene zábavný, zvyšok typická 90s rodina. Randel sem tam prihodí snovu atmosféru, obzvláštni kladický dej nejakou tou odbočkou naviac, predovsetkým záver je aj keď tradičný, tak aj pomerne kreatívny. Masky solídne a poctivé. Celkovo dobrá 90s VHS "skoro klasika".