• Mysteriózní

Černobylské deníky (2012)

Bez problémov pozerateľný pohodový film, ktorý sa snaží staviať predovšetkým na tme, ľakačkách, napätí a pomerne neopozeranom prostredí, a mixuje to so sympatickým hereckým obsadením a vcelku tradičným námätom, čo sa mu aj pomerne darí. Párkrát som sa aj zľakol, minutáž mi utiekla ako voda, tma i celkom pochmúrne ladenie i záver fungovali a mal som z filmu príjemný pocit. Samozrejme, tam kde taký tématický podobný Ajov Hory majú oči začína, tam tento film končí, ale to pravdepodobne ani nebol úmysel tvorcov, ani som to neočakával. Také príjemné, jemné zimomriavky.

Dagon (2001)

Podarená Lovecraftovská adaptácia, štýlovo utopená v mori ponurej, tajomnej daždivej atmosféry, s výborným príbehom, makabróznymi efektami i silným gore, použitom v službách spomínanej horrovej atmosféry.

La noche de los brujos (1974)

Výborný eurohorror, ktorý len o minimum zaostáva za režisérovou Blind Dead sériou. Prostredie Afriky je exotické a atmosferické, tajomné rituály taktiež, poverčivý domorodci a spomalene pobehujúce čarodejnice, plus nemŕtvy kult, objavujúci sa stále v noci, sú skvelé ingrediencie na eurohorror.. Nesmieme zabudnúť na krásne herečky a podarené gore(i keď netreba čakať žiadny gorefest), plus v podobe pomerne pomaly dávkovaného deja, v ktorom ale vynikne i podarená tiesnivá atmosféra, sa može stať pre niekoho i mínusom, ale to je veľmi subjektívne. Páčil sa mi i úplný záver, i keď záchrana v poslednej chvíli je diskutabilná, osobne mi plusy prevážili mínusy. Ako som už spomínal, pre mňa podarený eurohorror.

Madison County (2011)

Prvýkrát, pred niekoľkými rokmi, som bol filmom nadšený. Teraz musím pribrzdiť. Film má skvelé lokácie malého mestečka a okolitých lesov a killerova maska palec rozhodne hore. Herci sú hit and miss, baby pekné a ostatní neurazia. Hudba je väčšinou skvelá a film je cca v druhej polovičke miestami aj napínavý a mierne vie aj prekvapiť, záver s chybičkami skvelý. Backstory sadne. Určite, keďže ide o backwoods slasher, by sa hodilo viac gore, to čo tu je, je pomerne roztrasené a rýchle. Aj istá "zlovestnosť" určite v scénari vyzerala lepšie, ako v hotovom filme. Film by si zaslúžil krvavejšie pokračovanie, pretože killer je naozaj skvelý. Niekedy je človeku až ľúto, že takéto mierne nadpriemerné filmy viacmenej po premíére zapadnú, pretože aj napriek chybičkám si tento film stále zasĺúži pozornosť.

Laid to Rest (2009)

Podarený slasher, ktorý sa tak trochu sám sebe stráca v prostrednej časti, čo ale nič nemení na tom, že tvorcovia viac menej našli tú správnu gore cestu. Killer je štýlový, nemilosrdný a správne "nesmrteľný", plus správne slasheroidne tajomný a nedopovedaný, Bobbi Sue Luther sexy a sympatická, gore veľmi podarené, kreatívne a pomerne časté, nájde sa i ľakačka i napätie. Dobrý slasher a skvelý štart novej série.

Sorority House Massacre II (1990)

Tak tu sa musí každý fanda VHSkových béčok cítiť ako doma. I keď by šlo to či ono pridať, herecké obsadenie je pastva pre oči, hlavne mužské, odľahčená béčková atmosféra funguje, a ku koncu sa dočkáme aj trocha viacej slasheroidnej krvavosti. Hlavne koniec musím pochváliť, nadprirodzeno je pekne namixované do slasheru, celkovo skvelá, hrdo béčková zábava.

Strašáci (1988)

Rovnakým dielom atmosferický, strašidelný i krvavý film s jedným z mojich obľúbených námetov- scarecrows. dobre zahrané postavy, v napätí udržiavaná atmosféra, skvelé prostredie zdánlivo opustenej farmy v noci a naozaj parádne vyzerajúci strašiaci z ktorých naozaj ide strach. Páčilo sa mi i len ľahko načrtnuté vysvetlenie, ktoré necháva priestor i pre imagináciu diváka, a gore tu bolo pekne použité v rámci strašidelnosti, podporenej ešte skvelou hudbou. Ďalšia pecka zo zdánlivo bezodnej studnice 80´s horrorov.

Venom (2005)

Dobrý slasher, tonúci v backwoods bažinatej voodo atmosfére, ktorý je veľmi pekne nakrútený,záporák je taktiež zaujímavý, i príbeh je O.K., a na mladý cast, predovšetkým na kočky, sa dobre pozerá, vrátane final girl. So far so good, má to však i háčik, chcelo by to pridať na intenzite, či už sa to týka gore alebo napätia, alebo hrozivosti záporáka. Inak v podstate spokojnosť, ale posilnenie spomínaných frontov by z tohto kúsku urobilo 5 star záležitosť.

Past na turisty (1979)

Vynikajúci strašidelný kúsok s atmosferickými figurínami, geniálnou horrorovou hudbou, v skvelom "rural" prostredí. 70´s atmosféra pripomenie napríklad legendárny The Texas Chainsaw Massacre, s presahom do ranných 80´s a ich vlnou nezabudnuteľných slasherov.

The Nest (1988)

Veľmi slušný "hmyzí" 80´s horror, s pekne pomaly nahodenou a rozbiehajúcou sa atmosférou, ktorý postupne vrcholí v napínavý, trikovo skvelý, aj vcelku krvavý záver. Triky aj gore skutočne na úrovni, 80´s atmosféra of course skvelá, pekné malé mestečko, more, maják, nostalgické príjemné šteklenie za videokazetami. Skvelé.