• Mysteriózní

Halloween III (1982)

Tak trošku neprávom podceňovaná klasika, ale každý máme svoj názor, a tak to má byť. Môj je ten, že s jedná o halloweensku 80´s pecku, prešpikovanú krásne zimomriavkovou atmosférou, skvelým príbehom, ktorý ale nemusí sadnúť každému, výbornou Carpentenerovskou minimalistickou, ale efektívnou hudbou (vrátane nákazlivej halloweenskej znelky), miestami skvelým gore a výborným Tomom Atkinsom v hlavnej úlohe.

Temná legenda (1998)

Na tento film mám veľmi príjemné, nostalgické spomienky, na dobu, keď na VHSkách kraľoval Vreskot a ostatné slashery, inšpirované jeho úspechom, a Temná Legenda sa v konkurencii nijako nestratila. Takže po rokoch som si dal repete, a stále som sa kráľovsky bavil, a vychutnával si každú minútu. Film sa odohráva v atmosferickom prostredí starej školy, občas pekne prebleskne i nejaká ta búrka, vrátane tej atmosferickej záverečnej, hlavný zabiják má výbornú masku a ako vražednú zbraň väčšinou používa klasickú sekeru, čo je krásna pocta klasickým slasherom. Geniálna je i hudba Christophera Younga, hlavná hrdinka je kočka, ostatné postavy sympatické a zábavné, príbeh skvelý, pekne tu funguje i napätie a všadeprítomná atmosféra, finále je vygradované a rozuzlenie výborné, vrátane klasického záveru. Pre mńa klasika, ku ktorej sa vždy rád vrátim.

Stopař (2007)

Sympatická hlavná dvojka, atmosferické prsotredie púšte a priľahlého okolia, tvorcovia sa neboja ani nejakého toho gore, miestami je to pekne napínavé, a film ani na chvíľku nenudí. Skvelé je i to, že postava stopára nie je nijako siahodlho psychologicky vysvetľovaná, ale zostáva desivá, chladná a tak trošku nevysvetlená, čo atmosfére len a len prispieva. Spokojnosť.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Celú sériu Resident Evil mám rád, a tak isto je to i pri tomto diele. Mix parádnej akcie, science fiction a horroru, v typickom balení Resident Evil, so stále sympatickou Millou Jovovich a s kynetickou réžiou Paula W.S. Andersona. Ani minútu som sa nenudil, a teším sa na ďalší diel.

Nezvratný osud 2 (2003)

Rovnako dobré pokračovanie ako prvý diel, na ktorý sa podarilo pekne naviazať, úmrtia sú opäť vynaliezavé, gore podarené, príbeh zábavný. Jednoducho výborné, podarené pokračovanie.

Nezvratný osud (2000)

Prvý diel série, ktorý okrem vynaliezavých úmrtí miestami pridáva i kradmú, pochmúrnu atmosféru, výborné spracovanie, vrátane gore efektov, s ktorými sa to ale nepreháňa, ale sú pekne zradené do príbehu a atmosféry. Dnes už klasika.

Návrat domů (2009)

Mám ten film veľmi rád, kvôli jeho pomalej, sichravej atmosfére, prostrediu malého amerického mestečka, miestami sú tu aj veľmi napínavé scény, pekne vystupňovaný záver a krásna Mischa Barton ako záporáčka, s ktorou sa dá i trošku súcitiť. Nejedná sa o nič nové, ale o remeselne veľmi dobre zvládnutý film na pomedzí thrilleru a horroru, ktorý je ako šálka kávy za studeného, jesenného dňa. Poteší, zahreje a ostane po ňom dobrý pocit, čo u mňa vôbec nie je málo.

Ztracení chlapci: Upíří kmen (2008)

Výborné pokračovanie, ktoré opäť sčasti mieri i na mládež, ale pridáva k tomu i miestami parádne upírske gore. Tak ako v jednotke je tu pekné prímorské prostredie, film je veľmi slušne natočený, a i keď sa úplne nevyhýba v niektorých momentoch klipovitej réžii, tu je to naozaj efektné, do filmu to sedí, a nijak sa to nepreháňa. Pekne je spracovaná i melódia z prvého dielu, zakomponovaná do rockovej pesničky. Autumn Reeser je kočka, Tad Hilgenbrink ako jej brat slušný, hlavný upír má svoje rockové charizma a výborný je i Corey Feldman ako lovec upírov s drsným hlasom a drsňáckymi hláškami. Nesmiem zabudnúť ani na super cameo Toma Saviniho ešte pred titulkami, upíri sú urobení veľmi slušne, párkrát som sa i vďaka údernému zvuku pekne zľakol, film pekne ubieha, a je dôstojným pokračovaním 80´s klasiky. UPDATE: Dva hviezdičky uberám po treťom pozretí, predsa len po opätovnom zhliadnutí sa to na originál neťahá.

Tajemství loňského léta 3 (2006)

Vo výsledku priemer, ktorý sa dá v pohode pozrieť, ale prvý a druhý diel mám radšej. Film miestami pôsobí ako nejaká televízna kriminálka, nič proti nim, ale tu mi to nesedí, vrátane v niektorých momentoch videoklipovitých záberov. Chcelo by to buď pridať viac horrorovej atmosféry, alebo viac vecí, ktoré robia slasher slasherom. Taktiež herci sú v pohode, ale na sympatické obsadenie a hlavne na Jennifer Love Hewitt z jedničky a dvojky trochu strácajú. Na druhej strane sem tam prebleskne pekne strašidelný a atmosferický moment (lanovka, búrka v horách, O.K. prvá vražda, pekné prostredie, atmosféra leta) a finále je slušné, vrátane zlikvidovania hlavného záporáka a následný "koniec". Veľké plus u mňa tvorcovia majú aj za postavu vraha, odceňujem, že pekne naviazali na predošlé diely a dokonca tam pridali aj kúsok nadprirodzena, čo ja osobne môžem. Takže suma sumárum som sa nenudil, a i keď by to šlo i lepšie, je to za poctivé 3 hviezdičky.

Dark Night of the Scarecrow (1981) (TV film)

Musím povedať, že tento film som si naozaj vychutnal, v zhasnutej izbe, v noci a pozeral sa mi perfektne. Stavia hlavne na atmosfére: prostredie malého amerického mestečka, strašiak v poli, pekne plinúci a atmosferický príbeh, hudba z ranných 80´s, a krásne zimomriavková atmoška, plus výborný záver. Strašidelná lahôdka.