• Mysteriózní

Masakr v údolí oddechu (1988)

Typický béčkový VHS slasher, s klávesovou hudbou, ktorá sa už dnes snáď ani nerobí. Je tu očividný aj solídny rozpočet, škoda, že sa nepridalo viac na nejakých gore efektoch, ktoré tu prakticky absentujú. Žiadny masaker sa rozhodne nekoná, cheesy charaktery pobavia, príroda nádherná. Killer je skôr slabší, ale aj tak je tento film nostalgickou časovou kapsulou, poteší a pripomenie VHS kazetu, čo bola aj u nás.

Orgasmo (1969)

Opäť jeden elegantný Lenzi, skvelé proto giallo v nádherných talianskych lokáciách. Baker ako vždy výborná, pointa na záver prekvapí aj poteší.

Přízraky (1998)

Neprávom opomíjaná Koontzova adaptácia. Parádne malé mesto, atmosféra "čo sa tu stalo." Dokiaľ to nezistíte, je to parádna jazda, pri ktorej si človek najviac spomenie na Vec, alebo To. Námet je skvelý, ale rozohratá partia je až príliš zbrklo uzatvorená a tak nejak obyčajne, PC trikami model 90s. Aspoň je to nostalgické, iste, ale epickému námetu to škodí. Napriek uvedenému je to skvelý film.

Fantasy Island (2020)

Škoda krásneho zasadenia, vysokého rozpočtu a pomerne originálnej zápletky, keď z toho tvorcovia dostali len ďalší rýchlo zabudnuteľný blockbuster. Pozrieť sa to v pohode dá, ale o deň už si nebudete pamätať, čo ste to vydeli.

Creepshow: Plíživý děs (1987)

Vynikajúce pokračovanie, ktoré síce stratilo čosi z rozmachu čiernohumornej jedničky, ale nahrádza to poctivou Kingovskou 80s atmosférou. Raft rules, ale aj ostatné poviedky sú nezabudnuteľné.

Il coltello di ghiaccio (1972)

Vynikajúce giallo, technicky vymazlené, krásna výprava, prostredie, veľmi elegantné a hlavne pointa absolútne nečakaná, jednoduchá, no pritom akoby zamotaná. Ak si niekto myslí, že Lenzi bol len o gore a "hrubej" filmárčine, môže siahnuť po ľubovoľnom skvelom gialle, aby ho vyviedlo z omylu.

We Are Still Here (2015)

V rámci novších kúskov určite nadpriemer. Vynikajúce prakticke gore a pomalá zimná atmosféra, skvelý klasický príbeh. Pocta Fulcimu, spomeniets si hlavne na The Beyond a Houss by the cemetery, ale svojská. Jediným mínusom, subjektívnym, je pre mňa to, že film až tak nevtiahne, ako by cgcel a herci to stále tak "nepredajú", mnoho scén tak trošku stráca na údernosti, ale snaha tu určite je, a v mnohom podarená. Skvele sú dovysvetľujúce záverečné titulky.

To All a Good Night (1980)

Nejako stárnem, alebo čo, ale páčilo sa mi to viac ako pred rokmi, a oveľa viac ako všetky novšie filmy, čo som v poslednej dobe videl. V 70s/ 80s som doma, raz darmo. Veľmi podcenený, úplne klasický Santa slasher v slnečnom prostredí. Skvelá maska, výborná pointa, ktorá sa síce veľmi inšpiruje Friday the 13th, ale tak to má v early 80s slashere byť. Trošku sa to miestami tiahne, no to je "problém" väčšiny starších filmov, alebo sme len jednoducho príliš uponáhľaní. Vynahradzuje to zopár dobrých kills a klasický dobrý záver. Nadhodnotím, ja tie filmy proste milujem.

Chuckyho sémě (2004)

Posledný diel z Chuckyho, čo mi z nejakého dôvodu stále unikal. Možno z dobrého dôvodu. Nie som si istý, či odceňujem takýto čiernohumorný prístup, kde síce je aj gore, niektoré trestuhodne CGI, ale utopené v hláškach, narážkach, vtípkoch a cynickom humore. Chucky vyzerá dobre, odsýpa to, je to dobre nakrútené, ale oveľa milší je mi prístup konzervatívnych prvých troch dielov, alebo čiastočná vážnosť dielov ďalších.

Na návštěvě (2015)

Dal by som aj o hviezdičku viac, keby sa film postavou rapujúceho chlapca tak nepodlizoval istej komerčnej vrstve divákov. Ak by rozuzlenie nebolo tak... obyčajné a tuctové. Človek čaká trošku toho desivého nadprirodzena a dostane čosi úplne obyčajné. Je to škoda, pretože najmä postavou babky film naozaj exceluje. Dari sa mu navodzovať skutočne strašidelnú atmosféru farmy, snehu, izolácie a podivných nočných udalostí. Ono v rámci found footage to nie je žiadna amatérčina, mnoho záberov je skutočne creepy a podarených, a aj tá pointa dokonalo dáva zmysel, až...človek by práve preto čakal ešte o štipku, hviezdičku, či dva, viac.