• Mysteriózní

Černé Vánoce (1974)

Ultimátny vianočný masterpiece, ktorému som, ako pozerám, kedysi uštedril len štyri hviezdy. Ten film s vekom zreje. Pomalá, mrazivá atmosféra, geniálne utajená totožnosť vraha, dávkovaná len po kúskoch, najmä v desivých obscénnych telefonátoch. Pohľad z pohľadu vraha predbehol Halloween aj Friday the 13th a je až šokujúce, ako veľmi sa atmosféra aj niektoré prvky podobajú najmä na prvú menovanú legendu. Kills nie je veľa, ale sú prepracované do sekundy a majú neskutočné nápady. A už len čerešničkou na nablýskanej, dôležitej torte je nejednoznačný záver.

Vlk ze Snow Hollow (2020)

Dva body dávam za zasnežený vizuál a malé mestečko, solídne technické spracovanie a sem tam pôsobivú, napínavejšiu scénu...Ale(hlboký nádych)...WTF???!!! Vrcholne nesympatický hlavný hrdina a jeho grimasy, možno taký Bruce Campbell by to zvládol v pohode, ale tu ma tá pseudointelektuálna tragikomická vložka vyložene štvala. "Náročnejší" divák možno bude v siedmom nebi, ale mňa to herectvo, skákanie z postavyna postavu, prestrihy na hlavného "hrdinu" atď. dosť iritovalo. Škoda solídných hororových scén, a dobre vyzerajúceho vlkodlaka, keď pointa to všetko hodí do koša. Akurát to naštve. To sa nemuseli babrať s celým predchádzajúcim dejom. Kľudne si mohli natočiť svoju čiernohumornú ódu, a neobťažovať tým ľudí, ktorý naozaj čakajú horor, alebo hororovú komédiu.

Silent Night, Deadly Night (1984)

Vianočná dirty klasika, ktorá sa s ničím nepáre. Výborný, v svojej dobe kontroverzný Santa killer, nápadité, gory kills, zimná atmoška a troška cheesiness k tomu. Samozrejme, všetko v uncut verzii. 80s slasher, ako má byť, pozeraný každé Vianoce!

Prokletí (2005)

Taká vlkodlačia jednohubka. Vlkodlaci sú myslím kompletne CGI, aj keď vyzerajú dobre, niekedy film skĺzne až do paródie, ale vďaka príjemnej post-Scream atmoške sa to dá v pohode pozrieť. Craven aj Williamson už pálili aj z iných kanónov, spoločne aj osobitne, ale je to taká nenáročná pohodička. Občas trochu nudí, občas sa blisne atmosferickým momentom, ale na Scream, I know what you did last summer ani Fakultu sa rozhodne nechytá.

Hory mají oči (1977)

Minimálne prvá polovica je stále disturbing nervák, kde low budget len podtrhuje surovú survival atmosféru. Prostredie púšte je využité na maximum. Právom klasika!

Fantom opery (1989)

Vynikajúca verzia, updateovaná na "nightmareovské" 80s. Aj keď Englund tu dokazuje, že nie je len Freddy, vizuál je gotická krása, až prekvapujúco, vzhľadom na dobu(skôr mi to pripomenulo talianske kúsky) a gore naozaj stojí za to, aj keď to nie je gorefest. Masky sú až nechutné. Kostýmy, výprava super a dvojitý záver taktiež.

Vražední ptáci (1987)

Pokiaľ ešte nemáte napozerané neprekonateľné klasiky italo hororu od Argenta, Fulciho, Soaviho atď. ruky preč. Killing Birds občas pripomenú Beyond, v jednej scéne dokonca Anthropophagousa, ale ich úrovne samozrejme nedosahujú. Ale ak ich berieme ako samostatný produkt late 80s talianskeho hororu, silne ovplyvneného americkou školou a so skromnejšími ambíciami aj rozpočtom, patrí film k tým lepším. Dej je taký zašmudlaný, povedzme, že často "sureálny"(aj keď vo veľmi light podobe významu), a chodenie po dome by som určite skrátil, ale inak sa film hýbe určite rýchlejšie ako taký Zombie 4, prehrieva ho 80s "poppy" atmosféra, gore efekty, aj keď nie špička, a nie v nejakom závratnom množstve, sú solídne a fanúšikov béčkových záležitostí by film mal potešit. A prostredie Luisiany plus herečky, známe aj z iných italo hororov, potešia. Tri a pol hviezdičky.

Pod vodou (2020)

O jednu hviezdičku nadhodnotím, ale Lovecraftom inšpirovaný sf horor si to zaslúži. Efekty v závere sú perfektné, naviac celú dobu cítite to podmorské mrazivé tajomno, bezútešnosť situácie, čo je to, čo mi chýbalo napríklad v remeselne slušnom Tichom mieste, mínus tá voda. Menším mínusom je občas trošku neprehľadná akcia a roztrasená kamera, ale zasa to vyvažujú zábery ako z nejakej ožitej sf maľby. Kristen je charismatická a krásna, niektoré postavy okolo klišovité tak akurát.

Halloween (1978)

Stále neuveriteľná pecka a zázrak, čo s malým rozpočtom dokázal Carpenter vytvoriť. Neskutočná atmosféra, keď sa do malého mesta prikráda Halloween, cez tiché ráno, lenivé popoludnie a chladný večer, so zapadajúcim slnkom. A šialené nápady, ako Myersovo šoférovanie(robí ho to ešte viac neznámom, boogeymenom, desivým prízrakom!), alebo strašiak s okuliarmi, náhrobný kameň, zadýchané auto... Pohyblivo, so smyslom pre detail nakrútené, s geniálnou hudbou a civilným herectvom. Ikonický killer, kills nie je veľa, ale každá stojí za to a naháňačky s Jamie sú dokonalé. Záver a Loomisove hlášky takisto.

Stříbrná kulka (1985)

Peckoidná Kingovka, ku ktorej si majster sám napísal scénar. Vynikajúce masky a praktické efekty, postavy, ktoré si nemôžete nezamilovať, malé mesto a pekne gradujúci dej. A film aj krásne chytí za srdce, podporený skvelou hudbou. Corey Haim a Gary Busey excelujú. Klasika, ako už dávno vieme!