• Mysteriózní

Amityville: Dollhouse (1996)

Taký štandartný haunted house flick, po aké sme si radi chodili do videopožičovne. Čo znamená, že som dostal presne to, čo som očakával. A k tomu parádne masky, perfektné preslnené prostredie, krásny titulný dollhouse a výborné spracovanie, žiadna amatérčina.

Krvavá hra (1990)

Vynikajúce, pre mňa menej známe ľahšie backwoods exploitation, ktoré občas vie pritlačiť na pílu, ale exploitačných výšin takého I spit on your grave samozrejme nedosahuje. Ale inak ženy sú sexy, vidláci do seba pchajú popcorn a lejú pivo. A ženám budete držať palce, film je svižný, má nádherné lesné prostredie a vykúzli aj nečakane atmosferický, spomaleny moment v žiare zapadajúceho slnka. Hudba mi pripomínala prvého Ramba. Malý, neznámy zábavný klenot, ktorý by nebol od veci ani na VHSke ako dobré, šťavnaté béčko. Čo rozhodne nie je zápor.

Krokodýl zabiják (1989)

Je to taká letná cheesy pohodička. Tvorcovia občas vykúzlia serióznu atmošku, dajú vyniknúť tropickému prostrediu a pomerne dobre vyzerajúcemu krokodílovi, ale stále akoby zaradia spiatočku a urobia film viac cheesy. Chcelo by to viac gore, viac útokov krokodíla, Sacchetti kedysi písal bombastické horory, napríklad pre Fulciho, ale tu mal asi producentami zviazané ruky. Každopádne, zábava to je a finálne zúčtovanie s titulným monštrom je asi najlepšie a najzábavnejšie v histórii animal hororov!

Psycho Cop 2 (1993)

Skvelá, miestami neuveriteľne prehrávana zmes divokej komédie, T&A a samozrejme slasheru. Kills sú dostatočne krvavé, T&A šťavnaté a Psycho cop hláškuje ako early 90s VHS pecky kážu, nič iné sa veľmi nerieši. Prečo nie, VHSková záležitosť ako má byť!

Dům (1985)

Pohodová, preslnená hororová komédia, ktorej ten humor sekne, ale vie aj pritlačiť na pílu. Vynikajúca je linka zo zmiznutím syna, trauma z Vietnamu a s Benom, verzus námet o dome, v ktorom sa môže stať čokoľvek. Záver s oknom v kúpeľni pripomenie Lovecrafta alebo Evil dead 2, Manfredini sa úspešne vymanil z hudby, ktorá evokuje Friday the 13th. Nič proti, práve naopak. Aj režisér natočil dva geniálne, nesmrteľné diely tejto série. Tu sa pohral s formou aj obsahom, natočené je to skvelo. Miner vie!

Proroctví (1979)

Skvelý monster movie s výbornými maskami a efektami, hudbou, v krásnej prírode a so silným ekologickým podtextom. Finále s riekou a mlhou vynikajúce. Film ako celok by si zaslúžil viac pozornosti, ako sa mu dostáva.

Texaský masakr motorovou pilou: Počátek (2006)

Ťažko nedocenený príspevok do ťažko skúšanej série. A pritom je tu Leatherface naozaj desivý a nemilosrdný, gore patrične mäsiarske, ale správne je niečo ponechané aj fantázii(ako originál) a vizuál je naozaj skvelý. Tie zábery na slnkom rozpálený Texas, lokácie "middle of nowhere", je to svižné, krvavé a šľapajúce, a s kanónom narába citlivo. Tretí najlepší TCHM, po nedostižnom šialenom pôvodnom filme a atmosférou vernom "remaku".

Hrůzný přízrak (1987)

Nedocenený nadprirodzený slasher v skvelom prostredí farmy(tuším, že som čítal, že použitej aj v peckoidnom Piatku trinásteho 3), solídne zamaskovaným boogeymanom, krásne skrytom v tme, zopár solidnými kills a cheesy postavami, ale aj to k tomu občas patrí. Aj backstory ujde. Má to ten hrejivý 80s feeling, spojený so spomienkami na kultovú českú VHSku. Rád si to zasa pozriem znovu.

Podezřelá smrt nezletilé (1975)

Trošičku menej giallo, ale zábavná jazda z horúceho Talianska, so sympaťákom komisárom, rýchlym dejom, skvelou Goblin-like hudbou a profi spracovaním s množstvom vychytávok, so štipkou cheesy humoru.

Jatka (1987)

Až na tretí krát mnou plne docenený 80s slasher, ktorý má všetko, čo subžáner má mať. Znesiteľných teenagerov, vynikajúce kills, super prostredie letného us mestečka, prichádzajúcu atmosferickú búrku a na záver skvelú klasickú naháňačku. Ústredná crazy dvojka má čosi do seba, rovnsko ako prostredie spustnutého bitúnku. A v dobrom printe vynikne až prekvapivo skvelé spracovanie.