• Mysteriózní

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Šialenstvo. Aj po všetkých tých rokoch je originál neprekonateľné šialenstvo, jeden z najčistších hororov ever. S bizarnými nápadmi, brilantnou kamerou, nepokoriteľnou atmosférou rozpáleného Texaského leta a neustálym nátlakom na nervy, podporovanom minimalistickou "hudbou" a neuveriteľným scream queen výkonom final girl. Špinavé, spotené, metóda toho, čo neuvidíte, je naznačené, ale domyslíte si, je tu dotiahnutá na maximum. Nízky rozpočet tomu len pomáha, Leatherface sa zaradil medzi ikony. Originál je len jeden.

El asesino está entre los trece (1973)

Veľmi dobre nakrútené giallo, zo zaujímavými a skvelo zahratými postavami a krásnymi ženami, v peknom peostredí vily a okolitej prírody a krajiny. Problém je v tom, že to, čo si tento žáner žiada, sa tu odohraje až kdesi v poslednej tretine filmu, kedy sa prirútia štýlové giallo style kills, nízky sleaze faktor je vzhľadom na krásne ženy naozaj trestuhodne premrhaný. Byť lepšej gradácie, film by mohol ísť v rámci gialla vysoko, takto je tu príliš veľa rozprávania. Dobrý film, ale predovšetkým mohol byť svižnejší, takto je to trošku premrhaná, technicky aj herecky skvelo zvládnutá, príležitosť.

Predátor 2 (1990)

Nabušené, atmosferické pokračovanie hororom líznutehó sf actionera, ktoré kultovej jedničke nič nedaruje. Pomerne krvavé, s praktickými efektami a dokonalou postavou Predátora, nabité drsnými hláškami a humorom, dlhé finále je strhujúce. Takto sa robia sequely!

Pach krve 2: Cesta nikam (2007)

Jedno z najobludnejších, najsplatterovitejších, najúchylnejších pokračovaní ever made. Gore efekty teda klobúk dole, rednecks sú asi najodpornejšie masky v dejinách filmu, možno trošku chýba nejaké spomalenie, atmosféra, všetko sa len hrnie dopredu bez nejakých väčších fines. Aj to je subjektívne, inak sa prakticky nie je na čo sťažovať.

Malabimba (1979)

Pekelne zábavný sleazy kúsok, s adekvátnym spracovaním, veľmi pekným prostredím v podobe zámku a okolitých hôr, a krásnou, typicky talianskou "Morricone feel" hudbou, ktorú by som vedel počúvať donekonečna. Nájde sa aj nejaká tá atmosférickejšia, "strašidelná" scéna, ale je to predovšetkým "sleazefest", s mojou obľúbenkyňou Mariangelou Giordano(jej výkon v úlohe mníšky je asi ten najlepší herecký výkon vo filme), na ktorom si zmlsnú predovšetkým fans podobných raritiek.

La polizia brancola nel buio (1975)

Zábavné giallo, ktoré sa samozrejme nemôže rovnať Argentovi ani Martinovi, a neodporúča sa na zoznámenie so žánrom, ale rozhodne má svoje pozitíva. Predovšetkým krásne herečky, často topless od pása nahor, relatívne grafické kills, pekné lokácie, tu predovšetkým taliansky vidiek a vila a nenudiaci príbeh, s viac ako malým množstvom dobre padnúcich cheesy scén. Pointu sme už v giallách videli lepšiu, ale neurazí, je pekné si pozrieť takýto aj menej známy kúsok a vidieť, keď máte giallo napozerané, vplyvy ostatných peciek. Silných a zábavných 3,5/5.

Dolly - Vraždící duch (1991)

Vždy som rád, keď nájdem nejaký podobný underrated gem, preto mu tú jednu hviezdičku, pre radosť z pozerania, rád prihodím. Objektívne by to bolo za 4, pretože v druhej polovici, s príchodom mudrlantského chlapca a hlavne veľmi rýchleho záverečného zúčtovania si film trošičku pokazí skóre. Aj keď ešte útok na dom je skvelý, a brokovnica tiež. Ale dovtedy Dolly až prekvapivo nakladá pod kotol atmosféry v podobe úžasných mexických lokácií, backstory, opradenej mytológiou, a scény s dollhausom a búrkou a služobnou a jej skonom sú naozaj podarené a výborne spracované. A early 90s a VHS atmoška podobných flickov nijako neuškodí. Taký Chucky je pre porovnanie lepšie rozpohybovaný(aj keď ani tu to nie je žiadna hanba), ale bábiky vôbec nevyzerajú zle, a ich šepot, škrekot a smiech je skvelý v strašidelnom slova zmysle. Nehraje sa tu príliš na gore, ale zábavnosť a atmosféra to bohato vynahradzujú.

Trauma (1978)

Dobré giallo, na môj kus trošku komornejšie, mám rád "rozbehanejší" dej s množstvom postáv a twistami. Tu je postáv menej, ale sú odpravené štýlovo, krvavo, britvou, v tom najlepšom giallo štýle. Prostredie je jednou z najväčších devíz filmu, lesy, jazero, a atmosferický hotel. Nájde sa tu aj čosi úmyselných cheesy scén a postáv, ale nepôsobí to rušivo, pointa je vcelku jasná, odhadnuteľná, až na ten twist po twiste...Hm, ale ok, môže byť... Spracovanie solídne, rovnako ako celé giallo. Nie úplna špička, ale poteší. 3, 5 hviezdičky.

El mariscal del infierno (1974)

Taká pohodička, skôr historický film s trochou toho uctievania temných mocností a asi dvoma gore scénami. Kostýmy a výprava skvelé, krajina krásna, vrátane zámkov a hradov, ženy, ako je v "Naschyovkách" zvykom, ešte krajšie a sám Naschy hrá dobre a s chuťou. A natočené je to pekne.

Čtyři mouchy na šedém sametu (1971)

Nedocenené giallo, ktoré som na prvý krát ani ja nedocenil. Ale- je tu všetko, čo k žánru patrí. A naviac aj Bud Spencer a štipka humoru, v ktorom Argento nikdy nebol doma, ale vo filme pôsobí celkom osviežujúco. Ako celok perfektne natočené, s množstvom lahôdkových záberov. Pointa zrozumiteľná záhada pekne "porozhadzovaná" po filme. Je vidno, že sa Argento snažil a dopadlo to skvelo, aj keď na debutový Bird with the crystal plumage, ani filmy od Deep Red ďalej, sa neťahá. Ale výborné giallo to je.