• Mysteriózní

Krvavá nevěsta (2019)

Tento mainstream... Zoberme sympatickú final girl, excelentné prostredie, výpravu, dajme hlavným baddies do rúk sekeru, lukatď...a potom urobme všetko offscreen, alebo nepoužijme vôbec. Ku koncu pridajme trochu toho odfláknutého CGI, aby si deti v kine mysleli, že aký krvák práve videli. To je TAK premrhaný potenciál. Film je to pomerne zábavný, človek sa nenudí, ale sakriš...Boj o život zahratý skvelo, pesnička, ktorá sa rozozneje pri začatí lovu výborný nápad, príbeh má niečo do seba. Tak prečo namiesto nápaditého masakru, ako sa film tvári, tu máme len priemernú, skoro nekrvavú naháňačku? Rečnícka otázka. Chutná jednohubka s trpkou príchuťou.

Lovecraftova země - Holy Ghost (2020) (epizoda)

Lepšie ako prvý diel, ale zasa nič extra. Nad spracovaním opäť klobúk dole, je to emotívne, perfektne zahraté, neustále pracuje s postavami, dialógy len tak iskria a všetko je to krásne prepojené. Zamrzí občasný CGI bordel, poteší naopak zopár "wau" gore efektov a nápadov. Lenže mi tá ústredná ghost story tejto časti príde... málo a nič výnimočné. V poriadku, pohoda, ale nabušený prvý diel ostáva neprekonaný.

Trávníkář (1992)

Ten film som ako jedenásťročný miloval, dokonca som na ňom bol v kine. Neodolateľná kombinácia sf a Kingovského hororu, aj keď King dal svoje meno z filmu odstrániť. Možno film nemá z poviedkou mnoho spoločného, ale tvorcovia ho majú pekne prečítaného. Mestečko, postavy, dokonca aj námety, ktoré sa v jeho knihách často vyskitujú. Ok, možno digitálne efety "trošku" zastarali, ale aj to patrí k čaru nostalgie. Objektívne za štyri, neobjektívne za päť. Love it!

Lovecraftova země - Whitey's on the Moon (2020) (epizoda)

Mierne rozčarovanie. Dozvieme sa dôležité skutočnosti zo života hlavnej postavy, ina postava...no, nebudem spoilerovať. Je to fantasticky natočené, a baví ma aj tá zamotanosť a to nedopovedané. Že HBO produkuje seriály, pri ktorých treba rozmýšľať. Potešia narážky na knihy Lovecraftových súčasníkov, trocha "vidláckej" atmosféry. Zahrané perfektne, emócie stále fungujú. Len by som tam chcel viac toho Lovecrafta, viac odbočiek do hororu, ako v prvej epizóde. Miestami je tu až veľa CGI a tá linka s biblickými námetmi...O.K., ale do iného seriálu, aspoň podľa mňa. Návrat k perfektne vyváženému prvému dielu. No, uvidíme. Aj tak je to ale skvelý seriál a na ďalší diel sa teším.

Madhouse (1981)

Solídne kills, výborne nakrútené, skvelý príbeh, vynikajúci záver, ktorý to ťahá ešte o hviezdičku vyšie. Aj hudba tomu pridáva takú špeciálnu americko/taliansku príchúť. Nie som si ale istý, či sa tam hodili všetky tie cheesy postavy, hlavne nie v inak skvelom závere a či sa to neprehnalo s tým "šialeným smiechom" a "veselým šialenstvom". Naopak, napriek snahe mi to pripadalo zasa cheesy. Ale inak spokojnosť, nie až taká ako s najväčšími talianskymi peckami, ale good.

Lovecraftova země - Sundown (2020) (epizoda)

Wau, tak konečne sa seriálu dočkal aj Lovecraft. A akého! Postavy chytia za srdce, výprava aj spracovanie sú úžasné, prostredie sa rýchlo strieda od Chicaga po malé mestečká, rasisticka linka je emotívna a silná. Do toho očividná láska ku science fiction, hororom, aj ku Lovecraftovi a plynulý skok do krvavého hororu a späť. Prirodzene a nenásilne. Aj to CGI je použité vkusne a rozumne a nekrvácajú z neho oči, práve naopak. Ak sa to má nejako robiť, tak takto! A praktické gore efekty sú na jedničku. Netrpezlivo očakávam druhý diel!

Phantasm II (1988)

V podstate rovnako dobré ako jednička, ale trochu inak. Rýchlejšie, akčnejšie, trošičku viac humoru, viac fenomenálnych masiek a efektov, ktoré obstáli v skúške času a dávajú na prdel ľubovoľnému CGI! Ale nezabúda sa ani na atmosféru a sureálne roztrieštené rozprávanie, krásne to pritom naväzuje na prvý diel. Potešila aj narážka na Sama Raimiho a vôbec ten kreatívny, "evil dead 2" style feeling a kreatívne spracovanie. Takto sa robia sequely!

Valentýnská pomsta (1981)

Slasher Hall of fame. Film, ktorý nemám v TOPke len preto, lebo je v nej málo miesta. Geniálny kúsok, ktorý sa dá pozerať znovu a znovu. Perfektná story, Friday the 13th-esque hudba a atmosféra ranných 80s, bombastické gote scény v uncut verzii(hocijaké CGI môže v pohode blednúť závisťou aj v 2020), killer, maska, malé banícke mestečko a zaujímavé a sympatické postavy. Film, ktorý si fanda slashetov pustí, ak si chce zlepšiť náladu.

El gran amor del conde Drácula (1972)

Tú romantickú linku by som trošku skrátil, lebo mám pocit, že aj samotní tvorcovia sa v nej akosi zamotali, ale to už k Naschymu patrí. Aj hudba, ktorá mi nie vždy sadla, iná bola skvelá. Ale inak paráda. Krásne a sexy ženy, nádherné lokácie okolitých lesov, príbeh(menej je niekedy viac!- narážam na tie romantické subploty a "pravidlá")-Sanatórium, legendy okolo neho, história...Zopár šťavnatých gore momentíkov, troška krásnych ženských tiel, vynikajúce masky upírov a klasické mlhy a spomalené zábery, nádherná gotická výprava, uhraničivý a zo všetkých síl sa snažiaci Naschy ako titulný gróf...Napriek miniatúrnym "chybičkám"(subjektívnym) je to svižný, zábavný(geniálna scéna s kosou!), atmosferický eurohoror, ktorý by žiadny fajnšmeker a fanda eurokultov nemal minúť.

Babiččin dům (1988)

Neodolateľný letný vizuál, výborne, pohyblivo nakrútene, vo zvláštne atmosferickom prostredí pomarančových sadov. Cheesy herecké výkony(ale zábavné!) versus jednoduchá, efektívna zápletka, ktorá prekvapí záverečnou pointou a skvelým záverom. Videopožičovňový kult!