I'll Follow You Down (2013)

Ano, nemá to lůk ani drajv hollywoodských efektních scifáren. Ono "sci-fi", uvedené až na třetím místě v žánrech má své odfůvodnění, tady se totiž JEN mluví a sci-fi je tu zastoupeno jen nápadem a několika málo rekvizitami a kostýmy. Vymyšlené to ale není špatně a má to celkem zajímavý ne tak prokouknutelný nápad a finále, což potěšilo. Méně už Osment, který celému hereckému ansámblu dodával patiu béčkovosti, což nebylo vůči ostatním správné, protože tak takové "laciné" béčko to není. Prostě jen než budete cestovat časem, zkuste se zamyslet, co za sebou/před sebou necháváte ;)

Legenda o "1900" (1998)

** za Rotha, jinak mě to ale minulo o několik námořních mil a celý hluboce dramatický příběh a vyprávění jen pluly kolem a já čekal, kdy se taky začne dít něco jiného, než že maniakálně božský pianista na lodi. Hluboké tolik, že jsem se v tom utopil a ani nevím, jestli to byla ta 120 nebo 165 minutová verze - ta moje měla totiž asi tak týden.

Ronin (1998)

Tak trochu zaslouženě nezasloužené ***. Celý film nevíte, o co tam přesně jde, ale je to udělané natolik dobře, že prostě dokážete ten mozek vypnout a jen sledovat co se tam děje, protože se to děje dobře a ne nezajímavě. Nelogicky, nesmyslně možná, ale stačí se nechat unášet proudem a film vás nezklame. Docela zajímavě použitá hudba, která jakoby zdánlivě k filmu vůbec neseděla :)

První velká vlaková loupež (1978)

Unylý, nudný a na 110 minut příliš dlouhý pšouk, který nemá koule ani na to, aby zasmrádal. Tak zbytečný a mdlý ten film je, doslova jsem u něj usínal. A přitom Sean a Donald by mohli i sami rozehrát lupičský masterpiece při první loupeži jedoucího vlaku. Předloha, scénář i režie stejný člověk, to skoro nikdy nedělá dobrotu, sám k sobě prostě nemohl být dostatečně kritický, aby v tom tu nudu rozpoznal ještě včas.

Železná srdce (2014)

Ve zkratce: Skoro 4*, ale nakonec jen 3*. Skvěle to zní v akci, skvěle to vypadá v akci a v tu chvíli byste tam nikdy nijak za žádných okolností nechtěli být. Ale je škoda, že té tankové akce (která musela být drahá) je tak málo a klidně bych jí věnoval víc času ze zbytku filmu a to klidně i celý závěr. Místy mi sedla i hudba, která byla... jiná a k tomu hnoji, krvi, masu a bahnu sedla (žádné líbivé melodie). Neseděl mi přerod humanistického pisálka v Mašinu, příliš rychlý. Neseděl mi heroicky pitomý konec, postrádající logiku, ale nepostrádající přitaženost za kštici. Shia, nelézt mu život a Hollywood na mozek, má na to hrát a mít dobré role. ~ Ayer umí natočit skvěle vypadající syrovou hutnou akci, ale na tu výplň zbytku filmu nestačí, což je škoda. Toho nováčkovského zabředávání do svinstva války tu bylo na válečný film zbytečně moc. A o to je to větší škoda, že je Fury po delší době zase drahý a dobře vypadající druhoválečný akční film.

Pád (2013) (seriál)

(Po první sérii) ~ Gillian jsem po X-Files nikde nijak významně nezaznamenával a seriály, ve kterých účinkovala, nijak nevyhledával. Svým způsobem je mi tedy její zdejší seriálově super-intendant-oficírské zjevení po dlouhé době příjemným překvapením. A ani ne tak přímo kvůli paní herečce, ale kvůli tomu, že je tenhle mini-seriál dobře postavený, fungující a nemít každý díl takřka celou hodinu, nutil by vás jej dokoukat na jeden zápřah. Konec první série mi byl lehce překvapením (i když, pokud se zamyslím, tak zas ne tak velkým) a o to víc se těším na aktuálně znovu spuštěnou druhou sérii - co se bude dít s oním otcem rodiny, s Gillian i oním bočním vyšetřováním. Žádný akční seriál, žádné honění si ega CSI gadgety, ale syrový thriller s jednou vyšetřovatelkou, vyšinutým cvokem, co si nalhává, že má nad sebou moc, klasickým vyšetřováním, zajímavými postavami, které neiritují a jejichž příběh i ony samotné se mají kam rozvíjet. Snad to autoři v pokračováním nepodělají. ~~~ (Po druhé sérii) ~ Už i to přijde hrozně rozvláčné, zdlouhavé a poměrně nudné při tom všem pomalém shromažďování informací, šeptání, Gillian každý zbožňuje a leze jí do postele... mělo to zajímavý nápad a zpracování, ale dvě série téhož už jsou moc. Tímto se seriálem končím a je mi putna, zda bude pokračovat - nějak nevím proč by měl a čím.

Manhattan (2014) (seriál)

Hovadina. Zajímavé téma, položené na historii vzniku Manhattan projektu a honbou za první "atomovkou", zneuctěné typicky seriálovými výcucy z prstu, smyšlenými kecy a zvraty a doslova dementním jednáním a chováním postav a jejich irelevantních soukromých dramat. To zajímavé by se z dosavadních 13 dílů celé 1. série dalo vměstnat tak do... 4 až 5, zbytek zahodit a tyhle hovadiny nacpat do nějakého "Tak jde čas" odděleného seriálu. Nečekal jsem hraný historický dokument, to ani omylem (ačkoliv ten by pro tohle téma byl asi tak 100% lepší volbou), ale takovouhle hovadinu také ne. Všechna ta zmíněná a známá jména pokaždé, když se na tohle někdo dívá, se ve svých hrobech obrací v pečlivě a mnohokráte propočítaných rotacích. (Prostě se jen vzala jména, místa a základní známá fakta a postavila se na tom klasická televizní seriálová limonáda.) ~ Zajímavé komentáře: DavidS., sunfreedom

Kancelář Blaník (2014) (seriál)

Má to zajímavé nápady a místy to má i dobré hlody, ale na celkovou délku dílu a jejich množství je to jednak stále dost ubohé a druhak to leckdy jde už poměrně dost přes míru humorné politické satiry. Angažujte někdo spíše Petra Tomšů :)

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Knížku jsem nečetl, ale film na mě působil jako solidní severská humorná konina v dobrém slova smyslu, ačkoli to nebyl "žádnej vodvaz" a mnohé by chtělo trochu vyretušovat, protože nápady to mělo dobré, ale ne zcela vyznívaly tak, jak by mohly. Divil bych se, kdyby se toho časem nechytil nějaký "západní remaker". ~~~ - Tak se na všechno vykašli. - OK, tak já na všechno kašlu.

Zůstaň se mnou (2014)

Mysleli tohle autoři vážně nebo to měl být nějaký sofistikovaný a mnou nepochopený pokus o parodii, ze které se ale vytratil záhadně humor a namísto něj bylo implantováno nekompatibilní drámo? Pominu-li nudu, tak je to ještě otravně.. ani nedokážu najít toho správného termita. To už raději Lovely Bones, tam mě alespoň neiritují lehce nevhodní herci.