• Krátkometrážní

The Darkness of Day (2009)

Dlho som mal z Rosenblattových filmov trochu zvláštny pocit, a nevedel som presne pomenovať v čom spočíva. Asi ide o to, že občas pôsobia tak strašne banálne aj napriek komplexným témam. A to asi po každej stránke - od členenia do menších celkov, ktoré filmom dodávajú až didaktickú štruktúru, cez síce pekné a silné jednotlivé obrazy, ktoré sa k rozoberanému materiálu aj hodia, ale postrádajú nejaké unikátne nápady vytvorené pomocou nápaditej montáže - v podstate sú tie obrazy závislé na textoch bez ktorých príliš nefungujú. Potom je tu občas dojem, že samotné filmy tlačia až príliš na pílu v emocionálnom smere - viď napríklad poznámka o smrti blízkeho člena rodiny počas natáčania tohto filmu, ktorá bola viacmenej ireleventná, alebo mohla fungovať iba v rámci kontextu blízkej rodiny režiséra. A aj samotné texty doprevádzajúce tieto filmy nedisponujú skutočnou hĺbkou natoľko, aby dokázali vnímavého inteligentného diváka obohatiť v zásadnom zmysle. Literárne a dramaturgické kvality režisérových filmov tak málokedy prekročia hranicu nadpriemernosti. Napriek tomu sú obrazy ktoré sú k textom zobrazované vhodné a nepôsobia lacno, hudba je tiež primeraná, a v budovaní atmosféry filmov režisér podľa mňa väčšinou uspeje. Najväčším plusom sú však samotné témy - keďže ide o psychologické filmy, spracovávané témy sú natoľko univerzálne, že sa musia dotknúť každého kto má trošku empatie. Kvalita samotných filmov spočíva teda aj v tom, koľko je do nich schopný divák investovať - čo platí všeobecne pre kinematografiu, ale v tomto prípade možno ešte o štipku viac ako pri klasickej naratívnej kinematografii. Na základe filmov, ktoré som od tohto tvorcu videl, musím konštatovať, že tvoria viac ako len súčet ich častí, ktoré sú neraz samé o sebe iba nadpriemerné. Ako celok však vo väčšine prípadov pôsobia ako solídne a kvalitné zamyslenia nad rôznymi psychologickými témami, ktoré síce môžu pôsobiť trochu banálne, ale fakt je, že pri témach ktoré sú tak ťažko obsiahnuteľné ide o z mojho pohľadu o hodnotné filmy, ktorým sa oplatí dať šancu. (Komentár sa dotýka predovšetkým režisérových found footage filmov).

Subway I. (2018)

Slušné. Vidím tam potenciál. Mal by si rozhodne pokračovať Tomáš, je pravdepodobné, že sa dopracuješ k niečomu skvelému. 3.5*.

Kyuba no koibito (1969)

Krásny film, ktorého najväčším plusom je ako bezstarostne a s ľahkosťou kombinuje dokumentárnu rovinou s rovinou fikčnou. Sledujeme japonského námorníka Akiru na výlete v Kube, kde v Havane stretne Marciu - miestnu členku hnutia revolúcie. Zamiluje sa do nej, ale jeho láska nie je opätovaná, a tak sa rozhodne prenasledovať ju po celej Kube. Film je nádherne nasnímaný, a má skvelú hudobnú zložku. Osudy Akiru sú poprepletané dokumentárnymi pasážami, ktoré sú však veľmi krátke a nikdy nevyrušia od samotného príbehu, alebo sú do neho prirodzene zapracované. Príbeh tematizuje nemožnosť lásky medzi hlavnými hrdinami, nakoľko Marcia je oddaná krajine a revolúcií, ktorú podľa jej slov miluje rovnako ako muža. Hoci Akiru miluje, nie je schopná s ním ostať, nakoľko jemu síce je revolúcia sympatická, no nerozumie jej v úplnosti. Film funguje na viacerých úrovniach - od historického dokumentu, až po príbeh o láske, a tematizuje témy ktoré majú čo povedať. Rozhodne sa tu dá nájsť mnoho materiálu na zamyslenie. Etnografický rozmer snímku skúmajúci kubánsku kultúru je úspešný - vidíme tu lásku k hudbe, tvrdú prácu na poliach s cukrovou trstinou, úctu k ženám na tú dobu nevídanú, i revolučný zápal jedinca v prospech spoločnosti, silné národné cítenie. To všetko v nádhernom kabáte, z ktorého sa musí radovať každý milovník filmu. Aj napriek silnej dokumentárnej stránke, film stále ostáva primárne fikčným dielom - nesúdi a nevnucuje názor - revolúciu nevyzdvihuje, ani nehaní, a nešpliecha divákovi politické postoje do tváre. Skvelé dielo, ktoré odporúčam. Okrem iného je na ňom aj vidieť, ako sa zmenila doba. A hoci to môže miestami vyzerať, že k horšiemu, netreba sa nechať pomýliť. Doba je lepšia, a mali by sme za to byť radi. 4.5*.

The GoodTimesKid (2005)

Nejde len o prostú "emuláciu" Jarmuschovho štýlu, tento film má vlastný charakter a režijný štýl je fascinujúci. Rozhodne nejde o esenciálne dielo - je to len slušne natočený americký nezávislý film, miestami evokujúci práve Jarmuscha. Samotný štýl je oproti iným mladým americkým filmárom napr. z hnutia mumblecore dostatočne odlišný a osviežujúci, aby film nepôsobil len ako ďalšia zo solídnych, ale mdlých Sundance drám, ktorých sa nám každý rok dostane zo tridsať. Nejde však ani o dielo, ktoré by poskytovalo niečo viac, alebo by štýlom vynikalo natoľko, aby sa dalo považovať za výnimočné. Napriek tomu si ma film získal niečím špeciálnym, a nedám naň dopustiť. Sám pre seba ho nosím v hlave a v srdci medzi dielami ktoré ma zasiahli. Rád si od syna slávneho Kena Jacobsa pozriem aj iné filmy, a teším sa na to, ako sa jeho režisérsky um s rokmi vyvinie. 4.5*.

Moons Pool (1973)

Vizuálne nádherný film. Podvodné scény so zrkadlami sú skutočne niečo špeciálne a odtiene modrej ktoré sa tu podarilo režisérke zobraziť, lahodia oku. Sú tu zachytené mnohé podoby vody, a pracuje sa tu s ňou aj mimo obraz v zvukovej stránke, ktorá efektívnou filtráciou a použitím vhodných zvukov dotvára ilúziu (pod)vodného sveta, v dôsledku čoho film naberá zvláštne snovú/surreálnu atmosféru. 4.5*.

Take Off (1972)

°Toto je avantgarda, nie tie tvoje drbnuté svetielka Clipson. Kráľovská zábava s myšlienkou. 4.5*.

Stages of Mourning (2004)

Silné. Takto si predstavujem osobný film. Keby mi zomrel niekto tak blízky ako to bolo v režisérkinom prípade, asi by som išiel o hviezdičku vyššie. Som rád, že som nemusel. Posledný záber nádherný.

Super Up (1966)

Možno najlepší film o základných kameňoch súčasnej americkej spoločnosti čo som videl. Dnes môže pôsobiť už troška archaicky, nakoľko má silný základ v dobe vzniku, na druhej strane sa naň dá pozerať ako na "dokument doby", a v 1966tom musel tento film zapôsobiť o to viac. Idea samotná možno nie je až taká novátorská, ale spracovanie filmu dodáva na sile - obzvlášť by som v tomto prípade pochválil strih a voľbu hudby - tieto dve zložky dodávajú filmu skvelú dynamiku. V podstate ide o jednoduchý príbeh mladého černošského chlapca, ktorý je konfrontovaný so svetom konzumu, ukradne galón mlieka a je stíhaný políciou. Téma je očividná - dominancia reklamy a konzumu vo svete. Okrajovo sa film dotýka aj rasových problémov. Hodnotný film aj v dnešnej dobe. 4.5*.

Viola (2012)

Nepochybujem o tom, že bez znalosti Shakespeara tento film stráca na sile. Pre našinca ktorý neovláda španielčinu, ide obzvlášť v prvých minútach o text heavy film so zložitým jazykom Shakespearových diel, a je ľahké stratiť sa - o to ťažšie sa venovať aj titulkom, aj dianiu na obrazovke. Po pár minútach sa však v tejto oblasti povolí a rozvinie sa nám príjemný film o vzťahoch, ktorý v krátkej minutáži predkladá množstvo drobných detailov, ktoré sú nepochybne známkami sebavedomého režiséra s víziou. 65 minút ubehne ako voda a sú tu minimálne dve skvelé scény pri ktorých som sa prichytil nadšený. Možno keby si viem film lepšie zaradiť do Shakespearovského kontextu, šiel by som s hodnotením ešte vyššie. Takisto mi príde, že v They all Lie bol Pineiro nespútanejší a hravejší, práca s divákom a postavami bola v tomto snímku ešte o úroveň vyššie. Napriek tomu je Viola osviežujúci kus kinematografie, ktorý mi len potvrdil, že Pineiro je jedným z režisérov ktorého sa oplatí do budúcnosti sledovať. 3.5*

You Be Mother (1990)

Skvelý koncept, parádne spracovanie, povedal som wow.